Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? To może być niedobór biotyny. Jak uzupełnić biotynę w organizmie? Sprawdź porady

redmf
Biotyna, czyli witamina H lub inaczej witamina B7 tak jak pozostałe z grupy witamin B odgrywa ważną rolę w naszym organizmie.   Wiele osób usłyszało o niej po raz pierwszy dzięki reklamom środków ją zawierających. Biotyna kojarzy się więc z pielęgnacją skóry, włosów a także paznokci. To jednak nie jedyne obszary naszego organizmu na które wpływ ma biotyna. Co się dzieje z organizmem, gdy jej brakuje?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Biotyna, czyli witamina H lub inaczej witamina B7 tak jak pozostałe z grupy witamin B odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Wiele osób usłyszało o niej po raz pierwszy dzięki reklamom środków ją zawierających. Biotyna kojarzy się więc z pielęgnacją skóry, włosów a także paznokci. To jednak nie jedyne obszary naszego organizmu na które wpływ ma biotyna. Co się dzieje z organizmem, gdy jej brakuje?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Biotyna, czyli witamina H lub inaczej witamina B7 tak jak pozostałe z grupy witamin B odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Wiele osób usłyszało o niej po raz pierwszy dzięki reklamom środków ją zawierających. Biotyna kojarzy się więc z pielęgnacją skóry, włosów a także paznokci. To jednak nie jedyne obszary naszego organizmu na które wpływ ma biotyna. Co się dzieje z organizmem, gdy jej brakuje? Zobacz!

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Biotyna jest związkiem organicznym, który występuje zarówno w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Biotyna jako witamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak wiele witamin z grupy B, ma ona ścisły związek z budową i działaniem skóry oraz włosów i paznokci. Badania potwierdzają, jak czytamy w medonet.pl, że u osób, które przyjmują biotynę w postaci suplementu, paznokcie są twardsze i mniej się kruszą.

Biotyna nie wpływa tylko na wygląd naszej skóry. Związek ten bierze również udział w tworzeniu protrombiny, która z kolei odgrywa bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.

Oprócz tego witamina B7 uczestniczy w tak istotnych procesach jak tworzenie kwasów tłuszczowych czy glukoneogeneza, czyli produkcja glukozy.

Jak działa biotyna

Biotyna uczestniczy w wielu przemianach enzymatycznych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, np. bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe są w organizmie budulcem błon komórkowych, stanowią podstawę wielu hormonów i przekaźników, a także uczestniczą w przemianach białek i stanowią źródło energii.
Dzięki temu biotyna pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, jak czytamy na stronie poradnikzdrowie.pl, pomaga w utrzymaniu właściwej kondycji błon śluzowych, a także przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych. Reguluje procesy krzepnięcia krwi. Witamina B7 odgrywa również istotną rolę w procesie glukoneogenezy (czyli tworzenia glukozy ze związków niecukrowych w sytuacji, kiedy zabrakło jej w organizmie, na przykład podczas intensywnego wysiłku fizycznego) i wpływa na właściwy poziom glukozy we krwi. Dzięki temu, że witamina ta zawiera w swoim składzie siarkę, ma dobroczynny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci.

Polecamy

Biotyna - objawy jej niedoboru

Objawy niedoboru biotyny są związane przede wszystkim z naszą skórą. Pojawiają się na niej różnego rodzaju podrażnienia, przesuszenia, a także stany zapalne. Skóra może również zmieniać kolor na szarawy, a do tego niekiedy występują objawy przypominające nieco łuszczycę. Z kolei płytka paznokcia staje się cienka, a sam paznokieć bardzo się kruszy. Może również dojść do wzmożonej utraty włosów.

Objawem, który nie jest oczywisty i może wydawać się początkowo niezwiązany z niedoborem biotyny, jest podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Przy braku biotyny pojawiają się również symptomy ogólne, takie jak brak koncentracji i senność, a także otępienie. Z drugiej strony może wystąpić stan przeciwny, czyli rozdrażnienie.

Brak odpowiednich ilości biotyny w organizmie niekorzystnie wpływa także na mięśnie, co objawia się ich bólem, a niekiedy mrowieniem.
Podwyższony poziom cholesterolu we krwi, bóle mięśni, drętwienie dłoni i stóp, a nawet rozdrażnienie, senność czy depresja – to także mogą być objawy niedoboru witaminy B7.

Gdzie znajdziemy biotynę?

Biotyna występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i tych roślinnych. Z pierwszej grupy zalecana jest wątroba oraz żółtka jaj. Spore ilości witaminy B7 mają również produkty mączne: mąka sojowa, ryżowa i pełnoziarnista. Z warzyw szczególnie polecane są pomidory, marchew i szpinak. Do diety warto włączyć również orzechy ziemne oraz włoskie i migdały.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska