Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja Twierdzy Toruń! W całej Polsce są tylko takie dwie [Zobacz film i zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Forteczny most zwodzony waży trzy i pół tony
Forteczny most zwodzony waży trzy i pół tony Jacek Smarz
Waży trzy i pół tony, jednak dzięki przeciwwadze, podnosi się w górę w tempie ekspresowym. I chociaż fortów w Polsce jest wiele, działające mosty zwodzone są tylko dwa: w Poznaniu i Toruniu. Wyremontowany most na Forcie IV będzie można zobaczyć na własne oczy już w sobotę.

Nieprzyjacielowi udało się przełamać zewnętrzny pierścień umocnień twierdzy. Wrogie wojska wlewają się na tyły i przystępują do oblężenia fortu. Pierwszy opór stawiają żołnierze ulokowani przy murze obok bramy, jednak tą udało się zniszczyć. Wroga piechota wlewa się na dziedziniec wjazdowy. Ścigani przez nią obrońcy wycofują się do fortu. Ten może się bronić nawet przez trzy miesiące, jednak wróg nie może się dostać do środka. Liczą się więc sekundy, obrońcy wbiegają do środka i w tym momencie podnosi się most zwodzony. Wszystko dzieje się błyskawicznie, m.in. dzięki wyposażonemu w przeciwwagę mechanizmowi, który pozwala podnieść kładkę. I oto proszę, wejście do fortu jest osłonięte potężną stalową płytą, pod nią zieje natomiast czeluść fosy. W fosie, ścianach bocznych i w samej płycie mostu znajdują się strzelnice, przez które można prowadzić ogień.

Polecamy

Do tej pory taki działający most zwodzony znajdował się tylko w Poznaniu. Doczekał się jednak konkurencji w toruńskim Forcie IV. Oficjalna prezentacja nowej atrakcji Twierdzy Toruń jest zaplanowana na sobotę, my jednak dzień wcześniej wzięliśmy udział w testach. Ważąca ponad trzy tony konstrukcja podniosła się błyskawicznie i zamknęła z wielkim hukiem. Bardzo pracochłonne zabiegi konserwatorów zostały uwieńczone sukcesem.

- Poznaniakom było dużo łatwiej, bo ich most był w doskonałym stanie - mówi Jerzy Okoński, komendant Fortu IV. - Z naszym było dużo gorzej, wszystko trzeba było zdemontować i składać od nowa.

Uzupełniając brakujące części, oraz wymieniając elementy tak zniszczone, że już nie dało się ich wykorzystać ponownie. Zadanie było utrudnione, ponieważ nie zachowała się żadna dokumentacja techniczna. Renowację mostu wsparł finansowo Urząd Miasta Torunia.

Kolejne tereny parkowe w Toruniu zyskują nowe zagospodarowanie. Po zniesieniu ograniczeń epidemicznych mieszkańcy będą mogli się cieszyć nową zielenią i urządzeniami rekreacyjnymi.W kwietniu zakończyły się prace w parku Glazja na Jakubskim Przedmieściu. Zieleniec pomiędzy skrzyżowaniem ul. Waryńskiego i Antczaka a rondem przy pl. Pokoju Toruńskiego przeszedł w ciągu minionego roku całkowite przeobrażenie. Powstały nowe chodniki i ścieżki, siłownia zewnętrzna, zestaw do ćwiczeń work-out, stoły szachowe, a dla najmłodszych plac zabaw. W parku stanęły nowe ławki, leżaki, stojaki rowerowe, a także kosze na odpady i psie odchody. Pomyślano też o parkowej faunie. Oprócz istniejącego już wybiegu dla psów, pojawiły się budki dla ptaków i domki owadów. Park zyskał nowe oświetlenie i monitoring oraz tablice informacyjne.Polecamy: Tutaj powstaną nowe mieszkania w Toruniu! Miasto szykuje działki na sprzedaż!Czytaj także: Mają ich! To oni zniszczyli pomnik papieża w Toruniu! [zdjęcia]Zrewitalizowana została zieleń parkowa. Założono nowe trawniki, pojawiły się nowe drzewa, krzewy, byliny. W parku napotkamy takie gatunki, jak: graby pospolite, lipy drobnolistne, bukszpany, lebiodki i derenie białe. Wszystkie drzewa zostały zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po napełnieniu worka, dzięki czemu drzewa są skutecznie zasilane. Wzbogacona też została roślinność w piętrze niskim - nasadzono nowe byliny, pnącza, trawy ozdobne, żywopłoty formowane i nieformowane.Prace wykonała firma Hosta Group z Grębocina. Całkowita wartość projektu to ponad 4,7 mln zł. Zadanie jest dofinansowane z funduszy unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 kwotą blisko 2,14 mln zł. źródło: UMT

Zobacz, jak zmienił się Park Glazja w Toruniu. Oto najnowsze...

Most został uruchomiony w odpowiednim momencie, Fort IV szykuje się na oblężenie turystów. W tym roku pewnie nie będzie ich tylu co zazwyczaj, jednak załoga warowni przy ul. Chrobrego 86 przygotowała się do tego, aby podczas pandemii zapewnić wszystkim chętnym bezpieczne zwiedzanie. Fort otworzy swoje bramy w sobotę 23 maja. Jego obsługa, wspólnie z Jednostką Strzelecką 1909 organizuje piknik. Będzie strzelnica, mała gastronomia i inne atrakcje. W ruch pójdzie też oczywiście most zwodzony. Impreza rozpocznie się w samo południe i będzie trwała do godz. 18. Sam wstęp będzie bezpłatny, za zwiedzanie fortu z przewodnikiem będzie trzeba zapłacić 7 złotych. Płatne będą również zajęcia na strzelnicy oraz warsztaty piernikarskie.To są
To są plany na sobotę. Później załoga fortu będzie prezentowała działanie mostu na zamówienie.

Fort przy ulicy Chrobrego 86 w Toruniu ma za sobą burzliwe dzieje. Wiosną 1927 roku swój tragiczny finał miała tu jedna z największych afer szpiegowskich II RP. Na terenie pruskiej warowni zostali rozstrzelani dwaj zdrajcy: Piontek i Urbaniak. Dziś jest to jednak jeden z najlepiej zachowanych i z pewnością najlepiej utrzymanych fortów zewnętrznego pierścienia toruńskiej twierdzy.
Obiekt powstał w latach 1878 - 1884. Zdobywany nigdy nie był, jednak podczas budowy został przetestowany przy okazji zorganizowanej w 1882 roku gry wojennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska