Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wieża i elewacja odzyskają dawny blask. Kościół przy ul. Podgórnej przed remontem

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Zabytkowy kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu czeka remont. Na 2023 rok są zaplanowane prace przy elewacji świątyni znajdującej się przy ulicy Podgórnej.

Obejrzyj: Międzywydziałowy Turniej Szachowy na UMK

od 16 lat

Kościół, którego budowa skończyła się w 1907 roku, początkowo należał do gminy ewangelickiej, a jego pierwotne wezwanie - św. Jerzego - nawiązywało do nieistniejącej już wtedy świątyni znajdującej się niegdyś w rejonie dzisiejszego Cinema City. W ręce katolickie przeszedł po II wojnie światowej, najpierw jako filia pobliskiej parafii Chrystusa Króla, a następnie, od 1971 roku, już jako samodzielny kościół parafii Matki Boskiej Zwycięskiej. Przez ponad 40 lat proboszczem był ks. Stanisław Kardasz, a obecnie jego następcą jest ks. Dariusz Żurański.

Neogotycki kościół w najbliższym czasie czekają prace remontowe, które obejmą elewację wieży oraz elewację frontową. Ich celem ma być przywrócenie pierwotnego wyglądu świątyni oraz zapewnienie murom właściwego stanu technicznego.

- Zostaną przeprowadzone zabiegi konserwatorskie mające na celu zahamowanie postępujących procesów niszczących elewacje. Powierzchnia murów będzie oczyszczona oraz usunięte zostaną niewłaściwe i wtórnie wprowadzone materiały. Zarazem wykonanie prac restauratorskich będzie miało na celu przywrócenie pierwotnych walorów estetycznych składających się na wizję artystyczną twórców kościoła. Przede wszystkim przywrócony zostanie pierwotny wygląd spoin i powierzchni tynkowanych. Zostaną również uzupełnione ubytki w cegłach. Konserwatorzy z firmy Secco Konserwacja Zabytków, która będzie prowadzić prace, sprawdzą również, czy pod wtórnymi warstwami tynku na fryzie wieży jest zachowany tynk z czasów powstania kościoła. Występowała na nim dekoracja malarska nawiązująca formą do malowanych maswerków gotyckich. Zważywszy na osobę ówczesnego pastora i historyka sztuki, Reinholda Heuera, dzięki którego staraniom wybudowano kościół, jego eklektyczna forma oraz wprowadzenie tego rodzaju dekoracji były celowym nawiązaniem do najcenniejszych gotyckich zabytków miasta i przykładem uszanowania stylu, któremu Toruń zawdzięcza swoją sławę. Jeżeli stan zachowania oryginału dekoracji na to pozwoli, zostanie ona odsłonięta, bądź zrekonstruowana, co niewątpliwie byłoby atrakcyjnym uwieńczeniem planowanych prac - wyjaśnił ks. Dariusz Żurański.

Polecamy

Tegoroczne prace to pierwszy etap remontu zewnętrznej strony kościoła - docelowo odnowiona zostanie cała świątynia. Termin kolejnych etapów będzie jednak uzależniony od otrzymanych dotacji i możliwości finansowych parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska