MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wokanda z wyświetlaczem

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Sąd Okręgowy staje się coraz bardziej skomputeryzowany. Wczoraj po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano wdrażany tu system elektronicznego wspomagania organizacji rozpraw.

Sąd Okręgowy staje się coraz bardziej skomputeryzowany. Wczoraj po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano wdrażany tu system elektronicznego wspomagania organizacji rozpraw.

<!** Image 2 align=right alt="Image 44788" sub="Maciej Jabłonecki z zespołu informatyków toruńskiego Sądu Okręgowego prezentuje nowe urządzenie">- To program pilotażowy. Jest realizowany obecnie tylko w dwóch sądach w apelacji gdańskiej, w tym właśnie w Toruniu - mówi Andrzej Walenta, prezes toruńskiego Sądu Okręgowego.

System ma usprawnić nie tylko pracę sędziów, pracowników administracji, ale również pomóc świadkom i innym uczestnikom rozpraw. Pozwala na zapisywanie i publikowanie wielu informacji, które do tej pory musiały być opracowywane w formie papierowej.

Dzięki systemowi można na przykład bardziej efektywnie gospodarować salami rozpraw, planować posiedzenia. Ponieważ informacje o wykorzystaniu pomieszczeń są w każdej chwili dostępne dla wszystkich sędziów i pracowników. Wiadomo kto, gdzie i na kiedy zaplanował rozprawy, Wiadomo również na bieżąco, które się obecnie toczą, jakie się zakończyły i czy zostały przerwane oraz kiedy jest następny termin.

W toruńskim sądzie pojawiły się również elektroniczne wokandy z aktualnymi wiadomościami na temat przebiegu sądowych posiedzeń. Na przykład kto jest obecnie przesłuchiwany, czy jest jakieś opóźnienie lub kiedy zakończyło się posiedzenie.

<!** reklama left>System pozwala również sędziom na szybsze i łatwiejsze dotarcie do protokołów rozpraw. W toruńskim Sądzie Okręgowym możliwe jest obecnie także, aby w formie elektronicznej zapisywało się od razu wszystko, co zostało powiedziane na sali. Bez konieczności żmudnego dyktowania tego protokolantowi przez skład orzekający.

- To znacznie przyspieszyłoby rozprawy - dodaje prezes Walenta. - Ale takie rozwiązanie wymaga zmiany uregulowań prawnych, na które czekamy. Program elektronicznego wspomagania kosztował około 300 tysięcy złotych. 250 tysięcy pochodziło z dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Toruński Sąd Okręgowy wzbogacił się również o system pozwalający na przeprowadzanie wideokonferencji. Można kontaktować się z biegłymi lub świadkami, którzy znajdują się w innych miejscach Polski również wyposażonych w podobne urządzenia. Do tej pory toruński sąd, gdy niemożliwe było na przykład ustalenie terminu przyjazdu do Torunia biegłych, korzystał ze sprzętu do videokonferencji wypożyczanego z sądu z Bydgoszczy.

- Już w najbliższym czasie nowy toruński zestaw do konferencji na odległość będzie pracował w czasie trzech rozpraw - dodaje Maciej Jabłonecki z zespołu informatyków toruńskiego Sądu Okręgowego.

Toruński sąd planuje również uruchomienie w najbliższym czasie w pełni skomputeryzowanych punktów informacyjnych dla klientów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska