MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duża produkcja narkotyków w domu w Głogowie pod Toruniem! Jest wyrok więzienia dla producenta i pomocnika

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W domu jednorodzinnym i jego piwnicy w Głogowie (gmina Obrowo) recydywista zorganizował prawdziwą fabryczkę narkotyków. Nie sam - miał pomocnika, który dom mu udostępnił i pomógł kupić urządzenia. Wyrok w tej sprawie w poniedziałek, 20 maja, ogłosiła sędzia Ewa Lemanowicz-Pawlak w Sądzie Okręgowym w Toruniu.
W domu jednorodzinnym i jego piwnicy w Głogowie (gmina Obrowo) recydywista zorganizował prawdziwą fabryczkę narkotyków. Nie sam - miał pomocnika, który dom mu udostępnił i pomógł kupić urządzenia. Wyrok w tej sprawie w poniedziałek, 20 maja, ogłosiła sędzia Ewa Lemanowicz-Pawlak w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Polska Press/ policja fot. ilustracyjne
Prawdziwą fabryczkę narkotyków stworzył w Głogowie Mariusz J., który właśnie skazany został na 6,5 roku więzienia. Działała w domu, który wynajął mu Mariusz Z. On też pomógł kupić urządzenia do produkcji amfetaminy i mefedronu.

W poniedziałek, 20 maja, sędzia Ewa Lemanowicz-Pawlak zakończyła w Sądzie Okręgowym w Toruniu proces w tej sprawie i ogłosiła wyrok. Główny organizator tego narkobiznesu skazany został na 6,5 roku bezwzględnego więzienia, a jego pomocnik - na 3 lata i 3 miesiące za kratami.

Dom w spokojnym Głogowie krył profesjonalną produkcję narkotyków

Głogowo to raczej spokojna miejscowość w gminie Obrowo pod Toruniem. To tutaj właśnie stoi dom, który 42-letni Mariusz Z. udostępnił - wraz z pomieszczeniami piwnicznymi - głównemu oskarżonemu, czyli 62-letniemu Mariuszowi J.

Młodszy mężczyzna pomógł produkcję narkotyków zorganizować. Nie tylko udostępniając lokal, ale i pomagając zamówić i kupić potrzebne zbiorniki, pojemniki z rozpuszczalnikami i inne urządzenia.

62-latek produkcję narkotyków rozpoczął w maju 2022 roku. Policja rozbiła ten interes już jednak w lipcu. Dzięki temu fabryczka nie rozwinęła skrzydeł, a narkotyki nie trafiły do odbiorców.

Głównego oskarżonego uznano za winnego usiłowania wytworzenia i przerobienia aż 445 litrów 4 MMC (mefedronu w płynie) i 322 gramów amfetaminy.

W samym lipcu 2022 roku, czyli wtedy, kiedy wpadł, Mariusz J. usiłował wytworzyć co najmniej 82 litry zasadowej amfetaminy lub co najmniej 105 kilogramów siarczanu amfetaminy - ustalił sąd. -Celu nie osiągnął, bo 21 lipca 2022 roku został zatrzymany przez policję - przekazuje Jarosław Szymczak, asystent rzecznika Sądu Okręgowego w Toruniu.

Na liście chemicznego arsenału w tym laboratorium odnotowano jeszcze: kwas solny (8 litrów), kwas siarkowy (5 litrów), Toulen (15 litrów), aceton (3,5litra), Bezwodny octan sodu (17,5 kg), inne kwasy i ich pochodne (razem ponad 26 kg).

Wyrok: bezwzględne więzienia i "po kieszeni": grzywna oraz wpłata na Monar

Mariusz J. uznany został za winnego próby wytworzenia i przerobienia znacznej ilości narkotyków. Skazany został na 6,5 roku bezwzględnego więzienia. Jest recydywistą w narkotykowej działalności przestępczej, co zaostrzyło mu karę.

To jednak nie wszystko. 62-letni recydywista ma też na mocy wyroku zapłacić 10 tysięcy zł grzywny oraz 15 tysięcy zł na rzecz Monaru.

Młodszy z mężczyzn uznany został za winnego pomocnictwa w zorganizowaniu produkcji. Poza tym udowodniono mu, że przynajmniej trzykrotnie udzielił innym osobom kokainy i mefedronu. Kara łączna dla Mariusza Z. to 3 lata i 3 miesiące więzienia oraz 5 tysięcy zł grzywny.

Wyrok ogłoszony 20 maja nie jest prawomocny. Możliwe, że obrońcy oskarżonych będą się od niego odwoływać. wówczas sprawę rozstrzygać będzie Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

WAŻNE. Za produkcję narkotyków grozi maksymalnie 20 lat więzienia

  • Art. 53. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ("Wytwarzanie, przetwarzanie, przerabianie środków odurzających, substancji psychotropowych lub nowych substancji psychoaktywnych albo przetwarzanie słomy makowej") przewiduje obecnie, że:
  • 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • 1a. Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia nowe substancje psychoaktywne,
  • podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
  • 2. 2 Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1 lub 1a, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, słomy makowej lub nowych substancji psychoaktywnych, lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska