MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studio filmowe na Jordankach w Toruniu. Kamień węgielny został wmurowany

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Koszt budowy studia filmowego będącego częścią Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage to około 90 milionów złotych netto. Obiekt na toruńskich Jordankach wznosi firma Erbud
Koszt budowy studia filmowego będącego częścią Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage to około 90 milionów złotych netto. Obiekt na toruńskich Jordankach wznosi firma Erbud Grzegorz Olkowski
Studio filmowe to jedna z części Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. W niedzielę 12 listopada na Jordankach wmurowano pod nie kamięń węgielny.

Zobacz wideo: Jak działa jedyne kino studyjne w Toruniu - Camerimage?

od 16 lat

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage powstanie na niezabudowanej jeszcze części Jordanek w Toruniu, na tyłach gmachu Urzędu Marszałkowskiego budynków Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" oraz Centrum Kulturalno-Kongresowego "Jordanki". Inicjatywa wyszła od organizującej festiwal filmowy EnergaCAMERIMAGE fundacji Tumult, wsparły ją władze państwowe oraz miejskie. W efekcie powstała instytucja kultury Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, która zajmuje się budową na Jordankach kompleksu o tej samej nazwie, a potem go poprowadzi. ECFjC ma służyć przede wszystkim sztuce filmowe, ale nie tylko. W myśl założeń, powinno się stać jednym z najważniejszych polskich centrów kulturalno-kongresowo-wystawienniczych

Budowa centrum Camerimage w Toruniu: kamień węgielny już jest

Pierwszą zbudowaną częścią centrum będzie Studio Filmowe ECFC. Na początku października ECFC podpisało umowę na jego wzniesienie z firmą Erbud. W niedzielę 12 listopada pod studio wmurowano kamień węgielny. Stało się to dzień po inauguracji tegorocznej odsłony festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Kamień wmurowano obok centrum festiwalowego, którym jest wspomniane CKK "Jordanki". W przyszłości ma nim oczywiście być ECFC.

Polecamy

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego uczestniczyli między innymi były minister kultury, a obecnie dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, operator filmowy Adam Hollender, legendarny fotograf Ryszard Horowitz, wybitny reżyser Volker Schlöndorff, amerykański aktor Willem Dafoe (przedstawiony jako gość i przyjaciel festiwalu EnergaCAMERIMAGE), przedstawiciele firmy projektującej ECFC, zespół budowy z firmy Erbud z wiceprezesem firmy Jackiem Leczkowskim na czele. Byli też marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, założyciel i dyrektor festiwalu EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz oraz dyrektor ECFC Kazimierz Suwała.

Prezydent Zaleski wspominał początki współpracy - podpisanie cztery lata temu umowy między rządem, władzami miasta a fundacją Tumult o stworzeniu i budowy ECFC.

- Podmioty te wspólnie, harmonijnie i w zgodzie będą realizować inwestycję, która zapewni Toruniowi europejską miarę kultury, a zwłaszcza filmu. Powodem do dumy jest fakt, że inwestycję będzie realizować mająca korzenie w Toruniu firma Erbud - podkreślił prezydent Zaleski i stwierdził, że nie byłoby tej inwestycji bez Marka Żydowicza, którego nazwał jej "ojcem chrzestnym".

- Tytuł ojca chrzestnego oddaję Volkerowi Schlöndorffowi. To on w 1991 roku namówił mnie, bym wymyślił oryginalną formułę imprezy filmowej, takiej, której jeszcze nie ma na świecie - odpowiedział Marek Żydowicz, który zwrócił się też do Willema Dafoe. - Willem, dziękuję, że jesteś z nami. To dowód, że o budowie ECFC będzie głośno, w Polsce, w Europie i na świecie. Miejsce, w którym centrum powstanie, znajdowało się kiedyś na przedmurzu Torunia. To miejsce dawnej fosy. Od niego odbijały się wszystkie wrogie siły próbujące wkroczyć do miasta. ECFC będzie odpierało wszelkie ataki mogące zaszkodzić jakości artystycznej i wartościom humanistycznym w sztuce.

- Projekt dopełnia wizję Marka Żydowicza, by w Polsce powstało światowej rangi centrum sztuki filmowej. 100 lat temu pochodząca z naszego regionu Pola Negri musiała wyjechać, aby musiała zrobić karierę w Hollywood. Teraz jest szansa, że wspaniali twórcy filmowi będą przyjeżdżać do Torunia i tu działać - mówi z kolei marszałek Całbecki.

Po przemówieniach wmurowano kamień węgielny pod studio filmowe wraz z tzw. kapsułą czasu. Znalazł się w niej egzemplarz "Nowości" z piątku 10 listopada 2023 roku, a także plakat pierwszej odsłony festiwalu CAMERIMAGE z 1993 roku autorstwa Ryszarda Horowitza oraz dokument inicjujący powstanie ECFC

Studio filmowe w Toruniu: to będzie pierwsza część ECFC

Studio Filmowe ECFC ma powstać w ciągu najbliższych 22 miesięcy. Inwestycja jest warta niecałe 90 milionów złotych netto.

Budynek studia będzie miał około 5000 metrów kwadratowych powierzchni, dziewięć kondygnacji, w tym dwie podziemne, 54 metry długości i 21 metrów szerokości na poziomie parteru. Przewidziano w nim halę zdjęciową o wysokości 15 metrów i powierzchni 500 metrów kwadratowych. W studiu będzie można realizować całe filmy, począwszy od rejestracji zdjęć w unikalnej technologii „mixed reality” kończąc na skomplikowanej postprodukcji.

Polecamy

W drugim etapie budowy ECFC ma powstać sala główna z widownią na 1700 miejsc, Centrum Edukacji, Przestrzeń Targowa, Dom Kina oraz parking podziemny.

- Sala główna będzie miała wyposażenie pozwalające na wyświetlenie filmów we wszystkich formatach. Planujemy tu też organizację spektakli broodwayowskich oraz wydarzenia muzyczne. W Domu Kina znajdzie się duże kino typu IMAX, dwie inne sale kinowe, klub filmowy, a także duża przestrzeń wystawiennicza. Tu chcemy zorganizować Muzeum Kina. Jednym z jego elementów będzie wystawa poświęcona serialowi "Miasteczko Twin Peaks". Jego reżyser David Lynch podarował nam 13 kontenerów artefaktów i one zostaną tu zaprezentowane - wyliczał podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Marek Żydowicz.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
[lista]
[*]Bieżące wypadki i utrudnienia w Kujawsko-Pomorskiem
[*]Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach?
[*]Toruń Retro!
[*]Sport w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska