Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczna wieża Babel

Anna Krzesińska
Katarzyna Jastrzębska najpierw uczęszczała na zajęcia do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka, a teraz właśnie tam prezentuje swoją twórczość.

Katarzyna Jastrzębska najpierw uczęszczała na zajęcia do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka, a teraz właśnie tam prezentuje swoją twórczość.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167229" sub="Jedna z prac Justyny Gruszczyk-Woltman / Fot. Archiwum">Obecnie jest studentką IV roku grafiki. Wystawa „Zobaczyć, poczuć, wyrazić” to wynik działalności artystycznej z ostatnich trzech lat. Ukazuje ona drogę twórczą młodej artystki.

- Z jednej strony prace przepełniają spokój i melancholia, a z drugiej ekspresja wyrażona w soczystych barwach. Mamy tu do czynienia z różnymi technikami - malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową, komputerową, a także fotografią - mówi Dariusz Delik, dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. - Tytuł wystawy „Zobaczyć, poczuć, wyrazić” ma znaczenie dwojakie. Z jednej strony charakteryzuje samą autorkę, która poprzez sztukę wyraża własną percepcję otaczającego ją świata, dając jednocześnie odbiorcy otwartą przestrzeń interpretacyjną. Odbiorca widząc obrazy sam buduje jakże osobistą przestrzeń emocjonalną - może wyrazić swoje odczucia na forum, skonsultować swoje wrażenia z innymi uczestnikami wystawy i tym samym stać się częścią tego barwnego i interesującego świata.

<!** reklama>Wystawę można zobaczyć w siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim. Z kolei ekspozycję „Wieża Babel” Justyny Gruszczyk-Woltman można oglądać w oddziale przy ulicy Kościuszki 41/47. Wystawa jest fragmentem cyklu szklanych prac, wykonanych w technice Tiffany’ego. Są to niewielkie trójwymiarowe, ażurowe konstrukcje z liter, oświetlone od środka, inspirowane architekturą Italii - jej miastami na wzgórzach, murami i wieżami.

- Zawsze inspirowałam się językiem. Jest on bardzo bogatą strukturą - jest estetyczny, a jednocześnie niesie ze sobą problem zrozumienia. Szkło jest doskonałą materią dla wyrażenia języka - jest kruche, ale twarde i ostre, łatwe do zniszczenia, ale potrafi być niebezpieczne i jest najbardziej niebezpieczne, kiedy jest stłuczone. Wybrałam Włochy, bo ich architektura jest bogata i niezmiernie różnorodna. Wybrałam kraj, którego języka nie znam, po to, żeby wejść do środka wieży Babel i zrozumieć w pełni znaczenie jej historii - wyjaśnia autorka prac.

Artystka ukończyła studia w zakresie malarstwa na UMK. Obecnie jest doktorantką w Zakładzie Malarstwa UMK. Zajmuje się instalacją, szkłem artystycznym, malarstwem i działaniami w przestrzeni publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska