MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Invest Projekt" w Toruniu utrudniał kontrolę PIP. Wyrok dla Arkadiusza W. to grzywna i publiczny wstyd!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Arkadiusz W. utrudniał, a wręcz udaremnił Państwowej Inspekcji Pracy w Toruniu przeprowadzenie kontroli w swojej firmie budowlanej "Invest Projekt". Inspektorzy chcieli sprawdzić nie tylko, czy nie łamie prawa pracy, ale także to, czy legalnie zatrudnia cudzoziemców.
Arkadiusz W. utrudniał, a wręcz udaremnił Państwowej Inspekcji Pracy w Toruniu przeprowadzenie kontroli w swojej firmie budowlanej "Invest Projekt". Inspektorzy chcieli sprawdzić nie tylko, czy nie łamie prawa pracy, ale także to, czy legalnie zatrudnia cudzoziemców. pixabay/Agnieszka Bielecka
Arkadiusz W. prowadzący firmę budowlaną "Invest Projekt" na Podgórzu w Toruniu utrudniał inspekcji pracy przeprowadzenie kontroli. To przestępstwo, za które stanął przed sądem. A wyrok podano do publicznej wiadomości!

"Invest Projekt" to nieduża firma, którą prowadzi Arkadiusz W. Przedsiębiorstwo zajmuje się po pierwsze "realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków", choć rejestrując działalność zakres podało szerszy.

Firma Arkadiusz W. ma siedzibę przy ul. Rajmunda Galona 4C/4 na Podgórzu w Toruniu. Czy przypadkiem jest, że ma nazwę łudząco podobną do dużego i szanowanego przedsiębiorstwa projektowo-budowalnego "Investprojket" (pisane łącznie) z siedzibą przy ul. Kościuszki w Toruniu? Tego nie wiemy.

Wiadomo natomiast, że 46-letni przedsiębiorca budowlany Arkadiusz W. złamał prawo. I teraz za karę nie tylko dostał solidnie "po kieszeni", ale ma też wstyd dodatkowy - wyrok w jego sprawie Sąd Rejonowy w Toruniu podał do publicznej wiadomości. A to oznacza, że każdy może poznać nazwisko skazanego, popełnione przestępstwom i wymierzoną karę.

PIP chciała skontrolować także legalność zatrudnienia obcokrajowców

Państwowa Inspekcja Pracy chciała przeprowadzić kontrolę firmy Arkadiusza W. Nie tylko w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, ale także legalności zatrudniania cudzoziemców.

Właściciel "Invest Projektu" skontrolować się jednak nie dał. Jak podaje sąd, nie stawił się na wezwanie inspekcji pracy do jej siedziby w Toruniu, nie przedstawił żądanych dokumentów, nie usprawiedliwił się. Nie wyznaczył też nikogo innego uprawomocnionego w swoim zastępstwie. Wszystko to działo się w czerwcu 2023 roku.

Inspekcja pracy grać na nosie sobie nie pozwoliła. Zawiadomiła toruńską prokuraturę o tym, że Arkadiusz W. utrudnia jej kontrolę i pracę. A to przestępstwo! Kodeks karny opisuje w artykule 252 par. 1 i 2 Kodeksu karnego. Maksymalna grożąca kara za takie utrudnianie kontroli państwowym służbom to 3 lata więzienia.

Wyrok dla przedsiębiorcy z Torunia? Grzywna i publiczny wstyd

Przedsiębiorca został oskarżony przez prokuraturę i sprawa trafiła do II WQydziału Karnego Sądu Rejonowego Toruniu. Sędzia Marcin Czarciński uznał mężczyznę za winnego zarzucanego mu występku, czyli utrudniania i udaremniania kontroli inspekcji pracy.

Wyrok? Arkadiusz W. ukarany został grzywną w wysokości 3.000 zł. Pokryć musi również koszty sądowe (razem to 370 zł). To jednak nie wszystko. Sąd w tym wypadku zastosował dodatkową sankcję. Jest nią podanie prawomocnego już wyroku do publicznej wiadomości - na stronie internetowej Sądu Rejonowego Toruniu, przez okres dwóch tygodni.

WAŻNE. Utrudnianie kontroli, nie tylko PIP, może słono kosztować

  • Art. 225 Kodeksu karnego mówi, że:
  • par. 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • par. 2. Tej samej karze podlega, kto osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska