Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnik radzi. "Wezwano mnie na świadka. Czy muszę iść do sądu?". Odpowiada adwokat Edyta Bocianiak

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Zasada podstawowa brzmi: świadek ma obowiązek stawić się na wezwanie sądu w wyznaczonym miejscu, dniu i godzinie wskazanym przez sąd. Co robić, gdy zachorujemy? I co nam grozi, jeśli bez usprawiedliwienia w sądzie się nie stawimy? Objaśnia adwokat Edyta Bocianiak z Torunia.
Zasada podstawowa brzmi: świadek ma obowiązek stawić się na wezwanie sądu w wyznaczonym miejscu, dniu i godzinie wskazanym przez sąd. Co robić, gdy zachorujemy? I co nam grozi, jeśli bez usprawiedliwienia w sądzie się nie stawimy? Objaśnia adwokat Edyta Bocianiak z Torunia. Maciej Czerniak/nadesłane
-Wezwano mnie na świadka w sprawie dotyczącej sąsiadów. Czy muszę iść do sądu? - pyta pani Irena z Rubinkowa. To powszechna wątpliwość, więc sytuację objaśnia Czytelnikom adwokat Edyta Bocianiak.

Zobacz wideo: Kleszcze wciąż aktywne. Jak się przed nimi chronić?

od 16 lat

Wezwanie w charakterze świadka do sądu. Jest obowiązek stawienia się. A co z kosztami?

Zasada podstawowa brzmi: świadek ma obowiązek stawić się na wezwanie sądu w wyznaczonym miejscu, dniu i godzinie wskazanym przez sąd. W pisemnym wezwaniu świadka na rozprawę sąd wskazuje imię i nazwisko świadka, miejsce zamieszkania wezwanego, miejsce i czas przesłuchania, nazwiska stron i przedmiot sprawy, zwięzłe pouczenie świadka o karach za niewywiązanie się z obowiązków świadka i informację o zwrocie wydatków koniecznych związanych ze stawiennictwem do sądu oraz wynagrodzenie za utratę zarobku.

Polecamy

-Świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności sądowych na wezwanie sądu. Kwestie te regulują przepisy ustawy o kosztach sądowych. Przepis stanowi, iż koszty poniesione przez świadka powinny być rzeczywiste, racjonalne i celowe. Do takich kosztów należy zaliczyć koszty przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu z miejsca zamieszkania do miejsca wyznaczonego przez sad. Świadkowi przysługuje również zwrot kosztów noclegu oraz utrzymania w miejscu wykonywania czynności sądowej. Świadek ma również prawo do zwrotu zarobku lub utraconego dochodu z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu - podkreśla adwokat Edyta Bocianiak.

Prawo do żądania należności (zwrot kosztów podróży, utracony zarobek) służy osobie wezwanej w charakterze świadka również w sytuacji, gdy nie została przesłuchana. Przepisy te stosuje się też odpowiednio do osoby towarzyszącej świadkowi, jeżeli świadek nie mógł się stawić na wezwanie sądu bez opieki tej osoby.

-Wniosek o przyznanie należności składa się ustnie do protokołu lub na piśmie w terminie 3 dni od dnia zakończenia czynności z udziałem osoby uprawnionej do tych należności. Przyznaną należność uwzględnioną w całości lub w części wypłaca się niezwłocznie. Przewodniczący może przyznać również świadkowi zaliczkę na koszty podróży i utrzymania w miejscu przesłuchania.

Polecamy

Jeśli świadek nie może przyjść do sądu. Co robić? Kiedy grożą nam konsekwencje?

Świadek, który nie może stawić się na wezwanie sądu we wskazanym terminie, powinien usprawiedliwić swoje niestawiennictwo, co do zasady powinno nastąpić to w formie pisemnej ze wskazaniem przyczyn nieobecności oraz załączyć dokumenty potwierdzające niemożność stawiennictwa. Świadek powinien złożyć do sądu przed wyznaczonym terminem przesłuchania tak, aby sąd mógł wyznaczyć kolejny termin przesłuchania.

-Jeżeli świadek nie stawi się w sądzie bez usprawiedliwienia sąd może nałożyć na świadka karę grzywnę w kwocie do 3.000 zł , a następnie wezwać świadka powtórnie, a w razie ponownego nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd skaże świadka na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe doprowadzenie - zaznacza adwokat Edyta Bocianiak.

Polecamy

Na postanowienia dotyczące niestawiennictwa świadka przysługuje świadkowi zażalenie Jeżeli stawiennictwo świadka w sądzie nie jest możliwe z uwagi na chorobę, przesłuchanie może nastąpić w miejscu jego pobytu lub za pomocą połączenia internetowego z sądem. Możliwe jest również przesłuchanie świadka w drodze pomocy sądowej przez sąd właściwy dla jego miejsca zamieszkania. -To sąd decyduje o formie stawiennictwa świadka, którą określa w wezwaniu na rozprawę - kończy adwokat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska