Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za wcześnie na prywatyzację szpitala miejskiego

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Szpital Miejski naSzpital Miejski na Batorego, do tekstu M.Lorenczewskiej
Szpital Miejski naSzpital Miejski na Batorego, do tekstu M.Lorenczewskiej Jacek Smarz
Nie ma klimatu do prywatyzacji szpitala miejskiego - wynika z prognoz, które przygotowała na zlecenie miasta spółka KarStanS. Decyzję podejmą jednak radni.

Wyniki opracowania dotyczącego prognozy finansowej dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego przedstawione zostaną na sesji Rady Miasta Torunia 15 maja. Teraz kolejny ruch należy do radnych.
[break]
Nie tylko finanse
Prognozę opracowała na zlecenie gminy, wyłoniona w konkursie spółka KarStanS.
- Zdaniem autorów dokumentu, w obecnej sytuacji, biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne i kondycję finansową szpitala, najbardziej racjonalne jest dalsze funkcjonowanie w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej - tłumaczy Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. - Chodziło zresztą nie tylko o symulację finansową efektów obu wariantów, ale i oszacowanie, jak może się to odbić na dostępie do leczenia. W dokumencie wysoko oceniona została jakość leczenia i wyposażenie szpitala w sprzęt medyczny.
Co dalej?
Aktualnie kondycja finansowa szpitala jest kiepska. Miasto do niego dopłaca. Szpital ma opóźnienia płatnicze, długi rosną a kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia są na tym samym co w zeszłym roku lub niższym poziomie. Radni muszą podjąć w sprawie szpitala jakąś decyzję. Firma zewnętrzna miała ocenić, jak wygląda ekonomiczna perspektywa szpitala przy Batorego w dwóch możliwych wariantach - zarówno, gdyby doszło do przekształcenia w spółkę prawa handlowego, jak w razie pozostawienia status quo. Druga opcja, według prognozującej firmy - jest korzystniejsza.
Sceptycznie do ewentualnego przekształcenia, przynajmniej na razie, podchodzi m.in. dr Andrzej Przybysz, wicedyrektor ds. medycznych szpitala miejskiego.
- Jeśli szpital byłby przekształcony obowiązuje go kodeks spółek handlowych, zgodnie z którym nie może mieć zadłużenia. Musiałby więc ograniczyć zakres leczenia ubezpieczonym - podkreśla dr Przybysz. - Z drugiej strony, jako spółka mógłby leczyć za pieniądze. Dopóki jednak nie ma ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach szanse na komercyjnych pacjentów są raczej małe. A czy opinia firmy prognozującej jest dla toruńskich radnych wiążąca?
- Nie jest. Stanowi po prostu materiał poglądowy firmy zewnętrznej, która spojrzała na toruński szpital w sposób obiektywny i profesjonalny - zaznacza Izabela Miłoszewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska