MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zyskali dzięki sąsiedztwu

Grażyna Sobczak
Ostatnie dofinansowanie z miejskiej kasy remontów włocławskich zabytków to kolejny etap porządkowania okolic katedry.

Ostatnie dofinansowanie z miejskiej kasy remontów włocławskich zabytków to kolejny etap porządkowania okolic katedry.

<!** Image 2 align=right alt="Image 149159" sub="Trzy lata temu remont włocławskiej katedry dofinansowano z budżetu miasta kwotą 990 tys. złotych / Fot. Rodosław olszewicz">Po samej bazylice, dzwonnicy i kościele św. Witalisa przyszła kolej na Bibliotekę Seminaryjną i rogatkę.

13 maja przyszłego roku we Włocławku odbędą się uroczystości z okazji 600-lecia konsekracji katedry. W stolicy Kujaw zbierze się Episkopat. Do miasta zjadą nie tylko biskupi polscy, ale także przedstawiciele Watykanu. Ratusz i kuria już dawno połączyły siły, aby gości godnie przyjąć i zaprezentować miasto od jak najlepszej strony.

- Chodzi nam o uporządkowanie zabytkowego kwartału, w centrum którego stoi katedra - mówi Arkadiusz Horonziak, zastępca prezydenta Włocławka.

<!** reklama>Zgodnie z tymi planami miasto i kuria wspólnie finansowały już remonty samej katedry (m.in. elewacji, wież), seminaryjnego kościoła św. Witalisa i dzwonnicy katedralnej. Wkrótce dzięki dotacjom z budżetu miasta rozpocznie się remont wnętrza Biblioteki Seminaryjnej (elewację od strony ulicy i dach remontowano kilka lat temu) oraz rogatki (budynek, w którym pobierano opłaty, np. cło) znajdującej się u zbiegu ul. Wyszyńskiego i wjazdu na most stalowy. Ten ostatni obiekt to pierwszy zabytek będący w rękach prywatnych, nie należący do diecezji, który otrzymał dofinansowanie.

- Rogatkę przejęliśmy od miasta kilka lat temu w zamian za jedną z nieruchomości wchodzących w skład browaru Bojańczyka - mówi Roman Wietrzykowski, właściciel wybudowanego w XIX wieku zabytku. - 70 tys. zł dotacji, którą otrzymaliśmy to nieco ponad 10 proc. sumy jaką, jak oszacowaliśmy, trzeba wydać na ratowanie obiektu. Budynek jest w bardzo złym stanie, wymaga gruntownego i skomplikowanego remontu. W przyszłości chcielibyśmy utworzyć tu coś w rodzaju galerii sztuki użytkowej, sklepu z pamiątkami.

Pół miliona złotych samorząd przyznał na remont wnętrza Biblioteki Seminaryjnej. Placówka przechowuje ponad 110 tys. woluminów (nie licząc dubletów), ponad 20 proc. księgozbioru do starodruki, wiele unikalnych w skali kraju. Z biblioteki korzystają nie tylko klerycy i duchowni, ale też świeccy, którym rocznie wypożycza się stąd ponad 5 tys. książek. - Ostatni kapitalny remont wnętrza biblioteka przeszła w latach 30. ub. wieku - mówi ks. Marcin Filas, prokurator Wyższego Seminarium Duchownego. - Remont ma na celu przede wszystkich zwiększenie o kilkadziesiąt procent powierzchni magazynowej, będą też zmieniane stropy.

Do ratusza wpłynęło w tym roku pięć wniosków o dofinansowanie remontów zabytków. Odpadł źle przygotowany wniosek dotyczący domu handlowego u zbiegu placu Wolności i POW. Akceptacji komisji weryfikacyjnej nie zyskały wnioski parafii Wszystkich Świętych, która ubiegała się o dotację na remont ogrodzenia i fary planujące remont wieży kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska