Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu słabej płci

Justyna Tota
Justyna Tota
Mają dużo na głowie - w przenośni i dosłownie. Dźwigają ciężary, uprawiają rolę, rodzą dzieci, prowadzą dom, zajmują wysokie stanowiska, są ambasadorkami lokalnych kultur.

Mają dużo na głowie - w przenośni i dosłownie. Dźwigają ciężary, uprawiają rolę, rodzą dzieci, prowadzą dom, zajmują wysokie stanowiska, są ambasadorkami lokalnych kultur.

<!** Image 2 align=right alt="Image 146141" sub="Poniżej - młode Laotanki, przenoszące drewno na plecach, u góry - skalny sklepik kobiety z Peru / Fot. Archiwum Moniki Gajewskiej">Słaba płeć? Nie znajdziesz takiej w świecie.

Markowe muzułmanki

Sądząc z ubioru, najbardziej tajemniczymi kobietami świata mogą się wydawać muzułmanki, okryte tzw. abają, z twarzami schowanymi pod niqab.

- W Dubaju jednak nie spotka się już młodych muzułmanek w metalowych maskach z otworem na oczy. Tę dawną tradycję praktykują tylko starsze kobiety - zauważa torunianka Monika Gajewska, pasjonatka podróży.

Kto przypuszcza, że owinięte od stóp do głów muzułmanki nie znają się na modzie, ten grubo się myli. Kobiety arabskie całkiem sporo inwestują w markowe ciuchy, w których mogą swobodnie chodzić w swoich domach. Na ulicy muszą je przykryć zewnętrzną szatą, ale z tego powodu specjalnie nie cierpią, wręcz przeciwnie.

<!** reklama>- Kobiety w Dubaju są dumne, że noszą czarne szaty, którymi wyróżniają się w tłumie pełnym turystów - przyznaje Monika Gajewska.

Sszerokie spódnice, charakterystyczne (różne w zależności od regionu) kapelusze - po tym można poznać Peruwianki, które drewno, zakupy i dzieci dźwigają w kolorowych chustach przewiązanych na plecach lub na brzuchu.

<!** Image 3 align=left alt="Image 146141" >Strongman w spódnicy

Dźwiganie na plecach wszystkiego co się da jest też w zwyczaju pań w Birmie, gdzie uprawa roli okazuje się być kobiecą domeną.

- Gdy w porze żniw przejeżdżaliśmy przez wioski birmańskie, w polu pracowały same kobiety - wspomina Monika.

Gdzie byli w tym czasie mężczyźni?

- W domach lub na polowaniu. Za dnia w wioskach można zastać głównie dzieci.

Również na Madagaskarze nikogo nie dziwi, że mężczyzna z pustymi rękoma idzie obok kobiety z kilkulitrowym wiadrem na głowie, tabołami w obu rękach i dzieckiem na plecach. To jednak nie oznacza, że kobiety wykorzystywane są tylko do ciężkiej pracy fizycznej.

- Będąc gościem w domach wiejskich rodzin w Birmie czy Laosie, nie odczułam, by kobiety spychano na drugi plan. Kobieta i mężczyzna są tam równoprawnymi gospodarzami domu. Tamtejsze rodziny są wielodzietne, bo im więcej dzieci, tym wyższy status rodziny w wiosce - mówi Monika. - Kobiety rodzą więc pięcioro - ośmioro dzieci. Wszystkie dzieciaki z wioski bawią się razem.

Dwa byki

Natomiast madagaskarska dziewczyna (podobnie jak na przykład w Wenezueli gotowa do zamążpójścia już w wieku 12 lat) zaczynając życie z mężczyzną, usłyszy: „Obyście mieli siedmiu synów i siedem córek”.

- Narodziny córki cieszą jednak bardziej niż syna. Dlaczego? Bo rodzice wiedzą, że w podzięce za wychowanie córki dostaną dwa byki od chłopaka, który ją wybierze - wyjaśnia ks. Michał Apiecionek, od pięciu lat przebywający na misjach na Madagaskarze. - Według zwyczaju, jeśli dziewczyna i chłopak są razem co najmniej przez rok, wówczas nie trzeba oddawać byków. To jednak nie zawsze się udaje, tym bardziej że w języku malgaskim nie ma słowa „wierność”.

Jak podkreśla ks. Michał, są to zwyczaje kultywowane w wioskach, gdzie czas zatrzymał się w miejscu, a główną rolą kobiety jest rodzenie dzieci i gotowanie ryżu.

- Na Madagaskarze jest blisko 20 grup etnicznych i każda ma inne podejście do życia. Jeszcze inaczej jest w wielkich miastach - tu kobiety studiują na przykład informatykę, pracują zawodowo. Pamiętam dziewczynę, która była jakiś czas w mieście, potem nie potrafiła na nowo przystosować się do życia w wiosce. Zostawiła więc rodzinę, chłopaka i wróciła do miasta.

Zagłębie missek

Wenezuela to kraj, którego mieszkanki często są wybierane na miss świata. A przecież nie wszystkie kobiety spotykane tam na ulicach mają wymiary uznane za idealne w konkursach piękności.

- Kobiety tam są po prostu duże! - mówi Monika Gajewska. - Krągłe biodra pań są za to niezbędne do wykonywania tamtejszego tańca, choć paradoksalnie taniec jest ważniejszy dla mężczyzn. Wenezuelka radzi swemu synowi: „Ucz się tańczyć, bo nie znajdziesz żony!”.

W Wenezueli chirurgia plastyczna święci triumfy.

- Na piętnaste urodziny córek ojcowie często opłacają zabieg powiększania biustu. To zresztą widać na ulicy, kobiety mają tam często duże piersi - dodaje Monika.

Za to w naturalny sposób upiększają się dziewczęta na Madagaskarze, które z warkoczyków wyczarowują na głowach przeróżne zygzaki i kwiaty, a twarze od święta malują w fantazyjne wzorki, oferując czasem wykonanie takiego makijażu także turystom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska