MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bulwar po remoncie w Toruniu: co można poprawić? Władze miasta odpowiadają na postulaty torunian, które zgłosiły "Nowości"

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Bulwar Filadelfijski w Toruniu po remoncie wymaga poprawek - nie mają wątpliwości torunianie i turyści. Co, jak i kiedy można skorygować? Odpowiedz władz miasta na postulaty, które w imieniu Czytelników przekazały "Nowości" - w tekście.
Bulwar Filadelfijski w Toruniu po remoncie wymaga poprawek - nie mają wątpliwości torunianie i turyści. Co, jak i kiedy można skorygować? Odpowiedz władz miasta na postulaty, które w imieniu Czytelników przekazały "Nowości" - w tekście. Grzegorz Olkowski/Agnieszka Bielecka
Chodnik wspólny dla pieszych i rowerzystów to pomyłka, brakuje cienia i ławek z oparciami, brak zejścia od strony ul. Warszawskiej - to część postulatów dotyczących Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. "Nowości" przekazały je rzeczniczce prezydenta. Co można poprawić? Oto odpowiedź miasta. Średnio optymistyczna...

W ubiegły piątek opublikowaliśmy w "Nowościach" artykuł o tym, jak torunianie i turyści odbierają otwarty po remoncie Bulwar Filadelfijski spotkał się z szerokim odzewem Czytelników. "Czego brakuje na Bulwarze?" - zapytaliśmy na naszym facebookowym profilu. Odpowiedzią jest blisko 200 komentarzy - w większości z konkretnymi uwagami, wskazówkami, propozycjami, czasem skargami.

Uwagi dokładnie przeanalizowaliśmy. Najczęściej pojawiające się postulaty i rzeczy wskazywane do poprawienia opisaliśmy i przekazaliśmy w poniedziałek (20.05) Malwinie Jeżewskiej, rzeczniczce prezydenta Torunia. Mamy odpowiedź władz miasta i urzędników.

Lista postulatów: chodnik, ławki, źródła cienia, zejście od ul. Warszawskiej, scena

Jakie postulaty "Nowości" przekazały? Sprawa podstawowa, najbardziej dokuczająca internautom i zdecydowanie najczęściej komentowana (krytycznie) to wspólny trakt dla pieszych i rowerzystów. Chodzi o chodnik biegnący wzdłuż Bulwaru, przy ulicy.

"Wspólny chodnik nie służy nikomu, a nie jednym ani drugim" - do tego można sprowadzić krytykę torunian. Piesi obawiają się o bezpieczeństwo, o komforcie spacerowania nie wspominając. Cykliści też nie są zadowolenie - na jednym trakcie ze spacerowiczami absolutnie nie jest im wygodnie. Poza tym, też mają prawo bać się o bezpieczeństwo.

Problem kolejny to brak zejścia na Bulwar od strony ul. Warszawskiej i mostu kolejowego. Przed remontem takie zejście było, teraz go nie ma. Wielu ludziom to przeszkadza - zanim wejdzie się na Bulwar trzeba pokonać właśnie dłuższy odcinek chodnikiem wspólnym dla spacerowiczów i rowerów.

Asfalt i beton na razie dominują na Bulwarze. Zanim doczekamy się starych" drzew tutaj, minie czas. Konieczna jest zatem inna ochrona przed cieniem. Czytelnicy oczekują, by na Bulwarze pojawią się jakieś dodatkowe zadaszenia, parawany, tzw. żagle czy inne elementy chroniące przed słońcem.

Ławki - to sprawa kolejna. Po pierwsze, brakuje takich z oparciami i to bardzo - wskazuje na to wiele osób. Po drugie, brakuje ławek ustawionych w cieniu drzew. Takie rozwiązanie jest możliwe choćby w części Bulwaru bliskiej mostowi kolejowymi. Tam stare drzewa rosną na skarpie i rzucają dużo cienia. Jeśli chodzi o siedzenie i relaks nad Wisłą, to do gustu bardzo przypadły torunianom leżaki, ale jest ich za mało. "Więcej leżaków!" - brzmi prosty postulat.

Wreszcie - sprawa atrakcji. Mieszkańcy i turyści chcą, by na Bulwarze działo coś więcej niż obecnie. Oczekują, że pojawi się scena - na lądzie lub na wodzie. Miejsce, gdzie przynajmniej w każdy dzień (wieczór) weekendowy będzie działo się coś interesującego.

W środę 1 maja na Bulwarze Filadelfijskim były tłumy

Toruń. Tłum nad Wisłą. Torunianie pokochali nowy Bulwar Fila...

"Nowości" nie przekazywały już natomiast uwag, do których wcześniej Urząd Miasta Torunia się ustosunkował, czyli np. tych dotyczących dostępności dla niepełnosprawnych (poprawki w planie) oraz czystości (zapowiedziano więcej koszy na i częstszy wywóz śmieci).

Miasto odpowiada. Niestety, optymistycznych informacji wiele nie ma...

1.Wspólny trakt - chodnik wzdłuż Bulwaru, przy jezdni - dla pieszych i rowerzystów. Jest niekomfortowy i dla pieszych, i dla cyklistów. Czy można ten ruch rozdzielić?

- Ze względu na szerokość ciągu pieszo- rowerowego, która wynosi 3,5 m, chcąc zachować wymaganą przepisami skrajnię dla drogi rowerowej oraz chodnika, nie ma możliwości rozdzielenia ruchu pieszego i rowerowego. Sprawę analizowano 16 maja br. na Komisji Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obecnie prowadzone są obserwacje wdrożonych już rozwiązań, a ewentualne dalsze decyzje będą podejmowane na czerwcowej Komisji Bezpieczeństwa -odpowiada Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta.

2.Zejście na Bulwar od strony ul. Warszawskiej i mostu kolejowego - było, ale zniknęło. Czy można je przywrócić?

-W sprawie zejść na Bulwar od strony mostu kolejowego i ul. Warszawskiej trwają analizy. Przygotowywane jest też zlecenie wykonania koncepcji przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Toruń - przekazuje miasto.

3. Źródła cienia - skoro nie ma jeszcze "starych drzew" - czy można zapewnić inne? Ludzie proponują np. zadaszenia, parasole, parawany, tzw. żagle itp. Czy to jest do zrobienia?

- Wydział Środowiska i Ekologii zna temat i analizuje możliwości, ponieważ dodatkowe miejsca zacienienia czy to w postaci konstrukcji, jak i zadrzewienia wymagają szerokich uzgodnień w zakresie ochrony panoramy zarówno z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków jak i Narodowym Instytutem Dziedzictwa - odpowiada Malwina Jeżewska.

4.Ławki - brakuje takich z oparciami. Czy można je zapewnić? Tutaj też kwestia lokalizacji - czy można ławki dostawić (przestawić) pod drzewa, tam, gdzie to możliwe, np. od strony mostu kolejowego? Wtedy ludzie odpoczywaliby w cieniu. Przy okazji tematu siedzenia jest też postulat większej ilości leżaków - to się ludziom bardzo podoba.

-W ramach inwestycji pn. "Przebudowa ulic i dróg rowerowych w celu zmniejszenia emisji spalin wokół starówki ujętej na liście UNESCO - zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu" zamontowano 60 ławek z oparciem, tyle samo bez oparcia oraz 12 leżaków - przekazuje rzeczniczka prezydenta. (Zatem: więcej ławek z oparciami nie będzie).

5.Scena letnia - na lądzie lub na wodzie. To też mieszkańcy często postulują. Oczywiście, licząc na jakieś koncerty, pokazy, atrakcje. Czy to jest w planie?

- Oferta kulturalna na sezon letni jest obecnie domykana. Instytucje kultury intensywnie pracują nad tym, aby lato w Toruniu było pełne ciekawych wydarzeń. Brana jest pod uwagę również scena letnia na Bulwarze. Szczegóły będą znane już wkrótce - zapowiada rzeczniczka prezydenta.

"Nowości" do tematu poprawek na Bulwarze będą wracały - na bieżąco, gdy tylko będą pojawiały się nowe informacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska