MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia wciąż jest żywa

Robert Bondzelewski
Od dwóch lat te działania aktywnie wspiera Towarzystwo Przyjaciół Chełmży dzięki akcji „Nie chowaj historii w szafie”.

Od dwóch lat te działania aktywnie wspiera Towarzystwo Przyjaciół Chełmży dzięki akcji „Nie chowaj historii w szafie”.<!** Image 2 align=none alt="Image 192332" sub="Burmistrz Jerzy Czerwiński (z lewej) wraz z Krzysztofem Szymańskim przeglądają przedwojenne harcerskie kroniki / fot. Robert Bondzelewski">

Niedawno do zbiorów biblioteki trafiły prawdziwe unikaty. Dzięki zaangażowaniu burmistrza miasta Jerzego Czerwińskiego biblioteka pozyskała cenne kroniki opisujące dzieje harcerstwa w Chełmży począwszy od roku 1919 do lat 80. ubiegłego wieku.

Dary przekazali byli harcerze z Chełmży mieszkający na stałe we Władysławowie. Dzięki Krzysztofowi Szymańskiemu i jego matce Gabrieli udało się pozyskać zbiory pozostałe w większości po harcmistrzu Stefanie Szymańskim. Stefan Szymański oraz jego żona Gabriela, a także synowie Andrzej i Krzysztof byli mocno związani z harcerstwem w Chełmży. To dzięki nim udało się zachować unikatowe zdjęcia i dokumenty mówiące o dziejach harcerstwa chełmżyńskiego.<!** reklama>

- Najcenniejsze są kroniki pochodzące z lat międzywojennych, w których znajdują się dedykacje dla chełmżyńskich harcerzy z oryginalnym podpisem gen. Józefa Hallera wizytującego miasto w 1932 roku - mówi Marcin Seroczyński kierownik Działu Zbiorów Specjalnych chełmżyńskiej biblioteki.

Do biblioteki trafiło także sporo zdjęć z okresu przedwojennego dobrze dokumentując działalność drużyn harcerskich na terenie Chełmży, wśród nich wiele fotografii, na których jest patriota, harcmistrz Antoni Depczyński zasłużony dla miasta obywatel, zamordowany przez hitlerowców w obozie Mauthausen. Dokumenty przekazane bibliotece za pośrednictwem burmistrza Czerwińskiego zawierają kompletne informacje na temat harcerstwa Chełmżyńskiego zwłaszcza w okresie międzywojennym. Wszystkie kroniki, dokumenty, fotografie, slajdy, mundury i artykuły prasowe trafiły do Działu Zbiorów Specjalnych chełmżyńskiej biblioteki i po opracowaniu trafią na czasową wystawę.

Chełmżyńska akcja pod hasłem „Nie chowaj historii w szafie” trwa nadal. Ma ona na celu pogłębienie wiadomości o wspólnej przeszłości, ma również służyć młodszym pokoleniem, aby pamiętały o wydarzeniach z lat minionych, by mieszkańcy byli świadomi swej historycznej tożsamości, ponieważ każdy uratowany skrawek historii stanowi fragment niezwykłych naszych dziejów.

Zbiory można przynosić do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Rynek 4 lub przesyłać na adres: [email protected]. Do dokumentów przesyłanych drogą internetową, jeżeli to możliwe prosimy dołączyć krótki opis lub nazwiska.

Osobą odpowiedzialną za pozyskiwanie zbiorów jest Marcin Seroczyński, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki w Chełmży, numer telefonu (56) 675 61 33 wew. 37.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska