Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Toruń. Przymusowe leczenie uzależnionych od alkoholu. Jak rodzina może to załatwić?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
-Wiele rodzin z problemem alkoholowym myśli, że nie ma wyjścia z sytuacji. Jest! Bliscy uzaleznionego mogą zainicjować jego przymusowe l odwykowe - mówi adwokat Edyta Bocianiak. I radzi, krok po kroku, jak to uczynić w Toruniu.
-Wiele rodzin z problemem alkoholowym myśli, że nie ma wyjścia z sytuacji. Jest! Bliscy uzaleznionego mogą zainicjować jego przymusowe l odwykowe - mówi adwokat Edyta Bocianiak. I radzi, krok po kroku, jak to uczynić w Toruniu. Grzegorz Olkowski/pixabay
-Bardzo wiele rodzin, także w Toruniu, boryka się z problemem alkoholizmu. Bliscy uzależnionego często nie widzą wyjścia z sytuacji, a tymczasem mogą zwrócić się do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Ta może wnioskować do sądu o przymusowe leczenie - mówi adwokat Edyta Bocianiak.

Leczenie od uzależnienia

Toruńska prawniczka od dawna działa społecznie m.in. na rzecz kobiet. Udręczenie rodzin zmagających się z uzależnieniem bliskiej osoby zna dobrze. Jak podkreśla, nie jest to- niestety - problem niszowy w Toruniu i okolicy.

- Takie rodziny bardzo często czują się jak pułapce. Myślą, że nie ma żadnego wyjścia z sytuacji. Warto docierać do tych osób z informacją, że rozwiązanie jednak istnieje - trzeba zgłosić się do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych - mówi adwokat Edyta Bocianiak.

Przymusowe leczenie odwykowe. Kiedy jest możliwe? Co podać we wniosku?

Generalnie, poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne, ale są od tej zasady wyjątki, określone ustawowo. Mowa jest o nich w rozdziale drugim Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

O zastosowaniu obowiązkowego poddania się leczeniu alkoholowemu orzeka sąd rejonowy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy w postępowaniu nieprocesowym. Stać się tak może na wniosek dwóch podmiotów uprawnionych do zgłoszenia wniosku do sądu: gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i prokuratora.

Polecamy

-Z wnioskiem do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych może zwrócić się każda osoba i instytucja, która jest w stanie udokumentować, że dana osoba w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, albo też uchyla się od obowiązku zaspokojenia potrzeb rodziny czy systematycznie zakłóca spokój, porządek publiczny - wylicza adwokat Edyta Bocianiak.

Wniosek do komisji powinien zawierać zwięzły opis sprawy oraz problemu z nadużywaniem alkoholu przez wskazywaną osobę. Mogą tu znaleźć się informacje o interwencjach policji, pobytach w izbie wytrzeźwień; inne dokumenty wskazujące na nieprawidłowe funkcjonowanie osoby uzależnionej od alkoholu. -Może to być np. opinia sporządzona przez psychologa lub pedagoga o tym, jak uzależnienie rodzica wpływa na dzieci - objaśnia prawniczka.

Jak działają komisja i sąd? Obowiązek leczenia poprzedza badanie przez biegłego

Przed wystąpieniem do sądu z wnioskiem o leczenie, komisja rozwiązywania problemów alkoholowych rozważa istnienie przesłanek, o których mowa w art. 24 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Chodzi tutaj o przesłankę medyczną tj. uzależnienie od alkoholu oraz o przesłankę społeczną, wskazującą na postępujące negatywne skutki uzależnienia.

-Obie te przesłanki muszą występować łącznie w chwili orzekania przez sąd. Zastosowanie przymusowego leczenia ma bowiem na celu usunięcie zagrożenia ze strony osób uzależnionych w sferze życia rodzinnego i społecznego - tłumaczy adwokat Edyta Bocianiak.

Polecamy

Komisja kieruje osobę, której postępowanie dotyczy na badanie przez biegłego. Celem jest wydanie opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazanie odpowiedniego zakładu leczniczego.

Orzeczenie sądu o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu zapada po przeprowadzeniu rozprawy. Ta powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku do sądu. -W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na rozprawę lub uchylenia się od badania przez biegłego albo obserwacji w zakładzie leczniczym przez osobę uzależnioną sąd może zarządzić jej przymusowe doprowadzenie przez policję - zaznacza prawniczka.

Aspekt finansowy. Leczenie bez opłat, a dla rodziny bezpłatna pomoc

Od osób uzależnionych od alkoholu nie pobiera się opłat za leczenie odwykowe. Członkowie rodziny uzależnionego, dotknięci następstwami nadużywania alkoholu, uzyskują bezpłatną pomoc w zakresie terapii i rehabilitacji współuzależnienia oraz profilaktyki.

Polecamy

-Dzieci osób uzależnionych mają natomiast prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej i socjoterapeutycznej - podkreśla adwokat Edyta Bocianiak.

WAŻNE. Komisja rozwiązywania problemów alkoholowych w Toruniu: kontakt

  1. W ramach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Toruniu działa zespół interwencyjno-motywacyjny. Procedurę zobowiązania do poddania się leczeniu odwykowemu rozpoczyna się na wniosek osoby zainteresowanej złożony do komisji - w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, ul. Fałata 39.
  2. Wniosek powinien zawierać podstawowe informacje dotyczące osoby, której on dotyczy: imię, nazwisko, adres zamieszkania, stopień pokrewieństwa lub powinowactwa, adres do korespondencji lub numer telefonu i podpis osoby składającej wniosek.
  3. Jak skorzystać z pomocy Zespołu?
  4. Dyżury Zespołu Interwencyjno-Motywacyjnego Komisji:
  5. w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00 w siedzibie Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia przy ul. Fałata 39
  6. w każdy pierwszy piątek miesiąca w budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 (parter) w godz. od 15.00 do 17.00.
  7. Można też kontaktować się telefonicznie: 56 611 84 54 (sekretariat Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, w czwartki w godz. 16.00-19.00
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska