Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczekiwana zmiana miejsc

Przemysław Łuczak
Jeżeli gen. Krzysztof Parulski liczył, że prezydent obroni go przed odwołaniem ze stanowiska naczelnego prokuratora wojskowego, to się rozczarował. Zastąpi go jego dotychczasowy zastępca, płk Jerzy Artymiak.

Jeżeli gen. Krzysztof Parulski liczył, że prezydent obroni go przed odwołaniem ze stanowiska naczelnego prokuratora wojskowego, to się rozczarował. Zastąpi go jego dotychczasowy zastępca, płk Jerzy Artymiak.

W poniedziałek dyrektorka prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowala, że Bronislaw Komorowski zamierza przychylić się do wniosku prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o powołanie na szefa NPW płk. Jerzego Artymiaka. Do nominacji ma dojść w najbliższym czasie.

O co im poszło?

W ten sposób zakończy się trwający od kilku tygodni otwarty konflikt między prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem a jego zastępcą gen. Krzysztofem Parulskim, dotychczasowym szefem Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

<!** reklama>Istnienie poważnej różnicy zdań ujawniły dramatyczne wydarzenia, do których doszło 9 stycznia w poznańskiej Prokuraturze Wojskowej. W przerwie konferencji prasowej postrzelił się, na szczęście niegroźnie, wojskowy prokurator płk Mikołaj Przybył. Zanim do tego doszło płk Przybył skrytykował pomysł polityków, planujących włączenie prokuratury wojskowej w struktury prokuratury powszechnej. Poparł go szef NPW Krzysztof Parulski, czym naraził się swojemu przełożonemu Andrzejowi Seremetowi. Seremet po kilku dniach zamieszania przejął inicjatywę i złożył wniosek o zdymisjonowanie Parulskiego. Jako powód podał „publiczną i spektakularną” krytykę wobec niego, co prokurator generalny uznał za sytuację „nie do zaakceptowania w kontekście zapewnienia sprawnego funkcjonowania hierarchicznej struktury, jaką jest prokuratura”.

Artymiak za Parulskiego

Uprzedził w ten sposób prezydenta Bronisława Komorowskiego, który nie był zbyt skory do odwoływania gen. Parulskiego ze stołka i liczył na mediację Krajowej Rady Prokuratorów. Ta próba pogodzenia zwaśnionych stron zakończyła się jednak fiaskiem. KRP potępiła zachowanie szefa NPW, ale uznała, że mediacja nie leży w jej kompetencjach.

Z drugiej strony zgodę na powołanie płk. Artymiaka na stanowisko szefa NPW wyrazili premier Donald Tusk i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. W tym momencie los gen. Parulskiego został przesądzony. Prezydentowi pozostało tylko zaakceptowanie zmiany na stanowisku szefa NPW, choć podejmując decyzję, nie musiał brać pod uwagę tych opinii.

- Prezydent wielokrotnie podkreślał potrzebę polubownego rozwiązania niedobrej sytuacji w prokuraturze, stojąc na stanowisku, że w sprawie jej funkcjonowania potrzeba rozwiązań o charakterze systemowym, czyli zmiany ustawowej - powiedziała wczoraj Joanna Trzaska-Wieczorek. Dodała, że decyzja zapadła po konsultacjach z szefem MON i premierem. Warunkiem zgody prezydenta było uzyskanie gwarancji, że zmiany personalne poprawią sytuację w wymiarze sprawiedliwości.

Wydaje się, że z chwilą powołania płk. Jerzego Artymiaka na szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej nic nie będzie już stało na przeszkodzie w rozpoczęciu reformy prokuratury. W zasadzie jest już zgoda polityczna na włączenie prokuratury wojskowej do prokuratury powszechnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska