MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ćwierć wieku kościoła na Zawiślu

Jerzy Chudzyński
Siódmą w naszym cyklu włocławską parafią jest, obejmująca teren dawnego Szpetala Dolnego i dzisiejszej dzielnicy Zawiśle, parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Siódmą w naszym cyklu włocławską parafią jest, obejmująca teren dawnego Szpetala Dolnego i dzisiejszej dzielnicy Zawiśle, parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

<!** Image 2 align=right alt="Image 77675" sub="Choć kamień węgielny pod świątynię wmurowano we wrześniu 1985 roku, to konsekracji kościoła dokonano dopiero w grudniu 2000 roku. Powodem tak długiego cyklu budowy były między innymi konieczność wprowadzenia do pierwotnego projektu zmian konstrukcyjnych, a także kłopoty z materiałami budowlanymi / Fot. Jerzy Chudzyński">- Choć stojącą przy obecnej ulicy Krokusowej świątynię wzniesiono w latach 1985-2000, to właśnie na prawym brzegu Wisły należy szukać początków włocławskiego osadnictwa - mówi proboszcz ks. prałat Teodor Lenkiewicz. - Dopiero uciążliwość sąsiedztwa plemion pruskich i litewskich sprawiła iż Włocławek przeniósł się na lewy brzeg rzeki.

Co najmniej od Krzywoustego

Nad brzegiem Wisły w XII wieku istniał już zapewne kościół pw. św. Gotarda i szpital-hospicjum zbudowany z myślą o przeprawiających się na południowy brzeg rzeki. Przy nim, w połowie XII w. powstało opactwo benedyktyńskie, które w 1228 r. zastąpili cystersi. W latach 1241-1242 najazdy plemion pogańskich powodują, że rok później opactwo przestaje istnieć. W XIV w. spór o przynależność diecezjalną parafii Szpetal pomiędzy Płockiem i Włocławkiem, został rozstrzygnięty na korzyść tej ostatniej, w 1321 r. W XIX w. siedzibę parafii, po pożarze kościoła, przeniesiono do nowej świątyni wzniesionej w latach 1808-09 w Szpetalu Górnym. Natomiast Szpetal Dolny w 1927 roku został włączony do Włocławka, komunikację zaś ułatwił stały drewniany most spinający oba brzegi rzeki.

<!** reklama>Ponownie parafię, już na Zawiślu, erygowano 14 sierpnia 1982 r. Dzień później, po poświęceniu placu, przystąpiono do budowy kościoła i plebanii według projektu Jana Kopydłowskiego. Kamień węgielny wmurowano 1 września 1985 r. Świątynia murowana z cegły, wewnątrz na ścianie ołtarzowej znajduje się witraż autorstwa Elżbiety i Andrzeja Bednarskich. Godne uwagi są również: kopia Obrazu Jasnogórskiego Józefa Stolorza i tabernakulum zaprojektowane przez Stanisława Mystka. Prace kamieniarskie wykonała firma „Andrzej Gawryś” z Torunia. Ołtarz, ambona i chrzcielnica z zielonego marmuru, zaś napis, znak ryby i symbole ewangelistów z brązu. Posadzkę wyłożono białym marmurem. Konsekracji kościoła dokonał biskup Bronisław Dembowski 3 grudnia 2000 r.

Opiekę duszpasterską w parafii sprawuje 2 księży. Proboszcza wspiera wikariusz ks. Jacek Chmielewski. Przy parafii działają: koło Akcji Katolickiej, młodzieżowy zespół liturgiczno-muzyczny i koła Żywego Różańca. Ukazuje się też regularnie „Wspólnota Zawiślańska”. Wydano już 107 numerów tego miesięcznika. Parafia posiada też swoje strony internetowe. Jedna znajduje się na serwerze włocławskiej kurii pod adresem: www.diecezja.wloclawek.pl („kliknąć” na www.parafie), adres drugiej to: www.zawisle.prv.pl.

Sylwetka proboszcza

Ksiądz prałat Teodor Lenkiewicz święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1959 roku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku w latach 1958-1961 studiuje na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie. Funkcję proboszcza pełni od 1982 roku. Jest dziekanem Dekanatu Włocławskiego I oraz prałatem-kustoszem Kapituły Bazyliki Katedralnej. W 1996 roku został obdarzony godnością kapelana papieskiego. Ks. Teodor Lenkiewicz jest również autorem książki o pomniku i obrońcach Wisły 1920 roku oraz monografii „Przez 25 lat na Zawiślu” wydanej w 2007 roku. Inicjator corocznych uroczystości liturgicznych przy wspomnianym pomniku w dniu 19 sierpnia o godzinie 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska