MKTG SR - pasek na kartach artykułów

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu. Poruszający happening na starówce. Obejrzyjcie zdjęcia!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
"Widzialni/Niewidzialni" - tak nazywają się poruszające happeningi prezentowane w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt na starówce. Mieszkańcy obejrzeć mogli taką artystyczną akcję dziś (05.06), a kolejną okazję będą mieli jeszcze jutro.
"Widzialni/Niewidzialni" - tak nazywają się poruszające happeningi prezentowane w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt na starówce. Mieszkańcy obejrzeć mogli taką artystyczną akcję dziś (05.06), a kolejną okazję będą mieli jeszcze jutro. Grzegorz Olkowski
"Widzialni/Niewidzialni" - tak nazywają się poruszające happeningi prezentowane w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt na starówce. Mieszkańcy obejrzeć mogli taką artystyczną akcję dziś (05.06), a kolejną okazję będą mieli jeszcze jutro.

28.Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu nie zamyka się w teatralnych salach. Towarzyszą mu wydarzenia artystyczne dostępne dla mieszkańców, turystów, nawet przechodniów. Jednym z nim jest happening "Widzialni/Niewidzialni". Poruszający w formie i przekazie, o czym w czwartek (5 czerwca) przekonać mogli się kolejni obserwatorzy.

Kolejni, bo pierwszy raz happening prezentowany był na Rynku Staromiejskim w niedzielę. Okazja obejrzenia następnego będzie jeszcze w czwartek (6 czerwca). Wydarzenie wtedy znów rozpocznie się o godz. 15.00 w samym sercu starówki. A czego dotyczy i dlaczego porusza?

Polecamy

Młodzi artyści z Krakowa o nomadach, migrantach i karuzeli czasu

Wspomniane akcje w toruńskiej przestrzeni miejskiej wykonuje grupa wolontariuszy zasilona studentami krakowskiej Pracowni Performance ASP pod opieką artystyczną Artura Grabowskiego. Są one inspirowane spektaklami invisibili (Niewidzialni) Auréliena Bory’ego i Dorian Roberta Wilsona.

-Punktem wspólnym dla obu spektakli jest pewnego rodzaju spowolnienie, wyhamowanie czasu, do którego dynamicznie wlewają się refleksje związane z wyobcowaniem i wykluczeniem. Slow motion i pętla staną się figurami do opowiedzenia historii nomadów, migrantów w kryzysie uchodźczym, a ich historie zostaną zapętlone dosłownie i w przenośni karuzelą czasu umiejscowioną na toruńskim Rynku Staromiejskim - objaśniają organizatorzy wydarzenia.

WAŻNE. Artur (Arti) Grabowski - twórca interdyscyplinarny, który nigdy nie nudzi

  • Artur (Arti) Grabowski urodził się 1977 roku w Dąbrowie Górniczej. To artysta interdyscyplinarny: malarz, rzeźbiarz, aktor, performer.
  • Zrealizował ponad trzysta akcji wystawianych na festiwalach sztuki performance, przeglądach sztuki wideo na całym świecie.
  • Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Adiunkt w Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermedia (ASP w Krakowie). Były aktor Teatru Porywacze Ciał. Członek krakowskiego Stowarzyszenia Fort Sztuki i Rady Programowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Kurator i współorganizator wielu Międzynarodowych Festiwali Sztuki Performance i Akcji w Polsce.
  • Zakładał pierwsze Sejmiki i Parlamenty Młodzieżowe w Polsce i na Ukrainie, grał na perkusji, prezes Klubu Sportowego, maratończyk. Członek kilku wspólnot efemerycznych (IAMESH, NONGRATA), performatywne zwierzę, uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu.
  • "Bywa nieobliczalny, ale częściej daje się poznać jako ten o gołębim sercu. Jego twórczość epatuje chwiejną dawką emocji: bawi, przeraża, zaskakuje, ale nigdy nie nudzi. Bywa bezkompromisowy zarówno względem siebie, jak i publiczności, czego dowodem może być udokumentowana kolekcja kontuzji" (za: www.arti.asp.krakow.pl)
od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska