MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na urodziny Herzoga

Paulina Błaszkiewicz
Toruńskie CSW jest jedną z instytucji kulturalnych w Polsce, które biorą udział w projekcie: „Herzog. Inne światy Wernera Herzoga”.

Toruńskie CSW jest jedną z instytucji kulturalnych w Polsce, które biorą udział w projekcie: „Herzog. Inne światy Wernera Herzoga”.

Oprócz naszego miasta do akcji przyłączyły się m.in. Warszawa i Kraków. Kuratorem projektu i autorem monografii jest Krzysztof Stanisławski.

„Inne światy Wernera Herzoga” to ogólnopolski projekt zorganizowany z okazji siedemdziesiątych urodzin niemieckiego reżysera, który jest ikoną współczesnego kina autorskiego. Jest to szczególna inicjatywa, która składa się z kilku części. Oprócz przeglądu filmów na projekt składa się m.in. wystawa multimedialna poświęcona twórczości reżysera oraz „Katalog”, który jest pierwszą monografią Herzoga na polskim rynku i jedną z nielicznych na świecie. Publikacja zawiera ponad sto pięćdziesiąt zdjęć, z czego trzydzieści po raz pierwszy opublikowano w Polsce. Autorem monografii jest Krzysztof Stanisławski, który pierwszy tekst o Wernerze Herzogu opublikował w 1978 roku.<!** reklama>

W piątek w Centrum Sztuki Współczesnej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy multimedialnej, która powstała przy współpracy z Deutsche Kinemathek - Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie. Niemieckie muzeum ma w swoim zbiorze np. „Sammlung Werner Herzog”. W dosłownym tłumaczeniu jest to zbiór filmów niemieckiego reżysera, które on sam w 2009 roku przekazał placówce. W trakcie wystawy pokazano m.in. nieznane dotąd zdjęcia i dokumenty z berlińskiego archiwum. Zaprezentowano też kilkanaście dokumentów i wywiadów z reżyserem.

W Centrum Sztuki Współczesnej nie zabrakło również gości z Niemiec. Publiczność, która uczestniczyła w otwarciu filmowego projektu w naszym mieście, mogła zobaczyć m. in: Georga M. Blochmanna - dyrektora Instytu Goethego w Warszawie, który bardzo chwalił współpracę z toruńską placówką. W swoim przemówieniu podkreślał również, że Toruń obok Wrocławia, Krakowa i Warszawy jest jednym z miast, które uczestniczy w tym projekcie.

Publiczność przywitały również Julia Pattis i Kristina Jaspers z Deutsche Kinemathek. Nie zabrakło też kuratora projektu „ Inne światy Wernera Herzoga” - Krzysztofa Stanisławskiego oraz Pawła Łubowskiego - dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Po wystawie publiczność zgromadzona w CSW mogła zobaczyć film pt. „Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci”. Pokaz filmu zainaugurował w piątek oficjalne otwarcie retrospektywy filmów Wernera Herzoga, które w Toruniu będzie można oglądać do 19 października. Retrospektywa obejmuje 22 filmy z lat 1962-2011. Filmy niemieckiego reżysera będą prezentowane też w innych miastach w Polsce.


Warto wiedzieć

Bilety na filmy Wernera Herzoga:12/14 zł

Karnet: 50/60 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska