Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka bitwa o imprezy

Redakcja
Władze UMK po wielu latach zdecydowały się wreszcie na remont swojej reprezentacyjnej auli. Na ile przyspieszyły tę decyzję plany budowy sali na Jordankach?

Władze UMK po wielu latach zdecydowały się wreszcie na remont swojej reprezentacyjnej auli. Na ile przyspieszyły tę decyzję plany budowy sali na Jordankach?

Fotele wymieniono w 1999 roku przed wizytą papieża Jana Pawła II. Z resztą jest już gorzej. Drewniana scena pamięta czasy PRL-u. Klepki odpadają, akustyka razi.

Po zamknięciu kino-teatru „Grunwald” obiekt znalazł się na czele stawki najgorszych sal w Toruniu - najlepiej prezentuje się przy wygaszonych światłach. Wciąż jest jednak jedynym miejscem w mieście, gdzie odbywają się imprezy kulturalne z widownią na 900 osób.

<!** reklama>Lepsze warunki? Remont? Mimo że w ciągu roku w auli organizowanych jest około 100 imprez (połowa przez osoby z zewnątrz, na których uczelnia zarabia), władze UMK miały zawsze na te pytania jedną odpowiedź: „Aula ma służyć przede wszystkim celom uniwersyteckim, a nie kulturalnym”.

I jak zapewnia Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK, będzie tak nadal. Także po zakończeniu rocznego remontu, który rozpocznie się w lutym. Pozyskano na niego 12 mln zł ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Przebudowa foyer, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymiana foteli i boazerii w głównej sali, a także systemu nagłośnienia i oświetlenia - wymienia punkty remontu Marcin Czyżniewski. - Z widowni zniknie ostatni rząd, gdzie pojawią się kabiny do tłumaczenia symultanicznego. Cały obiekt będzie klimatyzowany.

Skąd to nagłe ożywienie? W ciągu dwóch lat w centrum Torunia ma powstać obiekt na Jordankach, który również ma łączyć funkcje konferencyjno-kulturalne. Przy tak nowoczesnym budynku z dwoma salami na 300 i 800 osób, ranga auli UMK bez remontu spadłaby jeszcze niżej niż jest obecnie. Zaczął się więc wyścig.

Jak na tę rywalizację patrzą w Urzędzie Miasta?

- Nawet gdy w auli UMK zostanie poprawiona akustyka i zostaną wymienione wszystkie fotele, to i tak nadal nie będzie tam prawdziwej sceny z zapadnią, kurtyną, kotarami... Niewiele więc tak naprawdę się zmieni - uważa Grzegorz Grabowski, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. Jordanek. - Remont nie sprawi, że aula UMK stanie się prawdziwą salą muzyczną czy teatralną.


Fakty

Minęły cztery dekady

Aulę UMK wybudowano w latach 1969-1972.

Powstała według projektu Marka Różańskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska