Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak Toruń uczcił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Uroczystość na placu Rapackiego zgromadziła wiele osób
Uroczystość na placu Rapackiego zgromadziła wiele osób Agnieszka Bielecka
We wtorek, 1 sierpnia, obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Toruniu z tej okazji odbyły się uroczystości patriotyczne.

Zobacz wideo: Na maszynie tego samego typu Piłsudski drukował Robotnika. Tak ona wygląda!

od 16 lat

O godzinie 17 na minutę zawyły syreny alarmowe - w nawiązaniu do godziny "W", oznaczającej rozpoczęcie w Warszawie akcji "Burza" (godz.17, 1 sierpnia 1944 r.).

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:01 pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej w Parku 100-lecia Powrotu Torunia do
Wolnej Polski. Podczas wydarzenia uczestnicy złożyli pod obeliskiem kwiaty.

Gazeta i przypinki

W trakcie uroczystości rozdawana była Gazeta Powstańcza oraz pamiątkowe przypinki.

Uroczystość oficjalnie zorganizowali: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński praz prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej – Dorota Zawacka-Wakarecy.

- Bardzo dziękuję harcerkom i harcerzom za odwagę stania tu dzisiaj w ulewnym deszczu. Dziękuję naszej toruńskiej orkiestrze garnizonowej, która mimo rzęsistej ulewy tak pięknie zagrała nam polski hymn. To prawdziwy patriotyzm i pamięć o tych, którzy serce, życie i zdrowie oddawali dla wolnej, niepodległej Ojczyzny! - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Uczynili to także w naszym imieniu. Dlatego danina ich krwi została złożona także za nas: za nadwiślański Toruń, za każdą toruniankę i każdego torunianina. Tej ofierze z życia okazujemy dziś najwyższą cześć, podobnie jak czynią to właśnie teraz w Warszawie wolontariusze toruńskiej Fundacji "Muzeum Historyczno-Wojskowe".

Polecamy

Z udziałem kombatantów

Uroczystość na placu Rapackiego zgromadziła wielu toruńskich kombatantów i działaczy organizacji patriotycznych, członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, parlamentarzystów, prezydenta Torunia wraz z zastępcami i radnych Rady Miasta Torunia. Obecna była liczna reprezentacja dowództwa i żołnierzy Garnizonu Toruń, przedstawiciele stacjonującego w Toruniu korpusu NATO, delegacje uczelni wyższych, duchowieństwa i wielu toruńskich instytucji i organizacji. Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej ofiarnie rozwinęli w strugach deszczu wielką biało-czerwoną flagę.

W klimat powstańczej Warszawy wprowadził zebranych prowadzący uroczystość toruński aktor Jacek Pietruski, który zacytował słowa wiersza Stanisława Marczaka: „Pamiętaj: nie wolno ci zwątpić w wolność, co przyjdzie, choćbyś padł. / Pamiętaj, że na ciebie patrzy ogromny i zdumiony świat./ I wiedz, że krokiem w nędznym bucie jak pomnik dziś w historię wrastasz./ I wiedz, że w sercu twoim bije uparte serce tego miasta (…)

"Miłość istnieje zawsze"

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i oficjalnych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej, a zgromadzeni na placu goście uroczystości wysłuchali wiązanki pieśni powstańczych oraz muzycznej ścieżki z filmu "Miasto 44" w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Hasło tegorocznej rocznicy powstańczej: "Miłość istnieje zawsze" przypomina o blisko sześciuset narzeczonych, młodych kobietach i mężczyznach, którzy w czasie 63 powstańczych dni pobrali się pod ostrzałem. Do ich historii nawiązuje wideoclip Tadeusza Śliwy z autorskim, hiphopowym utworem Wojtka Sokoła pt. "Miłość zawsze jest". Inspiracją obrazu był ślub Alicji i Bolesława Biegów, którzy pobrali się w sierpniu 1944 roku, a ich powstańczy ślub był jednym z najlepiej udokumentowanych, utrwalonych w materiale filmowym i uchwyconym w obiektywie Eugeniusza Lokajskiego "Broka".

Przeciw Niemcom i Sowietom

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporządkowywania i sowietyzacji Polski. Niestety, przewaga militarna wroga okazała się za duża.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska