Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne kursy na ratownika wodnego w Kujawsko-Pomorskiem. Kto może skorzystać?

Sara Watrak
Sara Watrak
TomaszCzachorowski dla UMWKP
W ramach naszego cyklu "Oszczędzamy" przypominamy, że w Kujawsko-Pomorskiem można zostać ratownikiem wodnym zupełnie za darmo. No, może nie zupełnie - przydadzą się umiejętności pływackie i czas. Nie trzeba za to nakładów finansowych. Za kurs zapłaci województwo. Projekt "Ratownik wodny- nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa Kujawsko - Pomorskiego" zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych.

Obejrzyj: Dworzec Toruń Północny 30 lat po zamknięciu

od 16 lat

Latem, gdy my wypoczywamy, oni pracują, a zimą - intensywnie się szkolą. Mowa o ratownikach wodnych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, w szczególności podczas wakacji.

- W Kujawsko-Pomorskiem mamy wiele idealnych miejsc do wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z kąpielisk, dlatego każdego roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ramach projektu szkoleniowego niemal tysiąc osób może zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Polecamy

Kto może zostać ratownikiem wodnym?

Do udziału w kursach mogą zgłosić się mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli 18 lat i umieją dobrze pływać. Urząd Marszałkowski zaprasza także pracowników służb mundurowych: policjantów, strażaków i żołnierzy, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd umiejętności. - Szkolić się mogą również uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w trakcie trwania projektu - dodaje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. Na początku przechodzą oni weryfikację sprawnościową. Ich zadaniem jest przepłynięcie 400 metrów w czasie poniżej 8 minut oraz przepłynięcie 25 metrów pod wodą.

Jak wygląda szkolenie na ratownika wodnego?

Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:

  • ratownika wodnego - 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)
  • kwalifikowanej pierwszej pomocy - 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)

oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji:

  • sternika motorowodnego. Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka)
  • płetwonurka. Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).

Kursy kończą się egzaminem. Jeśli uzyskamy pozytywny wynik, możemy starać się o zatrudnienie w jednostkach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Polecamy

Jak zgłosić się na kurs ratownika wodnego?

Za rekrutację i organizację szkoleń odpowiada lider projektu – WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, wspólnie z sześcioma partnerami:

  • Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
  • Rejonowym WOPR w Bydgoszczy
  • Rejonowym WOPR w Toruniu
  • Włocławskim WOPR we Włocławku
  • Lipnowskim WOPR w Lipnie
  • Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki).

Aktualne informacje dotyczące naborów znajdziemy w mediach społecznościowych poszczególnych partnerów. W Toruniu właśnie ruszyły zapisy na darmowe szkolenie. Weryfikacja umiejętności pływania odbędzie się w piątek, 25 lutego, o godz. 18, w na basenie w SP 24 przy ul. Ogrodowej w Toruniu. Zapisy prowadzi Marek Popek pod nr tel. 601 649 959.

Dodajmy, że do tej pory, w ramach projektu, 280 osób odebrało tytuł ratownika wodnego. Do połowy stycznia przeprowadzono 19 naborów. W sumie do końca 2023 roku z kursów skorzysta 915 osób. Jak przyznaje Maciej Banachowski, prezes zarządu WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przeszkolenie tylu osób to duże wyzwanie. Chętnych jednak nie brakuje.

Ile zarabia ratownik wodny?

W sezonie 2021/2022 na kąpieliskach w regionie ratownik mógł zarobić nawet 25 zł na godzinę. - To dobra opcja w szczególności dla studentów i uczniów - podkreśla Maciej Banachowski. Na basenach, aquaparkach i pływalniach stawka jest nieco niższa, bo to praca całoroczna. Miesięczne wynagrodzenie wynosi zwykle ok. 3000-3200 zł brutto.
Ratowników w regionie potrzeba. - Jeśli ktoś chce pracować, na pewno znajdzie pracę - zapewnia Maciej Banachowski. Podkreśla jednocześnie, że grunt to dobre umiejętności pływackie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska