MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czterech pijanych już bez samochodów

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Zapadły już pierwsze wyroki, na mocy których pijani kierowcy stracili auta, które prowadzili. Mimo to nie spada liczba siadających za kółkiem pod wpływem alkoholu.

Zapadły już pierwsze wyroki, na mocy których pijani kierowcy stracili auta, które prowadzili. Mimo to nie spada liczba siadających za kółkiem pod wpływem alkoholu.

<!** reklama right>Od pierwszego lipca do połowy września policjanci z kujawsko-pomorskiego zatrzymali prawie 900 kierowców prowadzących pojazdy mechaniczne mając we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu.

Do tego dochodzi jeszcze ponad drugie tyle pijanych rowerzystów.

Niepoprawni na drodze

W tym czasie na policyjnych parkingach zabezpieczono na poczet przyszłych kar sądowych ponad 650 pojazdów mechanicznych, maszyn rolniczych, ciągników i rowerów.

Mimo groźby konfiskaty aut pijanym kierowcom, która pojawiła się realnie wraz początkiem lipca, liczba przyłapanych przez policję kierowców z promilami nie maleje. Co miesiąc jest ich około 360. I liczba ta dotyczy wyłącznie prowadzących samochody.

Nadal i to wcale nierzadko zdarzają się kierowcy mający we krwi również ponad 3 promile alkoholu. Nie są wyjątkiem kobiety, u których alkomaty wykazują 2 promile.

Pierwsze wyroki

- Ciągle apelujemy o trzeźwość za kierownicą - mówi Sławomir Ruge z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - I nadal będziemy starali się zatrzymywać jak najwięcej pijanych kierowców, ale dopóki będzie istniało społeczne przyzwolenie na siadanie za kierownice pod wpływem alkoholu, to problem ten nie zostanie skutecznie rozwiązany.

Tymczasem w życie wprowadzane są wytyczne ministra sprawiedliwości zalecającego, konfiskatę aut należących do pijanych kierowców.

- Doszło już do wydania czterech wyroków, na mocy których zadecydowano o przepadku pojazdów prowadzonych przez pijanych kierowców na rzecz skarbu państwa - mówi Tadeusz Zyman, rzecznik prasowy toruńskiej Prokuratury Okręgowej. - Na razie doszło do nich w mniejszych ośrodkach: Chełmnie, czy Wąbrzeźnie, gdzie sprawy takie wyznaczane są szybciej. Od lipca zapadło również ponad 30 sądowych decyzji o podaniu wyroku dotyczącego jazdy po alkoholu do publicznej wiadomości poprzez publikacje w lokalnych gazetach.

Jednym z pierwszych pijanych kierowców naszym regionie, który stracił swoje auto jest mężczyzna zatrzymany przez policję 4 lipca. Miał we krwi prawie 1,8 promila alkoholu. W takim stanie kierowca prowadził małego fiata.

Do publicznej wiadomości

Sąd Rejonowy w Chełmnie skazał go na 8 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na trzyletni okres próby, zabrano mu prawo jazdy na rok i obciążono 1000-złotową grzywną.

- Na dodatek zapadła decyzja o konfiskacie małego fiata na rzecz Skarbu Państwa i podanie wyroku do publicznej wiadomości - informuje Tadeusz Zyman, rzecznik prasowy toruńskiej Prokuratury Okręgowej.

Ten wyrok to praktyczna realizacja ustaleń, o których pisaliśmy pod koniec czerwca tego roku. Wtedy to prokuratury, realizując wytyczne ministerstwa sprawiedliwości, zapowiedziały koniec pobłażania dla pijanych kierowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska