Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te mordercze nowotwory są trudne do wykrycia. Te objawy powinny nas zaalarmować

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Nie każdy nowotwór już na wczesnym etapie rozwoju daje o sobie wyraźne znaki. Niektóre nowotwory są nazywane cichymi zabójcami, ponieważ zwykle rozwijają się w ukryciu i nie mają charakterystycznych objawów. Jednak nawet one, choć trudne do zdiagnozowania, mogą być rozpoznane dzięki zwróceniu uwagi na "popularniejsze" objawy. Jakie nowotwory są cichymi zabójcami? Jak je rozpoznać? SPRAWDŹCIE! >>>>
Nie każdy nowotwór już na wczesnym etapie rozwoju daje o sobie wyraźne znaki. Niektóre nowotwory są nazywane cichymi zabójcami, ponieważ zwykle rozwijają się w ukryciu i nie mają charakterystycznych objawów. Jednak nawet one, choć trudne do zdiagnozowania, mogą być rozpoznane dzięki zwróceniu uwagi na "popularniejsze" objawy. Jakie nowotwory są cichymi zabójcami? Jak je rozpoznać? SPRAWDŹCIE! >>>>Pixabay
Nie każdy nowotwór już na wczesnym etapie rozwoju daje o sobie wyraźne znaki. Niektóre nowotwory są nazywane cichymi zabójcami, ponieważ zwykle rozwijają się w ukryciu i nie mają charakterystycznych objawów. Jednak nawet one, choć trudne do zdiagnozowania, mogą być rozpoznane dzięki zwróceniu uwagi na "popularniejsze" objawy. Jakie nowotwory są cichymi zabójcami? Jak je rozpoznać?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Czas gra na korzyść cichego zabójcy

Nowotwory co do zasady mają kilka stadiów, z których każdy kolejny radykalnie zmniejsza szansa na wyleczenie i przeżycie pacjenta. Dlatego tez tak ważne jest możliwie szybkie wykrycie choroby. Nic więc dziwnego, że niezwykle problematyczne stają się nowotwory, które nie mają wyraźnych, charakterystycznych objawów. To też sprawia, że nieraz wczesne ich wykrycie jest dziełem przypadku, a może raczej szczęścia.

Polecamy

Rak płuc - częsty "skrytobójca"

W Polsce jednym z najczęściej zabijających nowotworów bez wątpienia jest rak płuc. Jego atak postępuje błyskawicznie i wiąże się z przerzutami do innych organów. Rozwija się on przede wszystkim w związku z paleniem tytoniu, a co gorsza, na zachorowanie są narażeni również bierni palacze oraz osoby mieszkające na terenach, których powietrze jest w znacznym stopniu zanieczyszczone.

Po czym poznać, że możemy mieć raka płuc?

Jeśli mamy długotrwałą styczność z czynnikami ryzyka, powinniśmy profilaktycznie się badać. A jakie ogólne objawy powinny być alarmujące. Wymienia się tu:

  • kaszel,
  • chrypkę,
  • krwioplucie,
  • ból w klatce piersiowej,
  • problemy z przełykaniem.

Polecamy

Rak jelita grubego - u kogo się rozwija?

Niezwykle trudny do zdiagnozowania jest również rak jelita grubego. Co do zasady pojawia się on u osób po 50. roku życia, jednak w ostatnich latach zauważono, że coraz częściej jego diagnoza dotyczy osób młodszych, nawet takich, które nie ukończyły jeszcze 40 roku życia. Rozwija się przede wszystkim u osób nadużywających alkoholu oraz palących papierosy. Problemem jest również brak aktywności fizycznej, mocno przetworzone jedzenie, duże ilości spożywanego czerwonego mięsa, cukier i wynikające z tego wszystkiego problemy w postaci nadwagi i otyłości.

Rak trzustki jest śmiertelną chorobą, która z początki nie daje nam żadnych sygnałów o tym, że się rozwija. Niestety, typowe objawy raka trzustki pojawiają się już na etapie, gdy wyleczenie go staje się niemalże niemożliwe. Fakty są zaś takie, że im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa będziemy mieć szansę na ozdrowienie. Istnieją pewne symptomy, które powinny w takim przypadku zwrócić naszą szczególną uwagę.

Masz te niepokojące objawy? To może być rak trzustki. Nie zw...

Objawy sugerujące możliwość pojawienia się raka jelita grubego

Podstawowymi objawami raka jelita grubego są:

  • anemia,
  • zaparcia,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • krew w kale,
  • ciągle zmieniający się rytm wypróżnień (a także ciągła zmiana konsystencji stolca).

Polecamy

Czym wyróżnia się rak żołądka?

Na koniec warto wspomnieć o trzecim niezwykle niebezpiecznym, trudnym do zdiagnozowania nowotworze. Rak żołądka pojawia się wtedy, gdy palimy papierosy, mamy nadwagę lub otyłość, a także jemy dużo produktów słonych, smażonych, wędzonych i wysokoprzetworzonych.

Kiedy powinniśmy zbadać, czy nie mamy raka żołądka?

Badanie powinno być dla nas oczywistością, jeśli dostrzeżemy, że mamy:

  • zgagę,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • nagłe spadki masy ciała,
  • smoliste stolce,
  • krew pochodzącą z przewodu pokarmowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska