MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Zegar słoneczny cieszy po remoncie. Wiele wspomnień naszych Czytelników! A zdjęcia nawet z lat 70-tych...

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Najstarsze zdjęcie zegara słonecznego w Toruniu pochodzą z lat 70-tych minionego stulecia - pokazują je Czytelnicy "Nowości" w reakcji na nasz tekst o remoncie pomnika. Na kolejnych fotografiach przypominamy, jak wyglądał remont i jaki jest jego efekt.
Najstarsze zdjęcie zegara słonecznego w Toruniu pochodzą z lat 70-tych minionego stulecia - pokazują je Czytelnicy "Nowości" w reakcji na nasz tekst o remoncie pomnika. Na kolejnych fotografiach przypominamy, jak wyglądał remont i jaki jest jego efekt. nadesłane/Grzegorz Olkowski/UMT
Wyremontowany zegar słoneczny w Dolinie Marzeń naprawdę cieszy torunian. Wielu wybrało się już obejrzeć efekty renowacji. Czytelnicy "Nowości" natomiast dzielą się z nami swoimi wspomnieniami i zdjęciami, także z lat 70-tych.

Powstały w 1973 roku zegar słoneczny w Dolinie Marzeń od dawna błagał o remont. Dewastowany praktycznie os samego początku swojego istnienia pomnik stracił swoje pierwotne funkcje (uszkodzono wskazówki, czyli gnomony). Poza tym był już skorodowany i po prostu należała mu się fachowa renowacja.

Tak się wreszcie stało, o czym "Nowości" napisały w poniedziałkowym wydaniu gazety (10.06), a wcześniej na portalu internetowym. Tekst wywołał wielki odzew - pojawiło się ponad trzysta sympatycznych reakcji, liczne komentarze, a także zdjęcia Czytelników.

Zegar w Dolinie Marzeń w Toruniu - tyle pięknych wspomnień i zdjęć

Zegar stanął na skwerze przy Dolinie Marzeń w roku 1973, z okazji 500. urodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Był od razu celem wypraw torunian i turystów.

-Tyle pięknych wspomnień mamy wraz z rodzeństwem z tego miejsca z lat 70. i 80. Rodzice zabierali nas tutaj na spacery; objaśniali czym jest ten zegar i jak działa - wspomina pani Grażyna z Jakubskiego Przedmieścia. - Jedno, czego żałuję bardzo, to brak zdjęć w naszym rodzinnym albumie z tamtych czasów. Nie zachowały się u nas...

Są jednak torunianie, którzy takie zdjęcia lub slajdy i to z lat 70. w swoim domach posiadają. Niektóre tutaj prezentujemy - to Czytelnicy "Nowości" udostępnili swoje skarby pod naszym artykułem na Facebooku.

Pani Danuta pokazała nam zdjęcie czarno-białe z roku 1975, na którym widać mamę z dzieckiem. Dziś ten zapatrzony w zegar bobas to już dojrzały człowiek. Pan Marek pochwalił się pięknym slajdem z okolic roku 1974. Na nim zegar widoczny jest w kolorze i pięknym świetle słonecznym. Inne zdjęcia też poruszają i wywołują miłe wspomnienia.

Komentarze naszych Czytelników? To z jednej strony satysfakcja z tego, że zegar doczekał się remontu. Z drugiej zaś obawy, czy znów nie będzie dewastowany... Pani Wanda natomiast przypomniała (słusznie!), że miasto planowało renowacje pomnika na rok ubiegły - z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. To się nie udało i w roku jubileuszowym zegar słoneczny straszył, co nasza Czytelniczka przypomniała podsyłając zdjęcie.

Toruński zegar powstał z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Przypomnijmy, że instalacja na skwerze w rejonie placu Rapackiego powstała pół wieku temu z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Pomnik zaprojektowała w 1971 roku para toruńskich rzeźbiarzy - Ewelina Szczech-Siwicka i Henryk Siwicki. Na miejscu stanął przed jubileuszem 19 lutego 1973 r.

Kula zegara o średnicy 3,5 metra ma na obwodzie 13 wklęsłych tablic z brązu z numeracją godzin od 6.00 do 18.00. Na każdej z płyt znajduje się pochylona analemma czyli figura zakreślana na niebie przez Słońce widziane z określonego punktu codziennie o tej samej godzinie.

Kulę tę wykonało Toruńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego, tablicę pamiątkową odlały Zakłady Maszyn Biurowych Predom-Metron, a tarcze ustawiał toruński astronom - prof. Andrzej Strobel z UMK.

Niestety, zegar praktycznie od samego początku swego istnienia był niszczony - pisaliśmy o tym w "Nowościach" przed laty i obecnie - zapowiadając aktualny remont obiektu. Od lat 70. minionego wieku zegar był dewastowany, a jego elementy padały łupem złodziei. Ostatni poważniejszy remont przeszedł w latach 1997–1998. Koszt naprawy wyniósł wówczas 86 tys. zł.

Od tego czasu znów niszczał i stracił swoją pierwotną funkcję. Wstyd przypominać, ale niektórzy torunianie wręcz wieszali na jego wskazówkach, traktujące je jak elementy siłowni zewnętrznej chyba...

Zegar po renowacji. Przywrócono mu blask i pierwotne funkcje

Tegoroczne prace renowacyjne przeprowadzone zostały na podstawie programu konserwatorskiego opracowanego przez prof. dr hab. Jadwigę Łukaszewicz z UMK pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, przy udziale autorki pomnika pani Eweliny Szczech-Siwickiej oraz dr hab. Andrzeja Strobla z Instytutu Astronomii UMK.

Remont obejmował: przeprowadzenie konserwacji profilaktycznej, udrożnienie wszystkich otworów wentylacyjnych, usunięcie powierzchniowych zabrudzeń, przyczyn oraz produktów korozji oraz powierzchniowe zabezpieczenie antykorozyjne.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

To jednak nie wszystko. W trakcie obecnej renowacji zrekonstruowano także gnomony w celu przywrócenia obiektowi funkcji zegara słonecznego. I to się udało! Oby tym razem na długo...

Prace wykonała firma Bartosz Kruk Bilcza z Morawicy za kwotę 118 400 zł brutto. Wybrano ją w przetargu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska