Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zacznij jeść siemię lniane! Pobudza mózg i nie tylko. Zastosowanie i właściwości lecznicze

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Len jest ceniony już od wieków. Jest to jedna z najstarszych roślin, jakie w ogóle były uprawiane w rejonie Morza Śródziemnego, ale także i na terenie Polski. I nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. Dobroczynne działanie siemienia lnianego można dostrzec zarówno w dbaniu o dietę, jak i w medycynie.  Jakie są właściwości tego składnika i jakie jest jego zastosowanie?
Len jest ceniony już od wieków. Jest to jedna z najstarszych roślin, jakie w ogóle były uprawiane w rejonie Morza Śródziemnego, ale także i na terenie Polski. I nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. Dobroczynne działanie siemienia lnianego można dostrzec zarówno w dbaniu o dietę, jak i w medycynie. Jakie są właściwości tego składnika i jakie jest jego zastosowanie? Pixabay
Len jest ceniony już od wieków. Jest to jedna z najstarszych roślin, jakie w ogóle były uprawiane w rejonie Morza Śródziemnego, ale także i na terenie Polski. I nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. Dobroczynne działanie siemienia lnianego można dostrzec zarówno w dbaniu o dietę, jak i w medycynie. Jakie są właściwości tego składnika i jakie jest jego zastosowanie?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to roślina znana w szerszym użyciu już od setek, a nawet tysięcy lat. Jej właściwości były opisywane nawet w VI wieku przed naszą erą. Obecnie niektórzy uznają te nasiona za swoisty polski superfood. Wszystko dlatego, że cieszy się on bogactwem witamin i minerałów, a także pozwala na skuteczny detoks organizmu.

Siemię lniane - tłuszcze w nim obecne

W głównej mierze nasiona lnu (czyli siemię lniane) składa się z tłuszczów. Te stanowią nawet 40% składu nasion. Jednocześnie należy podkreślić, że tłuszcze te są uznawane za wyjątkowo prozdrowotne. W nich znajdziemy bowiem liczne kwasy tłuszczowe omega-3, w tym kwas alfa-linolenowy. Z prozdrowotnych właściwości nasion lnu korzystają weganie, w których diecie siemię lniane zastępuje tran.

Polecamy

Witaminy i minerały w siemieniu lnianym

W nasionach lnu możemy również znaleźć liczne składniki mineralne i witaminy. Wśród nich warto wskazać przede wszystkim magnez, fosfor, wapń, miedź, cynk. W przypadku witamin należy wspomnieć o kwasie foliowym, witaminie C,E oaz o witaminach z grupy B (B, B2, B5, B6).

Błonnik w nasionach lnu

Na cenne właściwości prozdrowotne, jakie wykazuje siemię lniane, wskazuje również wysoka zawartość błonnika. Jest on obecny zarówno w formie rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej. Dzięki pierwszemu glukoza i cholesterol są utrzymane na prawidłowym poziomie, a dzięki drugiemu będziemy w stanie redukować zaparcia i zmniejszymy ryzyko pojawienia się nowotworu w układzie pokarmowym.

Polecamy

Co powodują obecne w siemieniu lignany?

W siemieniu lnianym odkryto również bardzo dużą zawartość lignanów. Są to związku antyoksydacyjne, które działają również jako fitoestrogeny, czyli substancje roślinne o budowie podobnej do estrogenów. W porównaniu do innych źródeł roślinnych siemię lniane ma nawet 800 razy więcej lignanów!

Siemię lniane na ciśnienie tętnicze i nie tylko

Jednym ze szczególnie cennych oddziaływać siemienia lnianego jest realna pomoc w obniżaniu ciśnienia tętniczego. To prowadzi do zniwelowania ryzyka zakrzepu krwi, a także wsparcia procesów odpornościowych. Z tego też powodu siemię lniane jest zalecane chorym na miażdżycę, autoimmunologiczne schorzenia, a także choroby serca.

Polecamy

Walka z osteoporozą i następstwami menopauzy

Wspomniane wcześniej lignany są niezwykle pomocne w przypadku osób borykających się z osteoporozą. Okazuje się bowiem, że mają one niezwykle skuteczny wpływ na wyraźne redukowanie rozwoju osteoporozy przy dostarczaniu około 60 mg lignanów dziennie. Choć typowa dieta ma ich zaledwie 5 mg, siemię lniane jest ich bogatym źródłem. Lignany wykazują działanie podobne do kobiecych hormonów (estrogenów), dlatego też w okresie menopauzy pozwalają na realne zniwelowanie niekorzystnych jej objawów.

Odchudzające działanie siemienia lnianego

Siemię lniane realnie pozwala na redukowanie glikemii, a zatem zmniejszanie stężenia glukozy we krwi. Zaobserwowano, że spożywanie dziennie 15-20 g siemienia lnianego pozwala na zredukowanie glikemii w zakresie od 6 do 13 procent. Tu jednak zaleca się spożywanie nasion lnu na czczo. Redukcją glikemii jest również wspomagana przez błonnik, który dodatkowo wspiera korzystne odchudzanie. Siemię lniane wchłania wodę, szybciej wywołując uczucie sytości.

Kiedy siemię może się stać trucizną? Przeciwwskazania spożycia

W tym miejscu należy podkreślić, ze absolutnie nie wolno spożywać zbyt dużych ilości nasion lnu. Dlaczego? Siemię lniane ma w swojej zawartości specyficzne związki cyjanów, których duża ilość może doprowadzić do zatrucia. Bezpieczną granicą jest spożywanie około 50 g siemienia lnianego dziennie. Jest to istotne również ze względu na dużą zawartość błonnika, który również nie powinien być przesadnie dostarczany organizmowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska