Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kolejne parki kieszonkowe w Toruniu. Może tuż obok Ciebie?

Sara Watrak
Sara Watrak
Park kieszonkowy na Wrzosach
Park kieszonkowy na Wrzosach Grzegorz Olkowski
Toruń miastem parków kieszonkowych? Budowa pierwszych czterech ma się zakończyć lada moment, a miasto już ogłosiło przetargi na kolejne. Każdy z zieleńców będzie nawiązywać do innego kraju. Wiemy, gdzie powstaną nowe parki kieszonkowe w Toruniu.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

W kwietniu będą gotowe pierwsze cztery parki kieszonkowe w Toruniu: "Szwajcarski Zakątek" przy ul. Zagonowej i Narcyzowej, "Litewska Ojczyzna" w rejonie ulic Matejki i Słowackiego, "Greckie klimaty" przy Rydygiera oraz "Zacisze Holandii" na Stawkach - na skrzyżowaniu Szuwarów i Tataraków. Wykonawcy muszą jedynie dokończyć nasadzenia roślinności i zamontować elementy małej architektury.

Jak będą wyglądać parki kieszonkowe w Toruniu?

W parku na Bydgoskim Przedmieściu znajdziemy m.in. ławkę multimedialną, gdzie odsłuchując nagrań wypowiedzi, recytacji i utworów muzycznych, poznamy informacje nawiązujące zarówno do wileńskich korzeni wielu torunian, wspólnej, wielowiekowej polsko-litewskiej historii, jak i do współczesnej Litwy. Do sąsiedniego kraju nawiązywać będzie też wieża Giedymina czy roślinność w barwach litewskiej flagi. Poza tym na terenie powstał ogród deszczowy, łąka kwietna z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”. Wykonawcy zamontują też ławkę w formie huśtawki, biblioteczkę i tablice kredowe dla dzieci.

Polecamy

Na Wrzosach, w parku w stylu szwajcarskim, mieszkańcy, siedząc na podwieszanych ławkach, imitujących alpejskie wyciągi narciarskie, będą mogli podziwiać m.in. dywan kwiatowy w kształcie zegara czy łąkę z krokusami. Wykonawcy zainstalowali już miniwodotryski przypominające genewski Jet d’Eau, czyli najwyższą fontannę w Europie. Niemal gotowa jest też kamienna formacja, budująca ciekawe alpinarium, imitujące swoim wyglądem górskie krajobrazy.

Trwa głosowanie...

Czy w Toruniu potrzeba więcej zieleni?

Na Stawkach w projekcie zieleńca znalazł się m.in. ogród deszczowy, będą też ławki, stoły do gry w szachy i doniczki w kształcie drewnianych, holenderskich chodaków. W parku staną także tablice edukacyjne typu eco-memory (inspirowane popularną grą w "Memory", czyli "Pamięć"). Przedstawiać będą świat tych roślin i zwierząt, od których nazwy wzięły ulice w tej części miasta jak choćby ul. Czapli czy ul. Kormorana.

Na Rubinkowie, zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielono umownie na dwie strefy: relaksu i integracji. "Greckie Klimaty" stworzą m.in. niebieskie, ceramiczne donice, drzewa uformowane na kształt "zielonego parasola" oraz aromatyczne nasadzenia lawendy czy rozmarynu lekarskiego. Mieszkańcy będą mogli odpocząć przy zbiornikach wodnych z wodotryskami i skorzystać z plenerowej biblioteczki. Do dyspozycji spacerowiczów będą też szachy terenowe. Co ciekawe, park będzie spełniał równocześnie rolę tzw. ogrodu społecznego. Mieszkańcy będą dysponowali w nim własną przestrzenią do samodzielnego zagospodarowania zielenią.

Gdzie jeszcze powstaną parki kieszonkowe w Toruniu?

To jednak dopiero początek. W Toruniu parków będzie zdecydowanie więcej. Mają one utworzyć szlak tematyczny. Od połowy marca miasto poszukuje wykonawcy pierwszego etapu prac nad parkiem kieszonkowym „Francuskie Inspiracje” , który będzie zlokalizowany na Chełmińskim Przedmieściu, w rejonie ulicy Polnej, Strehla i F.Nila.

Polecamy

Urząd ogłosił również przetargi na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych kolejnych parków:

  • przy ul. Szosa Chełmińska, obok Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego,
  • przy ul. Sienkiewicza i Gagarina (przy restauracji Widelec)
  • przy ul. Struga Lubicka i Tarnowskiej,
  • przy ul. Chrobrego i Wojska Polskiego.

Zieleńce te będą sukcesywnie powstawać w 2024 roku. Pierwsze trzy lokalizacje wskazali sami mieszkańcy - podczas konsultacji w 2021 roku.
Każdy z parków nawiązywać będzie do innego państwa. We wszystkich znajdą się elementy małej architektury oraz dużo zieleni. Dodatkowo zieleniec na Mokrem ma mieć cechy ogrodu sensorycznego, z indywidualnymi rozwiązaniami projektowymi, ułatwiającymi korzystanie z parku osobom z niepełnosprawnościami.

Poza tym urząd jeszcze w tym półroczu ma nadzieję na znalezienie zainteresowanych realizacją parku "Fiński relaks" na Podgórzu (przy ul. Strzałowej i Artyleryjskiej).
Docelowo parki kieszonkowe mają powstać w każdym okręgu miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska