MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z myślą o inwalidach

Aleksandra Grzona
Niepełnosprawni z Grudziądza mogą integrować się poprzez sport i wspólne spotkania. Wczoraj także mieli okazję skorzystać z porad i zakupić wózki inwalidzkie.

Niepełnosprawni z Grudziądza mogą integrować się poprzez sport i wspólne spotkania. Wczoraj także mieli okazję skorzystać z porad i zakupić wózki inwalidzkie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 196291" sub="Pokazy sprzętu dla niepełnosprawnych odbyły się wczoraj w Starostwie Powiatowym / Fot.: Aleksandra Grzona">W czasie spotkania i prezentacji sprzętu wózkowicze mogli sprawdzić go w praktyce.

- Naszym celem było pokazanie pacjentom różnego rodzaju rozwiązań. Akcja jest bardzo potrzebna w związku z programem „Aktywny samorząd”, finansowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, natomiast realizowanym przez samorządy terytorialne - mówi Karol Adamski, przedstawiciel firmy.

<!** reklama>Program zakłada pomoc osobom niepełnosprawnym, polegającą na zrefundowaniu zakupu wózka, a także innego sprzętu ułatwiającego likwidację barier, ograniczających funkcjonowanie chorych w normalnym życiu. Biorąc pod uwagę ceny urządzeń i dofinansowanie, łatwo się domyślić, że zainteresowanych tego rodzaju pomocą nie będzie brakować.

- Podstawowy wózek to koszt rzędu 800 złotych, który w całości pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale już za dużo lepszy, pokojowo-terenowy z dobrymi akumulatorami i oświetleniem zapłacimy 8,5 tys. złotych. W tym przypadku, przy maksymalnym dofinansowaniu pacjent będzie musiał pokryć część w wysokości 1,5 tys. złotych - informuje nasz rozmówca.

Dodaje przy tym, że w branży nie brakuje innowacyjnych rozwiązań. Szczególnie dotyczą one funkcjonowania sterowników. Prawdziwą nowością są te, które działają przy użyciu wdmuchiwanego powietrza.

- Ze względów finansowych jeżdżę na najprostszym wózku, ale niestety nie jest on w pełni dostosowany do moich potrzeb - mówi Tadeusz Cieślik, którego spotkaliśmy w czasie pokazu. - Cierpię na niedowład czterokończynowy, więc poruszanie się na nim jest dla mnie znacznie utrudnione. Korzystając z dofinansowania, planuję zakupić tu wózek terenowy elektryczny.

Jak podkreślali niepełnosprawni, nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi zdrowego rozsądku osób, które w podejmowanych decyzjach zwykle nie uwzględniają potrzeb niepełnosprawnych.

- W Grudziądzu jest jeszcze dużo do zrobienia. Przeszkodą nadal są wysokie chodniki, brak podjazdów dla wózków, czy też za mało dostosowanych dla nas autobusów - wymienia Tadeusz Cieślik.

Dla wszystkich, którzy nie chcą się poddać przeciwnościom i przeszkodom niebawem zaczną się specjalne zajęcia. Wózkowicze mają na nich okazję uczyć się pod okiem instruktorów technik poruszania się na wózku, a także ćwiczyć sprawność fizyczną.

- Zależy nam również na tym, aby ludzie niepełnosprawni wyszli ze swoich domów i otworzyli się na innych - mówi Michał Słomiński, inicjator akcji.

Aby osiągnąć swój cel, organizatorzy podejmują kolejne wyzwania.

- Udało nam się pozyskać pieniądze na zakup sprzętu sportowego. Ponadto od tego roku nasze spotkania będą odbywały się w nowo wyremontowanej sali gimnastycznej Gimnazjum nr 6 w Grudziądzu - dodaje Michał Słomiński.

Na zajęcia do Gimnazjum nr 6

Wnioski o dofinansowanie do wózka inwalidzkiego można składać do 30 września w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, tel. 56 45 10 374.

Zajęcia integracyjno-sportowe dla wózkowiczów odbędą się 26 września o godz. 18 w Gimnazjum nr 6 przy alei 23 Stycznia w Grudziądzu, tel. 721 553 258.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska