Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokój o przyszłość Targowiska Miejskiego i dojście do niego. Zdaniem władz Torunia jest niepotrzebny

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Działacze Rady Okręgu Bydgoskie zwołali w sobotę 16 marca konferencję prasową w sprawie przyszłości Targowiska Miejskiego przy Szosie Chełmińskiej i przyszłości terenu po jego zachodniej stronie
Działacze Rady Okręgu Bydgoskie zwołali w sobotę 16 marca konferencję prasową w sprawie przyszłości Targowiska Miejskiego przy Szosie Chełmińskiej i przyszłości terenu po jego zachodniej stronie Agnieszka Bielecka
Działacze Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście wytykają brak dogodnego - ich zdaniem - przejścia dla pieszych przez trasę staromostową, którego budowa ma się wkrótce rozpocząć przy Targowisku Miejskim. Przedstawiciele miasta odpowiadają, że "pasy" będą w pobliżu.

Polecamy: Tak z drona wygląda teren pod dawnym Polchemie

od 7 lat

Działacze Rady Okręgu Bydgoskie są kolejnymi, którzy zabierają głos w sprawie przyszłości Targowiska Miejskiego przy Szosie Chełmińskiej. To temat często podnoszony w czasie kampanii wyborczej przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Targowisku zagrażać ma będąca w końcowej fazie przygotowań budowa odcinka trasy staromostowej (inaczej pisząc - odcinka alei 700-lecia Torunia) między Osiedlem Młodych a ulicą Dekerta, po zachodniej stronie rynku. Inwestycja ta wiąże się z likwidacją części targowiska. Inaczej będzie wyglądać dojście do niego od strony cmentarza św. Jerzego.

Działacze Rady Okręgu Bydgoskie - Anna Lamers i Maciej Stawiski - zapowiadają wniosek do Miejskiego Zarządu Dróg o stworzenie przejścia dla pieszych
Działacze Rady Okręgu Bydgoskie - Anna Lamers i Maciej Stawiski - zapowiadają wniosek do Miejskiego Zarządu Dróg o stworzenie przejścia dla pieszych przez odcinek trasy staromostowej, którego budowa wkrótce ma się rozpocząć - chodzi o przejście na wysokości wschodniej bramy cmentarza św. Jerzego i bramy w północno-zachodnim narożniku Targowiska Miejskiego Agnieszka Bielecka

i

Niepokój o los kupców z Targowiska Miejskiego w Toruniu i dojście do niego

Działacze rady okręgu zorganizowali w sobotę 16 marca konferencję prasową po zachodniej stronie targowiska.

Wypadki i trudnienia drogowe w Kujawsko-Pomorskiem>>>TUTAJ<<<<

- Bardzo niepokoi nas projekt tego odcinka trasy staromostowej, szczególnie z uwagi na odcięcie Bydgoskiego od targowiska. Nie zostało tam bowiem zaplanowane przejście dla pieszych, a długotrwała inwestycja spowoduje wykluczenie dla naszych mieszkanek i mieszkańców, a także kupców - wyjaśnia Anna Lamers z Rady Okręgu Bydgoskie.

Chodzi o przejście na wysokości wschodniej bramy cmentarza i bramy w północno-zachodnim narożniku Targowiska Miejskiego.

- Mieszkam w pobliżu od 42 lat - mówi Aldona Mackiewicz z Rady Okręgu Bydgoskie. - Okoliczni mieszkańcy od lat chodzą przez cmentarz na targowisko. Będzie wielką tragedią, jeśli na tym szlaku nie będzie przejścia dla pieszych przecinającego trasę staromostową. Mamy przykład z Chełmińskiego, gdzie po wybudowaniu trasy średnicowej nie zadbano o przejście przez nią na wysokości tamtejszego cmentarza, w miejscu, przez które mieszkańcy chodzili od dziesiątków lat. W efekcie dochodziło do wypadków. Chcemy uniknąć takich sytuacji.

Działacze Rady Okręgu przypomnieli, że kilka lat temu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące odcinka trasy staromostowej między ulicą Dekerta a Osiedlem Młodych. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy opowiedzieli się w nich za stworzeniem przejścia.

- Przejście przez trasę staromostową ma powstać, ale w miejscu odległym od tego, w którym jest najbardziej potrzebne. To będzie bardzo niewygodne rozwiązanie dla mieszkańców. Będziemy wnioskować do Miejskiego Zarządu Dróg, by w projekcie zostało uwzględnione przejście w najdogodniejszym dla nich punkcie - podkreślił Maciej Stawiski, przewodniczący Rady Okręgu Bydgoskie.

Teren między Targowiskiem Miejskim a cmentarzem św. Jerzego - tędy będzie poprowadzony odcinek trasy staromostowej, przy którym zostaną utworzone miejsca
Teren między Targowiskiem Miejskim a cmentarzem św. Jerzego - tędy będzie poprowadzony odcinek trasy staromostowej, przy którym zostaną utworzone miejsca parkingowe Agnieszka Bielecka

Co ciekawe, w czasie konferencji prasowej działaczy rad okręgów, na Targowisku Miejskim kampanię wyborczą prowadził kandydujący na prezydenta Michał Zaleski oraz kandydaci jego komitetu wyborczego do Rady Miasta. Podczas ich rozmów z kupcami i klientami pojawił się także wątek budowy odcinka trasy staromostowej i przyszłości rynku. Zaznaczmy, że wśród występujących na konferencji prasowej działaczy rady okręgu i innych osób także byli kandydaci do Rady Miasta - z list komitetu Aktywni dla Torunia oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Oświadczenie w sprawie przyszłości Targowiska Miejskiego w Toruniu

Do obaw działaczy rady okręgu oraz innych osób, dotyczących przyszłości Targowiska Miejskiego i dojścia do niego, odnieśli się we wspólnym oświadczeniu prezes administrującej Targowiskiem Miejskim komunalnej spółki Urbitor Rafał Lachowicz i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Ireneusz Makowski. Podkreślają w nim, że budowa odcinka trasy staromostowej przy rynku jest inwestycją od lat planowaną. Dzięki temu zostanie odciążona Szosa Chełmińska i uporządkowany będzie ruch w tej części Torunia. Budowa tego odcinka "staromostowej" ma się rozpocząć pod koniec kwietnia obecnego roku i zakończyć do listopada 2025 roku.

"W ramach optymalizacji projektu zapewnionych zostanie 170 pełnostandardowych miejsc do parkowania, z czego nowo wybudowanych będzie 100 miejsc, a kolejnych 70 zostanie odzyskanych od dzierżawcy pobliskiego terenu" - napisali w oświadczeniu prezes i dyrektor.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Wyjaśniają oni także, że na tym odcinku trasy staromostowej znajdą się dwa tzw. chronione przejścia dla pieszych - jedno z sygnalizacją wzbudzaną, drugie z pełną sygnalizacją i wyniesionym przejściem przez drogę serwisową. Znajdą się przy skrzyżowaniach "staromostowej" z ulicami Gałczyńskiego i Sportową.

W oświadczeniu podano, że pod budowę trasy przeznaczyć trzeba 688 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej Targowiska Miejskiego. Jak wyliczają prezes Lachowicz i dyrektor Makowski, jest to 4,14 procent całej powierzchni rynku (targowisko ma 16 600 mkw. powierzchni). W związku z realizacją inwestycji drogowej przeniesionych zostanie 49 stanowisk handlowych (na całym rynku jest ich 938).

"Spółka Urbitor jako zarządca targowiska spotyka się cyklicznie z handlującymi w celu wypracowania nowej organizacji sprzedaży oraz miejsc dyslokacji tych stanowisk handlowych, które obecnie znajdują się w przyszłym pasie drogowym" - czytamy w oświadczeniu prezesa Urbitora i dyrektora MZD.

Przypomnijmy, że trasa staromostowa została przebudowana od mostu drogowego im. marszałka Piłsudskiego do Osiedla Młodych (most i aleja św. Jana Pawła II) oraz zbudowana między ulicą Dekerta a trasą średnicową (aleja 700-lecia Torunia) i dalej na północ miasta znów przebudowana (Szosa Chełmińska). Na budowę (fragmentu alei 700-lecia Torunia między ulicami Dekerta a Gałczyńskiego) oraz przebudowę (fragmentu alei 700-lecia Torunia między Gałczyńskiego a Czerwoną Drogą) w sumie około 600-metrowego, brakującego odcinka trasy staromostowej miasto uzyskało wsparcie z budżetu państwa - 30 milionów złotych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska