Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu o Krajowym Planie Odbudowy i reformach w polityce zatrudnienia

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Sekretarz stanu, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Iwona Michałek podczas konferencji w Toruniu
Sekretarz stanu, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Iwona Michałek podczas konferencji w Toruniu Jacek Smarz
Wspierać przede wszystkim tych, którzy chcą pracować, oddzielić status bezrobotnego od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, uprościć zatrudnianie cudzoziemców, zmienić profil działalności powiatowych urzędów pracy - to główne założenia planowanych reform na rynku pracy. W czwartek w Toruniu mówili o nich przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Reformy mają związek z Krajowym Planem Odbudowy, a ten - z dużym zastrzykiem finansowym, którym Unia Europejska chce pomóc krajom członkowskim w dźwignięciu gospodarki po koronawirusowym kryzysie. Do Polski trafić ma ponad 23 mld euro dotacji, a także ponad 34 mld euro pożyczek.

- Elementem Krajowego Planu Odbudowy jest reforma rynku pracy. Ta reforma jest niezbędna - przekonywał doradca wicepremiera Jarosława Gowina dr Krzysztof Głuc na konferencji prasowej w Toruniu. - Obecny system wspierania zatrudnienia funkcjonuje już ponad 20 lat. Wymaga zmian, byśmy dali sobie radę w przyszłości i by nasz rynek pracy był odporny na zagrożenia.

Polecamy

Trzy ustawy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekty trzech ustaw. To ustawy: o wspieraniu zatrudnienia, o zatrudnieniu cudzoziemców oraz o zawieraniu i rozliczaniu umów elektronicznie.
- Powiatowe urzędy pracy stałyby się centrami wspierania zatrudnienia. Zależy nam na rozdzieleniu statusu bezrobotnego od kwestii ubezpieczenia zdrowotnego, by do urzędów pracy przychodzili ci, którzy faktycznie poszukują zatrudnienia, a nie ci, którym zależy jedynie na ubezpieczeniu. Chcemy skupić się na pomocy tym, którzy chcą pracować. Zamierzamy też objąć pomocą ludzi biernych zawodowo i z drugiej strony - pracodawców. Urzędy pracy już wiele kierunku robią, by wesprzeć przedsiębiorców, np. dofinansowując tych, którzy chcą szkolić swoich pracowników i pomagając osobom, które zakładają firmy. Ale uważamy, że te funkcje urzędów należy wzmocnić - mówiła dr Ewa Flaszyńska, dyrektor departamentu rynku pracy w MRPiT - Chcielibyśmy uprościć procedury zatrudniania cudzoziemców, by odbywało się to sprawniej i szybciej. Sprawy związane z wydawaniem pozwoleń na pracę przenieślibyśmy z urzędów wojewódzkich do powiatowych centrów wspierania zatrudnienia, czyli dzisiejszych PUP. Zamierzamy też mocniej wspierać dokształcających się i zdobywających nowe kwalifikacje.

Polecamy

Będą konsultacje

Sekretarz stanu, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Iwona Michałek zapowiedziała konsultacje w sprawie proponowanych zmian.

- Nasze propozycje zapisów w KPO konsultować będziemy do kwietnia. Trochę więcej czasu mamy na konsultacje projektów ustaw. W Toruniu zrobiliśmy pierwszy krok rozmawiając o Krajowym Planie Odbudowy ze wszystkim dyrektorami powiatowych urzędów w pracy w województwie kujawsko-pomorskim – mówiła min. Michałek.

Dodajmy, że Krajowy Plan Odbudowy wzbudza wiele wątpliwości wśród przedstawicieli niektórych branż gospodarki i polityków opozycyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska