Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem o mało znanych fortyfikacjach z czasów I wojny światowej

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Schron mobilizacyjny wzniesiony w 1914 roku przed Dworcem Wschodnim. Obecnie zasypany, a jeśli władze Torunia zrealizują kontrowersyjne plany budowy węzła komunikacyjnego, zostanie zburzony
Schron mobilizacyjny wzniesiony w 1914 roku przed Dworcem Wschodnim. Obecnie zasypany, a jeśli władze Torunia zrealizują kontrowersyjne plany budowy węzła komunikacyjnego, zostanie zburzony Andrzej Kamiński
Zbliżająca się środa będzie ostatnią w tym miesiącu. To zaś oznacza, że Muzeum Twierdzy Toruń otworzy swoje podwoje zapraszając na kolejne spotkanie spotkanie o militarnej przeszłości miasta. Tym razem będzie ono poświęcone chyba najmniej znanym elementom toruńskich umocnień, które powstały tuż po wybuchu I wojny światowej.

Obejrzyj wideo: Przedszkolaki w siedzibie redakcji gazety Nowości

od 16 lat

Jak powiedział kiedyś Lech Narębski, toruńska twierdza nie była ani największą, ani najsilniejszą. Jej wyjątkowość wynikała z czego innego. W razie wybuchu wojny z Rosją, kozacy pędzący znad granicznej Drwęcy czy Tążyny, mogli dotrzeć do miasta w pół godziny. Po ogłoszeniu alarmu garnizon nie miał czasu na przygotowania do obrony, twierdzę trzeba było zatem zaprojektować i zbudować w taki sposób, aby była ona gotowa do walki natychmiast.

Śluzy na obu Kaszownikach pozwalające błyskawicznie napełnić wodą fosę wokół wewnętrznego pierścienia umocnień zostały otwarte 1 sierpnia 1914 roku. Napięcie na granicy zaczęło już jednak rosnąć kilka dni wcześniej.

"Od środy ustał ruch handlowy z zagranicą, z Królestwa nie przybywają kupujący, których wcześniej było tak wielu - informowała "Gazeta Toruńska" w piątek 31 lipca 1914 roku. - (...) Pułk 176 wrócił z ćwiczeń w Grupie zawezwany do Torunia telegraficznie, atoli dziś w czwartek, w pełnym uzbrojeniu wojennem wyrusza do Golubia, celem otoczenia straży nad granicą. Chodzi rzekomo o przeszkadzanie dezerterom w ucieczce. (...) Popłoch daje się również dotkliwie odczuwać bankom tutejszym. (...) Strach przed kozakami powoduje wiele Niemek tutejszych do wyjazdu z Torunia, szczególnie do Berlina".

Ile schronów zbudowano po wybuchu wojny?

Twierdza miała być w pogotowiu, jednak w razie wojny miał być również wzmocniona dodatkowym pierścieniem umocnień, złożonym ze schronów mobilizacyjnych.

- W jego skład wchodziło 55 schronów piechoty, 14 schronów dla armat flankujących międzypole, 11 wartowni na wałach fortów, schron łączności i schron dla ciężkiego karabinu maszynowego - wylicza Adam Kowalkowski z Muzeum Twierdzy Toruń. - Wszystkie te budynki wykonano z materiałów budowlanych pochodzących z rekwizycji. Obiekty kubaturowe i polowe pozycje wysunięte rozbudowy mobilizacyjnej miały powstać w ciągu sześciu tygodni, a wykonać je miało 18 tysięcy robotników.

O której godzinie rozpocznie się spotkanie w Muzeum Twierdzy Toruń?

W czasie powszechnej mobilizacji wojskowej mobilizacja rąk do pracy najwyraźniej nie osiągnęła tak imponujący rozmiarów, a budowa schronów trwała dłużej niż zakładano. O tym, jak je budowano i gdzie te chyba najmniej znane elementy umocnień toruńskiej twierdzy można znaleźć opowie Adam Kowalkowski. Gdzie? Rzecz jasna w Muzeum Twierdzy Toruń. Kiedy? W środę, 26 kwietnia o godzinie 17:30, będzie to kolejne z cyklu spotkań poświęconych militarnej historii miasta. Kto ciekawy, niech się stawi w Muzeum Twierdzy Toruń przy Wałach gen. Sikorskiego 23. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska