Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastrzeż swój numer PESEL. Od 17 listopada będzie to możliwe. Jak wygląda procedura?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe UM Toruń
Bezpieczeństwo danych powinno być zawsze sprawą nadrzędną. Od 17 listopada br. będzie można zastrzec swój numer PESEL, dzięki czemu zyska się pewność, że nikt na nasze dane nie weźmie kredytu i nie sprowadzi niepotrzebnych kłopotów. Sprawdzamy, jak wygląda ta procedura.

Nowa możliwość ochrony danych

Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL zyskuje się pewność, że w razie zgubienia dowodu czy innego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość nikt inny nie weźmie na nas kredytu, nie kupi drogocennego sprzętu na raty, nie sprzeda nieruchomości czy nie wyrobi duplikatu karty SIM. Już niejednokrotnie w całej Polsce zdarzały się tego typu przewinienia, dlatego w lipcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma zapobiegać nadużyciom. Zanim jednak do tego doszło wprowadzenia jej w życie, przez wiele miesięcy trwało badanie społeczne, dzięki któremu udało się udoskonalić metody zastrzegania numeru PESEL.

Polecamy

Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL

Utworzono specjalny Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, w którym każda osoba fizyczna będzie mogła zastrzec swoje dane lub w razie potrzeby także cofnąć zastrzeżenie. Przez długi czas prowadzono testy użyteczności, dzięki którym możliwe było wprowadzenie także ustawienia automatycznego zastrzegania numeru PESEL, sprawdzania historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy oraz osoby prywatne, a także podglądu zmiany statusu.

Jak zastrzec swój numer PESEL? Cztery sposoby

  1. Elektronicznie przez stronę obywatel.gov.pl.
  2. Wykorzystując aplikację mObywatel.
  3. W placówce bankowej oraz na poczcie.
  4. Osobiście w dowolnym urzędzie gminy.

Polecamy

W urzędzie gminy osoba fizyczna przejdzie weryfikację, po której składa się wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżenia swojego numeru identyfikacyjnego lub cofnięcie takiego zastrzeżenia. Wprowadzane są tam dane osób pełnoletnich. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy opiekun prawny lub kurator.

W Urzędzie Miasta Torunia powyższe czynności będzie można od 17 listopada 2023 r. realizować w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. S. Batorego 38/40 w godz. pracy wydziału oraz w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta w CH Plaza przy ul. W. Broniewskiego 90 w godz. 9.00-17.00.

Polecamy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska