MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o grzybach

tekst: Paulina Błaszkiewicz, zdjęcia: sławomir Kowalski
W niedzielne popołudnie, chwilę po 14 w Szkole Leśnej nie było już prawie miejsc do parkowania. Przyjechali miłośnicy grzybów z Chełmna, Świecia, Golubia-Dobrzynia i z wielu innych miejscowości województwa.

W niedzielne popołudnie, chwilę po 14 w Szkole Leśnej nie było już prawie miejsc do parkowania. Przyjechali miłośnicy grzybów z Chełmna, Świecia, Golubia-Dobrzynia i z wielu innych miejscowości województwa.

<!** Image 3 align=none alt="Image 197062" >

Większość przybyła po to, by wziąć udział w konkursie na królową i króla grzybobrania. Zwyciężyli Julia Adamczyk i Krzysztof Dembiński.<!** reklama>

Grzyby na wiele sposobów

Poszukiwanie borowików, podgrzybków i innych okazów trwało kilka godzin. Tym, którzy nie zdecydowali się na udział w konkursie, organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych. Wspólnie z dorosłymi uczestniczyły też w konkursach na oddzielanie grzybów jadalnych i niejadalnych. Prowadzono pogadanki na temat grzybów i ich znaczenia w kulturze.

Jeśli ktoś na pikniku pojawił się wcześniej, to miał okazję trochę się podszkolić w znawstwie grzybów na stanowisku edukacyjnym Szkoły Leśnej. O tym, jakie gatunki są jadalne, a jakie trujące opowiadał Michał Leszczyński.

- Każdy może przynieść do nas grzyby i sprawdzić, jeśli nie jest pewien, czy nazbierał tylko te jadalne. Na stoisku prezentuję też 15 gatunków, jakie rosną w naszych lasach. Niestety, większość z nich to grzyby trujące. Te zdrowe dopiero rosną.

Chleb ze smalcem - palce lizać

Dla tych, którzy za grzybami nie przepadają, ale przyjechali ze swoimi bliskimi, atrakcji też nie brakowało. Były m.in.: pokazy gotowania, zabawy sportowe, muzyka, zagadki i konkursy oraz smakołyki, których nie brakowało na kulinarnych stoiskach. Można było kupić różnego rodzaju miody, powidła śliwkowe i przyprawy ze świata. Były też pierogi ze skwarkami, które cieszyły się dużym wzięciem. Hitem kulinarnym w czasie grzybobrania była natomiast pajda chleba ze smalcem i skwarkami z ogórkiem małosolnym.

- To był doskonały zastrzyk energii przed konkursem. Nie lubię głodna zbierać grzybów, ponieważ ciężko mi się skupić, a po skosztowaniu takich pyszności mogę biegać po lesie nawet kilka godzin - mówiła pani Kamila - uczestniczka konkursu na królową grzybobrania.

Piknik zaoferował mnóstwo rozrywek, był jednak przede wszystkim doskonałą lekcją, jeśli chodzi o odróżnianie grzybów jadalnych od trujących.

Zobacz galerię: Wszystko o grzybach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska