Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta Wodza na fali entuzjazmu [ALBUM RODZINNY]

Bogusław Uziembło
Marszałek Piłsudski odznacza w Toruniu oficerów i szeregowców Polskiej Marynarki zasłużonych w wojnie z bolszewikami
Marszałek Piłsudski odznacza w Toruniu oficerów i szeregowców Polskiej Marynarki zasłużonych w wojnie z bolszewikami Herman Spychalski/Fot. Z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu
Fotoreportaż Z pobytu Naczelnika Państwa marszałka Józefa Piłsudskiego na Pomorzu i Kujawach w czerwcu 1921 roku. Przed tygodniem pisaliśmy w naszym Albumie o Hermanie Spychalskim, międzywojennym polskim fotografie, a podczas II wojny - niemieckim.

Cokolwiek by o Spychalskim powiedzieć, nie ma wątpliwości, że dzięki niemu posiadamy niebywały skarb, wyjątkowe zdjęcia, jak choćby te z wizyty Józefa Piłsudskiego na Pomorzu 5-8 czerwca 1921 r. Prezentowane fotografie pochodzą z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Głównym celem przybycia Naczelnika Państwa na Kujawy i Pomorze było odznaczenie w Toruniu Orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych oficerów i szeregowców Polskiej Marynarki Wojennej za męstwo w wojnie z Rosją Sowiecką oraz, nie mniej ważne dla Piłsudskiego ze względu na jego znaną atencję do sztuk pięknych, otwarcie pierwszej Wystawy Artystów Pomorskich w Grudziądzu. W drodze z Torunia do Grudziądza marszałek odwiedził Bydgoszcz, Fordon, Chełmno i Świecie, a wracając z Grudziądza do Warszawy - Radzyń Chełmiński, Jabłonowo Pomorskie, Nowe Miasto Lubawskie, Lidzbark Welski i Działdowo.

Czytaj też: Będą w Toruniu podwyżki cen wody

Objazd Naczelnika Państwa umiejętnie opracowano propagandowo, korzystając z fali entuzjazmu Polaków po niedawnym zwycięstwie nad bolszewikami. Wszędzie, gdzie pojawiał się marszałek i towarzyszący mu dostojnicy, odbywały się wielkie uroczystości i patriotyczne manifestacje. Dawano wyraźne dowody odrodzonej polskości tych ziem i ich jedności z resztą Rzeczypospolitej.

Polityczny przekaz

Był to jasny komunikat skierowany do Niemców, często nielojalnych wobec Polski w czasie jej zmagań z bolszewikami, aby pogodzili się z ówczesną sytuacją polityczną i zaakceptowali zmiany terytorialne ustalone traktatem wersalskim. Przekaz został wyraźnie wzmocniony dekoracją marynarzy na silnie uzbrojonych okrętach Flotylli Wiślanej, rejsem marszałka z Fordonu do Grudziądza na okręcie sztabowym flotylli w eskorcie innych okrętów i jego wizytami w garnizonach.

W Toruniu, podczas uroczystości na zacumowanych na nadbrzeżu wojennych okrętach, Wódz Naczelny odznaczył Orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych oficerów i szeregowców Polskiej Marynarki za wyjątkową dzielność na polu walki w wojnie z Rosją Sowiecką w 1920 r.

Następnego dnia rano marszałek wraz ze świtą przyjechał z Torunia do Bydgoszczy. Po powitaniu na dworcu przez władze miasta udał się karetą zaprzężoną w sześć karych koni na plac Wolności, gdzie przyjął defiladę batalionu reprezentacyjnego 15. Dywizji Piechoty. Następnie, jak relacjonowało „Słowo Pomorskie”, odwiedził Wielkopolską Szkołę Podchorążych Piechoty, po czym: [...] objeżdżał gość miasto i Szwede-rowo (gdzie ludność zgotowała mu owację), Wzgórze Dąbrowskiego, śluzy w mieście i Czyż-kówku, Papiernię itd. [...] po-czem udano się do teatru. [...]

Z Fordonu do Chełmna

W Chełmnie, dokąd marszałek ze świtą przybył z Fordonu na pokładzie sztabowego statku Flotylli Wiślanej „Warneńczyk”, dostojnego gościa powitała m.in. przedstawicielka służby zdrowia, zapewne reprezentantka członków służby medycznej z Chełmna, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc żołnierzom w czasie wojny z Rosją Sowiecką.

Przeczytaj także: Mały Olek Magiera ma coraz mniej czasu

Następnie Józef Piłsudski udał się do Grudziądza.

- Gdy statek zajechał do przystani, stosownie do ułożonego programu przywitał Naczelnika Państwa w podniosłych słowach prezydent miasta p. [Józef] Włodek - relacjonowało „Słowo Pomorskie”. - Zakończył swe przemówienie okrzykiem na cześć Naczelnika Państwa, który to okrzyk zebrani na przystani przedstawiciele miasta, duchowieństwa, władz cywilnych i wojskowych oraz licznie reprezentowani oficerowie francuskiej misji wojskowej, członkowie komisji granicznej: francuskiej, japońskiej, włoskiej i brytyjskiej powtórzyli.

Po wizycie w magistracie i przyjęciu w kasynie oficerskim Piłsudski udał się do Muzeum Miejskiego, w którym uroczyście otworzył pierwszą wystawę dzieł artystów pomorskich, a następnie zwiedził miasto. 8 czerwca rano Naczelnik Państwa opuścił Grudziądz.

Zobacz także:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska