Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość patriotyczna na Barbarce. W 84. rocznicę niemieckiej zbrodni

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Uroczystość patriotyczna na Barbarce nawiązywała do 84. rocznicy pierwszych straceń na Barbarce
Uroczystość patriotyczna na Barbarce nawiązywała do 84. rocznicy pierwszych straceń na Barbarce Agnieszka Bielecka
Tradycyjnie w ostatnią niedzielę października na toruńskiej Barbarce odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca ofiary niemieckiej zbrodni.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Uroczystość patriotyczna na Barbarce nawiązywała do 84. rocznicy pierwszych straceń na Barbarce. Rozpoczęła ją msza święta. Przewodniczył jej proboszcz parafii św. Antoniego na Wrzosach ks. Wojciech Miszewski. Homilię wygłosił Waldemar Rozynkowski, diakon stały diecezji toruńskiej. Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem Pomnik Pamięci Ofiar Barbarki. W uroczystości uczestniczyli między innymi wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, toruńscy radni, starosta toruński Marek Olszewski, wicestarosta Michał Ramlau, wójt gminy Łysomice Piotr Kowal, sekretarz województwa Marek Smoczyk, wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz.

Zbrodnia na Barbarce: setki rozstrzelanych Polaków

Przypomnijmy, że 28 października 1939 roku Niemcy dokonali pierwszej egzekucji na Barbarce. W ciągu kilku tygodni w okolicznych lasach rozstrzelali ponad 600 osób, głównie członków polskich elit społecznych i intelektualnych, więźniów Fortu VII w Toruniu. Byli to między innymi urzędnicy, nauczyciele, księża, właściciele ziemscy, prawnicy, kupcy, żołnierze, policjanci, lekarze z Torunia i okolicy. Według niektórych obliczeń ofiar mogło być nawet ponad tysiąc. Prawdopodobnie akcja rozstrzeliwań na Barbarce trwała do 6 grudnia 1939 roku. Mordu dokonali funkcjonariusze SS oraz paramilitarnego Selbstschutzu.

Polecamy

Zbrodnia na Barbarce to część Zbrodni Pomorskiej, której Niemcy dokonali po zajęciu Pomorza we wrześniu 1939 roku. Jej celem była eksterminacja Polaków mieszkających na tym terenie. Szacuje się, Niemcy zamordowali około 30 tysięcy osób.

Pamięci ofiar Barbarki: rzeźba klęczącego mężczyzny

W 1944 roku, pod koniec II wojny światowej, Niemcy przystąpili do tuszowania zbrodni na Barbarce. Wydobyto spoczywające w masowych grobach zwłoki rozstrzelanych i je spalono. Po wojnie, w latach 1945-1946, na Barbarce przeprowadzono ekshumacje. Udało się wówczas zidentyfikować 87 ofiar zbrodni. Ich szczątki spoczęły na nekropolii na Koniuchach - na Cmentarzu Komunalnym nr 2 im. Ofiar II Wojny Światowej.

Polecamy

w 2009 roku na Barbarce odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Barbarki autorstwa Mariana Molendy. To rzeźba przedstawiająca klęczącego mężczyznę, mającego spuszczoną głowę, skrępowane na plecach ręce i przestrzeloną pierś. Na boku cokołu pomnika wykuto imiona i nazwiska ustalonych dotąd ofiar zbrodni na Barbarce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska