Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmagasz się z bólami i innymi dolegliwościami? Weź udział w badaniu naukowców z UMK!

Sara Watrak
Sara Watrak
Borykasz się z dolegliwościami, które nie mają medycznego wyjaśnienia? Zgłoś się do udziału w badaniu, które przeprowadzają naukowcy z UMK w Toruniu. Twoje wsparcie może pomóc w znalezieniu nowych metod terapeutycznych.
Borykasz się z dolegliwościami, które nie mają medycznego wyjaśnienia? Zgłoś się do udziału w badaniu, które przeprowadzają naukowcy z UMK w Toruniu. Twoje wsparcie może pomóc w znalezieniu nowych metod terapeutycznych. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Borykasz się z dolegliwościami, które nie mają medycznego wyjaśnienia? Zgłoś się do udziału w badaniu, które przeprowadzają naukowcy z UMK w Toruniu. Twoje wsparcie może pomóc w znalezieniu nowych metod terapeutycznych.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Bóle głowy, wzdęcia brzucha, mrowienie w palcach, kołatanie serca – brzmi znajomo? Te i wiele innych dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne. Naukowcy z UMK postanowili bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Stworzyli projekt „Psyche & Soma”, którego głównym tematem są zaburzenia psychosomatyczne. Chodzi o zespół różnych objawów np. dolegliwości bólowych, zaburzonego czucia, chronicznego zmęczenia, zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego czy trawiennego, których przyczyną nie jest choroba, a mimo to symptomy pojawiają się i, co więcej, prowadzą do istotnego obniżenia jakości życia. Dane pokazują, że zaburzenia psychosomatyczne są dużym problemem zarówno klinicznym, jak i społecznym. Stanowią one także istotne obciążenie ekonomiczne systemu ochrony zdrowia.

- Na różne formy zaburzeń somatycznych o podłożu psychicznym uskarża się średnio 5-7 proc. osób w ogólnej populacji. Choroby te są także przyczyną blisko 30-40 proc. wizyt w gabinetach opieki zdrowotnej – mówi prof. UMK, dr hab. Sławomir Czachowski, lekarz oraz adiunkt Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Lekarze bezradni. Jak pomóc pacjentom z zaburzeniami psychosomatycznymi?

Naukowcy cały czas poszukują teorii, które wyjaśniłyby, skąd biorą się zaburzenia psychosomatyczne, zwane również czynnościowymi.

- Niestety wiele teorii to trudne do empirycznej weryfikacji hipotezy. Próbują one zrozumieć podłoże zaburzeń, posługując się często abstrakcyjnymi konstruktami teoretycznymi, niemającymi osadzenia w neurobiologii czy anatomii – mówi prof. UMK, dr. hab. Rafał Milner, neurofizjolog oraz adiunkt Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Trudności sprawia badaczom także sama diagnoza, a co za tym idzie – skuteczna terapia, która pomogłaby pacjentom. Najczęściej stosowaną metodą pozostaje wciąż farmakoterapia i leczenie objawowe. Gdy pacjenci nie mogą uzyskać pomocy w gabinetach lekarskich, udają się do psychologa bądź psychiatry. Część z nich korzysta z metod medycyny alternatywnej czy niekonwencjonalnej. - Wciąż nie ma jednak w pełni skutecznej metody terapii zaburzeń czynnościowych – twierdzą naukowcy.

Polecamy

Chcą taką metodę znaleźć. Zapraszają więc do udziału w badaniu.

Kto może wziąć udział w badaniu?

Do udziału w badaniu mogą zgłosić się osoby w wieku 18-35 lat, które od co najmniej sześciu miesięcy odczuwają dolegliwości niemające uzasadnionej medycznej przyczyny (np. bóle głowy, szyi, kręgosłupa, mięśni, zawroty głowy, duszności, wzdęcia brzucha, rozstrój żołądka, mrowienie w palcach, kołatania serca, ucisk w klatce piersiowej, zamglone widzenie lub plamy przed oczami, itp.) i szukają rzetelnego wyjaśnienia lub specjalistycznej pomocy, a niestety do tej pory nikt nie był w stanie im pomóc i nie wykrył choroby. - Istotnym kryterium kwalifikującym jest uczucie osoby, że występowanie objawów istotnie zaburza jej codzienne życie i powoduje nadmierne myślenie o nich – zaznaczają autorzy projektu.

Jak się zgłosić?

  • Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej www.zaburzeniafunkcjonalne.umk.pl.
  • Po wysłaniu odpowiedzi autorzy projektu skontaktują się z chętnymi.
  • Ewentualne pytania na temat samego badania można kierować na adres: [email protected].

Jak będzie wyglądać badanie?

Badanie składa się z dwóch części. W pierwszej przeprowadzone zostaną testy psychologiczne, a także wywiad, w którym badani będą mogli dokładnie opisać odczuwane objawy, okoliczności ich występowania, a także powiedzieć, jak oni sami rozumieją swoje dolegliwości.

Polecamy

- W dalszej części będziemy chcieli poznać funkcjonowanie mózgu badanych osób po to, by dobrać odpowiednią interwencję terapeutyczną. W tym celu przeprowadzone zostaną badania aktywności bioelektrycznej mózgu (EEG) zgłaszających się ochotników oraz złożona analiza matematyczna zebranych sygnałów – wyjaśnia prof. Rafał Milner.

Dzięki temu możliwe będzie opracowanie i sprawdzenie w dalszych etapach projektu nowych form terapii z wykorzystaniem metod neuromodulacji. Ich istotą jest normalizacja aktywności i funkcjonowania mózgu osób z zaburzeniami psychosomatycznymi

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska