Centrum będzie za dwa lata

Ewelina Piotrowska
Dużymi krokami zbliża się rozpoczęcie budowy Browaru B. Ratusz ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji. Prace budowlane rozpoczną się 1 sierpnia, a zakończą 30 września 2013 roku.

Dużymi krokami zbliża się rozpoczęcie budowy Browaru B. Ratusz ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji. Prace budowlane rozpoczną się 1 sierpnia, a zakończą 30 września 2013 roku.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169538" sub="Dawny Browar Bojańczyka niebawem odzyska swój blask. Za cztery miesiące zaniedbane kamienice powinny zostać oddane w ręce firmy, która wygra przetarg Fot. Jarosław Czerwiński">- Browar ma być otwarty dla wszystkich, więc może w końcu Śródmieście trochę odżyje. Dzieciaki ze Starego Miasta nie mają w swojej okolicy żadnej atrakcji, być może tam coś znajdą - mówi Zdzisława Bielecka ze Śródmieścia. - Mam nadzieję, że tak będzie, a nie, że powstanie kolejna placówka dla bogatych dzieci, pobierających prywatne lekcje tańca, rysunku, jak to ma miejsce teraz w WCK.

Wszystko w jednym miejscu

Dawny Browar Bojańczyka niebawem odzyska swój blask. Za cztery miesiące zaniedbane budynki powinny zostać oddane w ręce firmy, która wygra przetarg na wykonanie przebudowy obiektu na Centrum Kultury Browar B.

<!** reklama>- Projektowana inwestycja zlokalizowana jest w najstarszej części Starego Miasta, w kwartale ograniczonym: bulwarami im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ulicami Towarową, Łęgską i Bechiego - mówi Andrzej Sołtysiak z Biura Prasowego UM. - W ramach inwestycji przewidziano rozbiórkę części istniejących obiektów oraz wybudowanie nowych. W centrum będą odbywały się, między innymi, zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół sąsiadujących z budynkiem. W obiekcie znajdą się sale komputerowe oraz przeznaczone do kształcenia językowego. W pokoju prezentacji z pogranicza teatru, muzyki i rysunku realizowany będzie program „Sala sześciu prób”. Będzie to przedsięwzięcie skierowane do instytucji, organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń.

Integracja nie tylko przy kawie

W budynkach znajdą się też pomieszczenia, w których będą odbywać się zajęcia nauki tańca, śpiewu oraz fotografii, a także spotkania integracyjne. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z pracowni komputerowej.

- W Browarze B będą działać lokale gastronomiczne, klub oraz kawiarnia, pomieszczenia przeznaczone na tę działalność zostaną wynajęte prywatnym przedsiębiorcom - dodaje Andrzej Sołtysiak. - Pozostała powierzchnia zostanie przeznaczona na sale konferencyjne oraz wielofunkcyjne, w których będą mogły się odbywać, na przykład konkursy tańca, pokazy mody czy prezentacje. W holu będzie można organizować również targi. Projekt zakłada zbudowanie sali widowiskowej ze sceną, zapleczem i miejscami siedzącymi dla 500 osób. Ponadto w Browarze B będą organizowane szkolenia i konferencje poświęcone, między innymi, tematyce unijnej, a także szkolenia. Na dziedzińcu przed Browarem B będzie możliwość organizowania imprez plenerowych.

Na teren nieruchomości będzie można wjeżdżać od ulicy Łęgskiej. Przy Browarze B działać będzie również streetworker (pedagog uliczny), którego zadaniem jest zachęcanie młodzieży do różnego rodzaju aktywności, spędzania wolnego czasu w sposób bezpieczny i rozwijający zainteresowania. Na ten element działalności centrum mieszkańcy czekają najbardziej.

- Może w końcu będziemy mieli bezpieczną okolicę, a na młodzież ktoś będzie miał oko wtedy, gdy rodzice są w pracy - mówi Zdzisława Bielecka ze Śródmieścia.

Z pięciu firm wybiorą jedną

Szacuje się, że koszt inwestycji sięgnie ponad 28 mln zł. Prace budowlane rozpoczną się 1 sierpnia tego roku, a zakończą się 30 września 2013 roku. Przetarg na roboty budowlane ma formułę ograniczoną. Do udziału w postępowaniu zostanie zaproszonych pięciu wykonawców, wśród nich zostanie wybrana firma, która przedstawi najkorzystniejszą ofertę. Termin składania wniosków o dopuszczenie do przetargu mija 28 kwietnia br.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie