MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjne zmiany w handlu w niedzielę. Więcej handlu, wyższe zarobki i dni wolne! Co ma się zmienić?

redpp
Zmiany dotyczące handlowania w niedzielę są coraz częściej poruszanym tematem. Obecnie mówi się o projekcie ustawy, który zakładałby, że możliwe będzie robienie zakupów w każdą pierwszą oraz trzecią niedzielę miesiąca. Kluczowe jest to, że za taką pracę przysługiwałby dzień wolny oraz 200 procent wynagrodzenia za pracę właśnie w niedzielę. Co wiadomo na ten moment o pomyśle zmian?

Spis treści

Pomysł partii Hołowni na handel w niedzielę

Propozycję zmian przygotowali posłowie Polski 2050. W ich projekcie ustawy dwie niedziele w miesiącu miałyby być handlowe. Mowa tu konkretnie o pierwszej i trzeciej niedzieli. Zmieniłoby to obecne zasady, w ramach których handlowa jest ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia!

200 procent pensji za pracę w niedzielę

Według projektodawców zmiany te są oczekiwane przez Polaków. Wśród głównych założeń można wymienić to, że za pracę w niedzielę przysługiwałoby aż 200 procent wynagrodzenia. Co więcej, w ramach rekompensaty pracownik miałby prawo do dnia wolnego w ciągu sześciu dni przed lub po tej niedzieli pracującej. Co istotne, ta zasada nie miałaby dotyczyć pracowników stacji paliw! Istotne jest to, że każdy pracownik miałby prawo do co najmniej 2 wolnych niedziel w danym miesiącu!

"W okresie 2014-2023 liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 33,5 tys., a w samym 2023 r. zamknięto 3 tys. placówek. Ostatnie lata są natomiast czasem rozkwitu wielkich sieci handlowych, a zwłaszcza tzw. sieci dyskontowych - dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia udało im się skłonić potencjalnych klientów do robienia tam zakupów w piątki i soboty” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Kiedy nie obowiązuje zakaz handlu?

Z zakazu byłyby wyłączone: pierwsza niedziela grudnia i dwie poprzedzające Boże Narodzenie. Co istotne, jeśli niedziela wypadnie w Wigilię, będzie wolna od pracy.

Projekt w sejmie?

Pierwsze czytanie w Sejmie ma odbyć się w połowie czerwca. Konieczność zmian postuluje Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług - chcą oni przywrócenia handlu w niedzielę wraz z ograniczeniem godzin otwarcia placówek w ten dzień.

Zgodnie z ich argumentacją, czas pracy w niedzielę powinien być krótszy w porównaniu do obecnych przepisów.

Związkowcy wobec zmian w handlu w niedzielę

Co najmniej część związkowców krytycznie wypowiada sie o propozycji zmian. Zakładają oni możliwość protestowania w tej sprawie:

„Nie godzimy się na takie zmiany! Każda niedziela powinna być dla pracownika handlu wolna, tak jest między innymi w Niemczech. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele było cywilizacyjnym krokiem naprzód dla milionów Polek i Polaków (...) - piszą związkowcy z Międzyzakładowej Organizacji OPZZ Konfederacja Pracy, działającej w spółce Kaufland Polska.

Zgodnie z argumentacją związkowców warunki pracy są coraz gorsze, a pracownicy są obciążani dodatkowymi zadaniami. Problem przeciążenia pracą dodatkowo sprzyja ich zdaniu argumentacji, że należy zachować niedziele wolne od handlu.

W te niedziele zrobisz zakupy w 2024 roku

Na ten moment wciąż obowiązują przepisy wskazujące, które niedziele będą objęte handlem. Jakie niedziele są handlowe?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska