Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Ministerstwo wytknęło brak konsultacji. Jar szybko nie dostanie oficjalnej nazwy

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Jar pozostaje Jarem. Minister nie zatwierdził dla niego nazwy Osiedle Niepodległości
Jar pozostaje Jarem. Minister nie zatwierdził dla niego nazwy Osiedle Niepodległości Grzegorz Olkowski
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w piśmie do Rady Miasta wyjaśniło, dlaczego od 1 stycznia 2023 roku Jar nie stał się Osiedlem Niepodległości. Nie widać szans, by w najbliższym czasie ta część Torunia dostała oficjalną nazwę.

Do biura Rady Miasta wpłynęła niedawno odpowiedź wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera na pismo jej przewodniczącego Marcina Czyżniewskiego.

Komisja wytknęła: nazwa dla Jaru nie była konsultowana

Przewodniczący Rady Miasta pytał o to, dlaczego w opublikowanym w grudniu rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych nie uwzględniono nazwy Osiedle Niepodległości dla części Torunia określanej jako Jar. W efekcie nie zaczęła ona obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

W odpowiedzi wiceminister wskazał, że zatwierdzona przez Radę Miasta nazwa Osiedle Niepodległości nie uzyskała pozytywnej rekomendacji od Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wytknięto, że nie była ona konsultowana z mieszkańcami. Co prawda Rada Miasta powoływała się na konsultacje z 2017 roku, ale wówczas nie brano pod uwagę nazwy Osiedle Niepodległości.

"Dlatego Komisja zwraca się o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie ustalenia urzędowej nazwy części miasta - Osiedle Niepodległości oraz uzupełnienie wniosku o omówienie ich wyników (...) Ze względu na brak pozytywnej rekomendacji Komisji wnioskowana zmiana nie znalazła się w rozporządzeniu MSWiA" - napisał wiceminister Szefernaker.

Odpowiedź wiceministra nie jest zaskoczeniem. O takich powodach niezatwierdzenia nazwy Osiedle Niepodległości pisaliśmy szeroko w "Nowościach". Warto dodać, że konsultacji z mieszkańcami przed zatwierdzeniem nazwy wymaga ustawa o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych.

Osiedle Niepodległości: większość zatwierdziła, wielu protestowało

Rada Miasta części Torunia określanej jako Jar nadała nazwę Osiedle Niepodległości w marcu 2022 roku. Inicjatorem był marszałek województwa Piotr Całbecki. Dyskusja była gorąca, ale wystarczyło, że w radzie propozycję poparli związani z marszałkiem radni Koalicji Obywatelskiej oraz radni Prawa i Sprawiedliwości. Wskazywali, że określenie Jar ta część miasta zawdzięcza stacjonującej tu do początku lat 90. XX wieku jednostce Armii Radzieckiej. Armia ta niosła terror i ludobójstwo, a kontynuatorką jej jest armia rosyjska, biorąca udział w agresji na Ukrainę i dopuszczająca się tam zbrodni. Przeciw decyzji rady protestowało m.in. wielu mieszkańców Jaru. Podkreślali, że nazwa nie była konsultowana. Wskazywano, że większość mieszkańców osiedla opowiada się za zatwierdzeniem nazwy Jar.

Decyzji Rady Miasta towarzyszył wielki pośpiech. Musiała zostać podjęta do końca marca 2022 roku, by nazwę zatwierdził minister poprzez publikację we wspomnianym, grudniowym rozporządzeniu i by Jar od 1 stycznia 2023 roku oficjalnie był nazywany Osiedlem Niepodległości. Ci ciekawe, uchwałę toruńskiej rady pozytywnie zaopiniował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Polecamy

Nazwa dla Jaru: sprawa na nową kadencję?

Jak wygląda sytuacja z nazwą po niezatwierdzeniu Osiedla Niepodległości przez ministra? Uchwałę Rady Miasta z marca 2022 roku można wyrzucić do kosza. Musi być podjęta nowa, a zaproponowana w niej nazwa oczywiście musi być skonsultowana z mieszkańcami.

Na pewno jakakolwiek oficjalna nazwa dla Jaru nie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Decyzję o niej - zgodnie z procedurą - rada musiałaby podjąć do końca marca obecnego roku, a tego nie zrobiła.

Trudno też się spodziewać, by nowa nazwa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Rada Miasta w obecnym składzie zakończy kadencję wczesną wiosną 2024 roku. Wątpliwe, by na jej finiszu, tuż przed wyborami, radni zajęli się sprawą, która wywołuje wielkie emocje. Przeważa wśród nich opinia, że to temat dla Rady Miasta kolejnej kadencji.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska