Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo zarządziło kontrolę prac remontowych w kościele św. Jakuba. Czy specjalna komisja zakończy spór wokół kontrowersyjnej posadzki?

Mirosława Kruczkiewicz
Kościół św. Jakuba, wyróżniający się oryginalną architekturą, zbudowano w pierwszej połowie XIV w. jako świątynię dla Nowego Miasta Torunia
Kościół św. Jakuba, wyróżniający się oryginalną architekturą, zbudowano w pierwszej połowie XIV w. jako świątynię dla Nowego Miasta Torunia Grzegorz Olkowski
Zmiany zgodne ze sztuką konserwacji zabytków? Czy niszczenie bezcennych dzieł architektury i sztuki średniowiecznej? Dyskusje nie milkną. Specjalna komisja rozstrzygnie ten spór?

Jak pisaliśmy, w minioną środę zebrała się specjalna komisja konserwatorska, by ocenić, czy prace remontowe w toruńskim kościele św. Jakuba prowadzone są prawidłowo. Po ich rozpoczęciu rozgorzała bowiem dyskusja wśród specjalistów od sztuki średniowiecznej i mieszkańców miasta. Krytykowana jest zwłaszcza wymiana starej posadzki na nowe, wypolerowane na wysoki połysk płyty. Komisję powołał wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński.

Tymczasem na internetowej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazała się informacja, że „speckomisja” została powołana na polecenie generalnego konserwatora zabytków Magdaleny Gawin, prof. Instytutu Historii PAN.

POLECAMY:
Skyway 2018. Co, gdzie i kiedy?
TOP 14 najtańszych mieszkań w Toruniu
Toruń w latach 90. na zdjęciach z archiwum

Ministerstwo pisze, że prof. Gawin poleciła wszcząć kontrolę w związku z docierającymi do niej informacjami. „Powodem kontroli - pisze MKiDN - są zarzuty zgłoszone przez toruńskie środowisko naukowe o podjęciu przez miejskiego konserwatora zabytków niezgodnej z obowiązującą doktryną konserwatorską decyzji dotyczącej wymiany posadzki w kościele oraz akceptacji przeprowadzonej niezgodnie ze standardami renowacji tzw. czarnego krucyfiksu.”

W skład komisji, „która przeprowadziła oględziny kościoła w kontekście prowadzonych prac konserwatorskich i remontowych - czytamy dalej w komunikacie ministerstwa - weszły: rzeczoznawca MKiDN prof. dr hab. Jadwiga Łukaszewicz, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK prof. dr hab. Elżbieta Basiul oraz przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków prof. dr hab. Bogumiła Rouba (wszystkie ekspertki z UMK - przyp. red.). Obecnie komisja analizuje akta. Ma się również zapoznać z dokumentacją projektową, o którą Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wystąpił do Miejskiego Konserwatora Zabytków.”

Cięte maszynowo, wypolerowane na wysoki połysk kamienne płyty - taka posadzka kładziona jest w średniowiecznym toruńskim kościele św. Jakuba. Sprawa wywołała jednak wielkie kontrowersjeNowosciTorun

Burza wokół posadzki w kościele św. Jakuba w Toruniu. Dewast...

Ministerstwo dodaje, że na interwencję zdecydowało się z uwagi na wartość zabytkową kościoła, wpisanego do rejestru zabytków decyzją wojewody pomorskiego z 24 października 1929 r. i zlokalizowanego na obszarze średniowiecznego układu urbanistycznego Torunia, umieszczonego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz uznanego za Pomnik Historii.

Wyniku prac komisji można się spodziewać za około dwa tygodnie.

Program Pirat – odc. 2

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska