MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Lubicz wykonał wyrok sądu ws. zniesławienia swojego poprzednika

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Marka Nicewicza, będącego wójtem podtoruńskiej gminy Lubicz, pozwał jego poprzednik, a dziś starosta toruński - Marek Olszewski. 18 sierpnia, zwołując konferencję prasową, Nicewicz wykonał prawomocny wyrok sądu. Obecny wójt gminy Lubicz musiał przeprosić za słowa, które padły w 2019 roku.
Marka Nicewicza, będącego wójtem podtoruńskiej gminy Lubicz, pozwał jego poprzednik, a dziś starosta toruński - Marek Olszewski. 18 sierpnia, zwołując konferencję prasową, Nicewicz wykonał prawomocny wyrok sądu. Obecny wójt gminy Lubicz musiał przeprosić za słowa, które padły w 2019 roku. Grzegorz Olkowski
Marka Nicewicza, będącego wójtem podtoruńskiej gminy Lubicz, pozwał jego poprzednik, a dziś starosta toruński - Marek Olszewski. 18 sierpnia, zwołując konferencję prasową, Nicewicz wykonał prawomocny wyrok sądu. Obecny wójt gminy Lubicz musiał przeprosić za słowa, które padły w 2019 roku.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

W 2019 roku obecny wójt gminy Lubicz zarzucił swojemu poprzednikowi, a także zasiadającej w radzie nadzorczej spółki Lubickie Wodociągi radczyni prawnej Annie Kaszubowskiej oraz byłemu kierownikowi Referatu Promocji i Rozwoju w Urzędzie Gminy Lubicz Donacjuszowi Anzelowi, że nieudolnie i nienależycie wykonywali swoje obowiązki.

Polecamy

Chodziło o brak nadzoru nad spółką Lubickie Wodociągi, wobec której, w sprawie spuszczania ścieków do Drwęcy, prowadził postępowanie Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Marek Nicewicz złożył wtedy do Prokuratury Rejonowej Toruń Wschód zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jego kopię rozdano dziennikarzom uczestniczącym w konferencji.

Czego dotyczyła sprawa wójta gminy Lubicz i starosty toruńskiego?

W odpowiedzi, prywatne oskarżenie z art. 212 kodeksu karnego (zniesławienie) przeciw Markowi Nicewiczowi złożył jego poprzednik, Marek Olszewski, dziś będący starostą toruńskim. Tak samo postąpili Anna Kaszubowska i Donacjusz Anzel. Cała trójka uznała, że Marek Nicewicz naraził na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania funkcji w samorządzie czy pracy w zawodzie.

Polecamy

Jesienią ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Toruniu, rozpatrujący sprawę w pierwszej instancji, uznał Marka Nicewicza za winnego pomówienia trzech osób. Uznano, że obecny wójt mijał się z prawdą i miał być świadomy, że postępowanie K-PWIOŚ dotyczyło pobierania w niewłaściwy sposób próbek, a nie spuszczania ścieków do Drwęcy. W efekcie - zdaniem sądu - wójt zniesławił pokrzywdzonych.

Sąd wymierzył Niecewiczowy karę trzech miesięcy ograniczenia wolności polegającej na potrąceniu 25 procent miesięcznego wynagrodzenia - kwota ta ma zostać przekazana toruńskiemu hospicjum "Nadzieja", a także zobowiązał wójta do zwołania na własny koszt konferencji prasowej, na której miał przeprosić pokrzywdzonych. Wyrok podtrzymał, po apelacji, 4 sierpnia tego roku Sąd Okręgowy w Toruniu.

Polecamy

Wójt gminy Lubicz przeprosił na konferencji

Spotkanie z dziennikarzami, na którym Marek Nicewicz odczytał przeprosiny wobec pokrzywdzonych, odbyło się 18 sierpnia na terenie byłej oczyszczalni ścieków (PSZOK) w Lubiczu Górnym. - Na pierwszej stronie jest napisane "za odprowadzanie nieczystości ścieków do rzeki Drwęcy", stąd taka interpretacja tego zapisu - wyjaśniał swoje słowa z 2019 roku wójt gminy Lubicz, odnosząc się do dokumentów inspektora ochrony środowiska, dotyczących postępowania ws. Lubickich Wodociągów.

Na konferencji pojawił się także starosta toruński. - Jest to wyrok sprawiedliwy, który odnosi się do kwestii prawdy i kłamstwa. Wyrok ten jest ważny nie tylko dla osób pomówionych, ale dla życia publicznego. Trzeba być odpowiedzialnym za słowa, bo można skrzywdzić innych - stwierdził po konferencji Marek Olszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska