MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Justyna Wileńska odwołana. Nie jest już dyrektorką Specjalistycznego Szpitala Miejskiego

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Wideo
od 7 lat
Prezydent Paweł Gulewski odwołał ze stanowiska Justynę Wileńską, dyrektorkę Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Powodem są wyniki kontroli związanej z płatną opieką pielęgnacyjną.

Justyna Wileńska odwołana. Nie jest już dyrektorem szpitala

- Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego, powołany w drodze zarządzenia z dnia 24.05.2024 r. zespół ds. realizacji dodatkowej opieki pielęgnacyjnej w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu przedstawił prezydentowi wyniki przeprowadzonej kontroli - informuje Malwina Jeżewska, rzeczniczka prasowa prezydenta. - W oparciu o zawarte w protokole wnioski zespołu oraz biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób realizacji swoich obowiązków przez dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego prezydent Paweł Gulewski podjął decyzję o zakończeniu współpracy z panią Justyną Wileńską. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora szpitala. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora, szpitalem pokieruje zastępca dyrektora ds. lecznictwa pan Sergiusz Sowiński.

Pomoc w szpitalu za pieniądze

Sprawa płatnej opieki pielęgnacyjnej proponowanej pacjentom i ich rodzinom w szpitalu przy ul. Batorego w Toruniu stała się głośna na cały kraj pod koniec maja br. Placówka proponowała m.in. pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, toaletę przeciwodleżynową, karmienie i pojenie, a nawet monitorowanie czynności życiowych. Wszystko oczywiście za pieniądze, a dokładnie za 80 zł za godzinę.

Tak wyglądała oferta płatnych usług pielęgnacyjnych
Tak wyglądała oferta płatnych usług pielęgnacyjnych Nadesłane

– Szpital ma obowiązek umożliwić pacjentowi skorzystanie z dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Ograniczanie prawa pacjenta do skorzystania z dodatkowej opieki pielęgnacyjnej można uznać za naruszenie praw pacjenta – tłumaczył nam po wybuchu afery Eryk Milarski, rzecznik Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. – Warto nadmienić, że w naszym szpitalu personel stara się zapewnić najwyższy poziom świadczonych usług oraz pielęgnacji pacjenta bez względu na to czy pacjent skorzystał z prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, czy też nie. Świadczyć o tym może między innym fakt, że w ostatnich latach nie odnotowaliśmy żadnego wniosku pacjentów i ich rodzin o dodatkową opiekę pielęgnacyjną.

Zwolnienie po urlopie

Na sytuację w lecznicy natychmiast zareagował prezydent Paweł Gulewski. Zlecił kontrolę w placówce, a jej dyrektorkę Justynę Wileńską skierował na urlop. Ten skończył się 12 czerwca. Kiedy dyrektorka wróciła z wolnego, straciła stanowisko.

Tu warto dodać, że w ostatnich latach były kontrowersje wokół sytuacji finansowej szpitala. Jego dług był ogromny, ale wdrożony program naprawczy zaczął przynosić efekty.

Justyna Wileńska zanim została wybrana dyrektorem Szpital Miejskiego w Toruniu, przez 2,5 roku pracowała w tej lecznicy kierując w niej działem zarządzania
Justyna Wileńska zanim została wybrana dyrektorem Szpital Miejskiego w Toruniu, przez 2,5 roku pracowała w tej lecznicy kierując w niej działem zarządzania i obsługi pacjenta. Grzegorz Olkowski
  • Justyna Wileńska została dyrektorką Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w bardzo trudnym czasie, tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa, w lutym 2020 roku.
  • Zastąpiła na tym stanowisku urzędującą od 1994 roku Krystynę Zaleską.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska