MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za mało chętnych na ławników

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Na razie tylko cztery osoby wypełniły prawidłowo wnioski dotyczące kandydowania na sądowego ławnika w Toruniu. Potrzeba ich natomiast około 200.

Na razie tylko cztery osoby wypełniły prawidłowo wnioski dotyczące kandydowania na sądowego ławnika w Toruniu. Potrzeba ich natomiast około 200.

Biuro toruńskiej Rady Miasta zakończy przyjmowanie zgłoszeń do pełnienia funkcji ławnika 30 czerwca tego roku. Liczba oddanych wniosków pokazuje, że zainteresowanie tą działalnością jest nieporównywalnie mniejsze niż w 2003 roku, kiedy odbywał się ostatni nabór. Wówczas na jedno miejsce było prawie pięciu kandydatów, a radni musieli się sporo nagimnastykować, że by wybrać tych najwłaściwszych. A i tak nie obyło się bez protestów i zarzutów kumoterstwa.

Kadencja obecnych ławników kończy się 31 grudnia tego roku. W czasie jej trwania zmieniły się nieco przepisy dotyczące wyboru i to może mieć wpływ na mniejsze zainteresowanie pełnieniem tej funkcji.

<!** reklama left>- Obecnie ławnik musi mieć co najmniej średnie wykształcenie i sam załatwić oraz zapłacić za informację o niekaralności. A to kosztuje około 50 złotych - mówi Beata Czerwonka z biura toruńskiej Rady Miasta.

Kandydatów do pełnienia tej funkcji mogą zgłaszać prezesi sądów i stowarzyszenia oraz inne organizacje zarejestrowane na podstawie przepisów prawa. Nie mogą tego robić partie polityczne.

Ławnikami mogą zostać również ci, którzy sami uzyskają poparcie co najmniej dwudziestu pięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stałe na terenie Gminy Miasta Toruń. Kandydatów na ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy zgłaszają tylko związki zawodowe oraz organizacje pracodawców.

- Na razie do pracy w tym wydziale nie mamy ani jednego zgłoszenia - dodaje Beata Czerwonka.

Ławnikiem może zostać osoba posiadająca obywatelstwo polskie i korzystająca z pełni praw cywilnych i obywatelskich, która ukończyła 30 lat, ale nie przekroczyła siedemdziesiątki, ma nieskazitelny charakter, pracuje lub mieszka od co najmniej roku w Toruniu. Kandydat na ławnika musi również uzyskać pozytywne zaświadczenie lekarskie dotyczące zdolności do wykonywania tej funkcji.

Zgłoszenia kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia. Jej wzór można pobrać w Biurze Rady Miasta Torunia, Wały gen. Sikorskiego 8, IIp. p. 45 oraz w punktach informacyjnych Urzędu Miasta: ul. Działowskiego 8, Grudziądzkiej 126b, Poznańskiej 52, Słowackiego 118 a oraz Wały gen. Sikorskiego 8.

Wzór karty jest dostępny także za pośrednictwem internetu, na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl (w dziale formularze).

Zgłoszenia należy dostarczyć do siedziby Rady Miasta Torunia, Wały gen. Sikorskiego 8, IIp., p. 45 lub do Punktów Informacyjnych Urzędu Miasta. Za jeden dzień pracy ławnik otrzymuje obecnie niecałe 54 złote brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska