Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie leżą wojowie króla Łokietka?

Jerzy Chudzyński
Grupa archeologów i antropologów odkopała liczne szkielety w Płowcach pod Radziejowem Kujawskim.

Grupa archeologów i antropologów odkopała liczne szkielety w Płowcach pod Radziejowem Kujawskim.

<!** Image 2 align=right alt="Image 28849" >Naukowcy poszukują miejsca, gdzie pochowano poległych w krwawej bitwie rycerzy króla Łokietka.

27 września 1331 roku na płowieckich polach doszło do starcia wojsk krzyżackich z rycerstwem polskim pod dowództwem Władysława Łokietka. W boju poległo od półtora do czterech tysięcy osób.

- Od lat staraliśmy się zainteresować władze samorządowe i archeologów miejscem, gdzie według przekazów historycznych biskup włocławski Maciej z Gołańczy nakazał pochować poległych rycerzy, a na miejscu ich pochówku wznieść kaplicę - mówi Olga Krut-Horonziak, kierowniczka włocławskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Dziś w miejscu, gdzie według tradycji znajdować się miało cmentarzysko rycerzy, stoi pamiątkowy pomnik.

<!** reklama left>- Jesteśmy tutaj od kilkunastu dni - mówi Aldona Andrzejewska, adiunkt Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Pobyt 16-osobowej ekipy doszedł do skutku dzięki zaangażowaniu wójta gminy Radziejów Jerzego Zmierczaka, który zapewnił pieniądze na zakwaterowanie i prace archeologiczne. Za kontynuacją rozpoczętych w latach 60. ub. wieku wykopalisk lobbował też były wicewojewoda Arkadiusz Horonziak.

Jak mówi Beata Borowska-Strugińska, adiunkt Zakładu Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego, choć trwa dopiero rozpoznanie nowego stanowiska archeologicznego, to w trzech wykopach odkryto już liczne szkielety.

Nie były to jednak pochówki mające bezpośredni związek z XIV-wieczną bitwą. Ale na ich podstawie naukowcy mogą już udokumentować niektóre historyczne domniemania.

Pewne jest m.in., że w XIV wieku właśnie tu założono cmentarz parafialny. Wyeksplorowano dotychczas 40 pochówków. Podczas prac natrafiono też na mur, być może stanowiący niegdyś część cmentarnego ogrodzenia.

- Mamy nadzieję, że uda się odkryć relikty budynków kościelnych - dodaje Aldona Andrzejewska. - A wówczas tylko krok do zlokalizowania miejsca zbiorowego pochówku rycerzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska