Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Internetowa Encyklopedia Torunia ma już trzysta tysięcy czytelników

Szymon Spandowski
Balon „Toruń” podczas przygotowań do lotu próbnego, przed lotem w stratosferę. Informacja na ten temat znajduje się w Wietorze
Balon „Toruń” podczas przygotowań do lotu próbnego, przed lotem w stratosferę. Informacja na ten temat znajduje się w Wietorze NAC
Internetowa encyklopedia Torunia powstaje dzięki zaangażowaniu społeczników, pod wodzą niestrudzonego doktora Jerzego Marchewki. Znajdują się w niej m.in. biogramy torunian i ciekawostki.

Bracia Tews zaczynali od skromnego zakładu stolarskiego przy ul. Mostowej. Firma powstała w 1899.

„Przedsiębiorstwo meblowe w okresie największego rozkwitu zatrudniało ok. 50 pracowników. Duży wybór mebli, znajdował się w sprzedaży na 5 kondygnacjach dwóch budynków. W 1939 roku firma polecała do sprzedaży: kuchnie, sypialnie, tapczany, fotele i gabinety” - czytamy w Wielkiej Internetowej Encyklopedii Torunia (e-wietor.pl).

Balon „Toruń” miał pojemność 2200 m sześciennych. Posłużył do wykonania pierwszego w Polsce lotu na wysokość. 28 lutego 1933 roku, z dwoma aeronautami w gondoli, wzniósł się na wysokość 9.762 metrów przy temperaturze minus 60 stopni.

Polecamy

Toruński „Polsport” oferował takie produkty jak: namioty turystyczne, plecaki i torby, plastikowe narty i sanki, wiosła do kajaków i pontonów, siedziska plastikowe dla obiektów sportowych, a także był jedynym producentem noszy sanitarnych.

To tylko kilka ciekawostek z Wielkiej Internetowej Encyklopedii Torunia, która niedawno świętowała odwiedziny 300-tysięcznego czytelnika.

- Zaczynaliśmy od zera, obecnie mamy 668 haseł, głównie są to biogramy ludzi zasłużonych dla Torunia napisanych przez 58 autorów - mówi redaktor Wietora, Jerzy Marchewka- Encyklopedia podzielona jest na dwie kategorie, część alfabetyczną i tematyczną. Ułatwia to wyszukiwanie haseł. W części tematycznej utworzono 10 kategorii od administracji poczynając, a kończąc na variach. Dużą poczytnością cieszy się dział, w którym zebrano osobliwości i rekordy Torunia. Brakuje nam autorów z tematyki wojskowej i sportowej.

POLECAMY

Wtorek, 12 września 1911 roku. Przywieziony kilka dni wcześniej na Dworzec Północny sterowiec M-1 po raz pierwszy wzbija się w Toruniu w powietrze. W tle widać budynki przy Szosie Chełmińskiej. Niektóre wciąż jeszcze tam stoją

Dworzec Północny, czyli mała stacja o wielkim znaczeniu [RETRO]

Każdy kandydat na toruńskiego Diderota jest jednak mile widziany.

- Na co dzień Wietorem zajmują się: dr Jerzy Marchewka - redaktor, Paulina Dominiak - edytor i Damian Fajfer - administrator. W roku bieżącym dołączył do nas Dawid Kiełkowski - uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych - dodaje Jerzy Marchewka.

Partnerami Wielkiej Internetowej Encyklopedii Torunia są: Towarzystwo Miłośników Torunia, Stowarzyszenie Civitas Christiana, oraz Towarzystwo Bibliofilów im. Joachima Lelewela. Honorowy patronat nad encyklopedią sprawuje prezydent Torunia.

Flash odc. 21: Najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska