MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizja Torunia na planie sprzed 80 laty

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Przedwojenna koncepcja zagospodarowania miasta do obejrzenia w całości w toruńskim Archiwum

<!** Image 3 align=none alt="Image 210343" sub="Doktor Dariusz Chyła nad prezentowanym właśnie w toruńskim Archiwum Państwowym planem Ignacego Tłoczka
[Fot. Jacek Smarz]">

Archiwum Państwowe zaprasza do swojej siedziby przy placu Rapackiego na niezwykle ciekawą wystawę poświęconą znanym torunianom. Będzie ona czynna do 17 maja.

<!** reklama>

Czternaście wybitnych postaci z różnych epok, zasłużonych w bardzo różnych dziedzinach, każdy z bardzo mocno zaakcentowanym toruńskim wątkiem w życiorysie. Na ścianach sali wystawowej w głównej siedzibie Toruńskiego Archiwum Państwowego wiszą ich portrety, w gablotach można natomiast zobaczyć różne związane z tymi osobami archiwalne skarby.

Chwileczkę! Do ludzi powrócimy za chwilę, bo jeśli już o skarbach mowa - na środku sali leży plan Torunia. Jeden z najbardziej niezwykłych w jego historii. Wizja przyszłości opracowana 80 lat temu pod kierownictwem jednego z przedstawionych na wystawie wielkich: Ignacego Tłoczka.

Jakże miło jest na takie miasto popatrzeć. Trzy mosty drogowe, w tym jeden na przedłużeniu ulicy Reja. Trasa Staromostowa, wielki port na Wiśle w rejonie Winnicy, planty wokół starówki, których wybitny urbanista i architekt był obrońcą.

Opracowany w połowie lat 30. plan Tłoczka przykuwa oczy jako pierwszy, kolejne fragmenty wystawy poświęcone innym toruńskim znakomitościom również jednak pozwalają spojrzeć na niezwykłe rzeczy, jakie posiada toruńskie archiwum. Przy pomocy Mikołaja Kopernika chwali się więc ono 400-letnim zapisem „Traktatu o biciu monety”. Obok podobizny burmistrza Henryka Strobanda zobaczymy jego memoriał w sprawie budowy nowoczesnych umocnień wokół miasta.

Na wystawie są również trzy plany Rubinkowa, czyli folwarku należącego do innego bohatera wystawy, Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego. Dwa z nich pochodzą z 1709 i jeden z 1748 roku. Sąsiadują z listem do władz Torunia napisanym przez Rubinkowskiego po polsku w sprawie spornej granicy między miastem i jego majątkiem.

Również na piśmie i również na wystawie, Samuel Bogumił Linde wypowiada się w sprawie projektu toruńskiego pomnika Mikołaja Kopernika. Tego, który zresztą stoi na Rynku Staromiejskim do dziś.

Swój ciekawy kącik znalazły w Archiwum postacie z cokołów lub te nieco dziś zapomniane, jak choćby Bronisław Hozakowski, toruński ogrodnik, przedsiębiorca i konsul honorowy Francji.

- W czasie wojny stracił cały majątek, ponieważ odmówił podpisania volkslisty - mówi dr Dariusz Chyła, jeden ze współtwórców wystawy. - Jego syn został zamordowany przez Niemców.

Wystawę można oglądać do 17 maja w godzinach pracy archiwum przy placu Rapackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska