Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe parklety na Starym Mieście w Toruniu. Usiądziemy w trakcie spaceru ulicą Chełmińską

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Na Starym Mieście jak co roku ustawiono parklety. Drewniane ławki z zielenią pojawiły się tym razem nie tylko w dotychczasowych miejscach, ale i przy ulicy Chełmińskiej.

Obejrzyj wideo: Wystawa pamiątek kopernikańskich

od 16 lat

Parklety po raz pierwszy pojawiły się w centrum miasta w 2017 roku, początkowo tylko w dwóch lokalizacjach. Od tamtej pory ich liczba powoli, ale systematycznie rośnie - mieszkańcy i turyści mogą usiąść m.in. naprzeciwko Domu Mikołaja Kopernika.

W ubiegłym tygodniu parklety po raz pierwszy zamontowano w dwóch nowych miejscach przy ulicy Chełmińskiej. Drewniane ławki są porośnięte bluszczem, nie brak w nich także skrytek na książki, z których mogą skorzystać zwolennicy bookcrossingu. Choć wiosenna pogoda bywa jeszcze dość kapryśna, nowe parklety szczególnie w weekend cieszyły się sporym zainteresowaniem. W poniedziałek nasz fotoreporter zastał na nich pana Jerzego, który przechodząc przez Chełmińską postanowił na nich odpocząć.

- Wciąż poszukujemy nowych miejsc do wprowadzania mikrozieleni i parkletów, a Chełmińska to główny trakt z węzła przesiadkowego w Alei Solidarności na starówkę. Łącznie mamy jedenaście parkletów w różnych lokalizacjach: od Rynku Nowomiejskiego, poprzez Mostową, Łazienną, Kopernika po Chełmińską. Jest też parklet przy pomniku generał Elżbiety Zawackiej na Podmurnej oraz na Szerokiej przez Ośrodkiem Informacji Turystycznej - wylicza Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Będzie zielono przy ul. Podmurnej

Już w ubiegłym roku zielone akcenty pojawiły się przed siedzibą BTCM przy ulicy Podmurnej. Nie zabraknie ich również w tym roku.

- Postanowiliśmy świecić przykładem i zorganizować podwórko w miejscu dotychczas mało estetycznym - na terenie przy ulicy Podmurnej, od strony głównego wejścia na starówkę, czyli od Alei Solidarności, pomiędzy urzędem a hotelem Polonia. Teren, dotychczas postrzegany jako miejsce funkcjonowania podziemnych pojemników na odpady oraz licznie odwiedzanego bankomatu, zyskał zupełnie nowy wymiar. Pojawiły się liczne nasadzenia, zarówno pod drzewami, jak i pod ścianami budynków. W cieniu pod drzewem można usiąść na parklecie, przypiąć rower do stojaka i odpocząć. Zakątek przy Podmurnej, dzięki kilku zabiegom, szybko stał się popularnym przystankiem na drodze pieszych korzystających z wizyty w urzędzie czy z bankomatu. Dziś można tam już usiąść w otoczeniu zieleni. Zabieg, jaki wykonaliśmy na niewielkim wycinku Podmurnej, można porównać do niwelowania efektu zbitych okien. Liczymy na to, że podniesienie estetyki tego miejsca spowoduje zmniejszenie drobnych aktów wandalizmu i zniszczeń, jakie miały wcześniej miejsce wokół śmietników i niedaleko popularnej piekarni. Całość jest dozorowana przez monitoring miejski – kamerę umieszczoną na ścianie budynku urzędu. Mikrozieleń w mieście wymieniana jest jako podstawowy element mający wpływ m.in. na łagodzenie temperatury czy prawidłowe gospodarowanie wodami opadowymi, nawet na obszarach tak silnie zurbanizowanych, jak toruńska starówka. Podmurna to przykład, jak niewielkim nakładem finansowym można zmienić odbiór miejsca. Podobne działanie planujemy w 2023 roku na odcinku ul. Chełmińskiej od Franciszkańskiej do Szewskiej. Wprowadziliśmy tam zieleń i wspomniane parklety. Razem z ogródkami gastronomicznymi zwiększą one atrakcyjność tej przestrzeni dla przechodniów i zachęcą do zatrzymania się - informuje Aleksandra Iżycka.

Polecamy

Mikrozieleń pod tablicami

W bieżącym roku na ulicach średniowiecznego centrum Torunia mają się pojawić także nowe donice z mikrozielenią, które znajdą się w pod tablicami pamiątkowymi na starówce. Zieleń ma zwrócić uwagę przechodniów i sprawić, że zauważą także same tablice i zechcą zapoznać się z ich treścią. W miejskich planach są ponadto inne nasadzenia.

- Nowe zielone oblicze zyskają m.in. fosa południowa ruin zamku krzyżackiego i kamienny ogród przy Podmurnej. Wokół starówki pojawią się rabaty bylinowe, a w ciągach ulic staromiejskich nowe nasadzenia, m.in. przy Fosie Staromiejskiej i pl. Rapackiego - mówi Aleksandra Iżycka.

ZOBACZ TAKŻE:

Tanie mieszkania od PKP w Kujawsko-Pomorskiem. Hit czy kit? Sprawdzamy

Te miasta w Kujawsko-Pomorskiem lubią młodzi ludzie. Będziecie zaskoczeni. Zobaczcie tę listę

Gwara Toruńska. Tak kiedyś mówiono w Toruniu i okolicach. Znasz te słowa?

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska