MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grób znalazł się na ziemi niczyjej

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Kilka tygodni temu do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik zaintrygowany tajemniczym i zaniedbanym nagrobkiem z toruńskiego cmentarza przy ulicy Gałczyńskiego.

Kilka tygodni temu do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik zaintrygowany tajemniczym i zaniedbanym nagrobkiem z toruńskiego cmentarza przy ulicy Gałczyńskiego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 28087" >Mogłoby się wydawać, że ustalenie, kto jest pochowany w tym miejscu, a także tego, kto za ten grób odpowiada, nie sprawi większych trudności. Rzeczywistość okazała się jednak znacznie bardziej skomplikowana.

Cmentarz przy Gałczyńskiego ma trzech gospodarzy: część należy do parafii świętych Janów, część do Panny Marii, a reszta do toruńskich ewangelików. W czyim sektorze leży interesujący nas grób? Kancelaria parafii świętych Janów wskazuje na ewangelików, natomiast według planów, którymi dysponuje Jerzy Molin – pastor toruńskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, tym kawałkiem cmentarza zarządza katedra. W ciągu ostatnich lat właściciel tego terenu kilkakrotnie się zmieniał, najprawdopodobniej więc z powodu powstałego przy tej okazji zamieszania, grób zdaje się znajdować na ziemi niczyjej. Napis na kamieniu dość lakonicznie informuje o tym, że spoczywają tam zmarli z 1939 roku.

– Słyszałem coś o tym, że są to żołnierze z września – mówi pastor Molin. Skoro żołnierze, to czemu „zmarłym” a nie poległym? Poza tym napisy na mogiłach wojskowych, na ogół nie brzmią tak sucho.

<!** reklama left>Zupełnie innych informacji udzielili na ten temat grabarze. Ich zdaniem, a chyba są to ludzie, którzy cmentarz znają najlepiej, w tym miejscu składano kości protestantów wykopane na terenie, który od gminy ewangelicko-augsburskiej przejęli katolicy. Pomnik stanąć miał trzydzieści kilka lat temu. Czemu więc taki napis, który raczej każe domyślać się ofiar hitlerowskiego terroru?

W poprzednim systemie zacieranie śladów obecności na naszych ziemiach innych narodowości było czymś nagminnym. Ewangelików na ogół kojarzono wyłącznie z Niemcami, być może więc ktoś tu zgodnie z duchem epoki poprzekręcał trochę historię?

A może ktoś z naszych Czytelników wie na temat tego grobu coś więcej? Znajduje się on na cmentarzu przy ulicy Gałczyńskiego w sektorze P, rzędzie 5, kwaterze 6. Czekamy na informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska