MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy stadion zmieni bardzo wiele

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
100 tysięcy złotych nagrody za mistrzostwo Polski dostali od władz Torunia żużlowcy Unibaksu. Od nowego sezonu zmienią się zasady funkcjonowania między nimi.

100 tysięcy złotych nagrody za mistrzostwo Polski dostali od władz Torunia żużlowcy Unibaksu. Od nowego sezonu zmienią się zasady funkcjonowania między nimi.

<!** Image 2 align=right alt="Image 99389" sub="Do zakończenia budowy nowego stadionu zostało nieco ponad pięć miesięcy. Firma Alstal zapewnia, że zdąży na czas / Fot. Paweł Wiśniewski">- Zaraz po zakończeniu finałowego meczu z Unia Leszno prezydent Michał Zaleski przekazał żużlowcom puchar i czek na 100 tysięcy złotych - mówi Agnieszka Pietrzak, rzecznik prasowy prezydenta. - To forma podziękowania za ich wielki sukces, który jednocześnie jest wielką promocją miasta.

Mecz z Unią kończy jeden rozdział i jednocześnie zaczyna nowy w kontaktach władz Torunia z klubem żużlowym. Chodzi oczywiście o stadion. Obiekt przy ulicy Broniewskiego przechodzi do historii. Finał był ostatnim meczem w tym miejscu. W przyszłym roku stadion zostanie zburzony. Firma Plaza na kupionym od miasta gruncie zacznie budować centrum handlowo-rozrywkowe. Natomiast żużlowcy wiosną przyszłego roku przeprowadzą się na wznoszony właśnie stadion przy Szosie Bydgoskiej 78. Mimo wielu kontrowersji wokół przygotowań do tej inwestycji, dziś wygląda na to, że firma Alstal zdąży z obiektem na czas. Zostanie otwarty przed sezonem 2009 i na nim toruńscy żużlowcy będą bronić tytułu drużynowego mistrza Polski.

Wraz z lokalizacją zmienią się zasady organizacyjne. Stadion przy Broniewskiego był własnością miasta, ale przed laty został użyczony klubowi żużlowemu. W praktyce w pełni w nim zarządzał. Z nowym obiektem będzie inaczej.

<!** reklama>Tym stadionem będzie zarządzał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Tak, jak robi to w przypadku Stadionu Miejskiego przy ulicy Bema czy lodowiska Tor-Tor.

Na pewno MOSiR będzie zarządcą nowego obiektu przez kilka najbliższych lat po otwarciu. To efekt zasad finansowania budowy stadionu. Miasto uczyniło MOSiR inwestorem w tym przedsięwzięciu, bo jest zakładem budżetowym. W ten sposób może odzyskać podatek VAT i zapłacić za budowę stadionu nie prawie 100 mln zł, ale około 80 mln zł.

Teraz to z MOSiR-em klub żużlowy KS Toruń Unibax SA będzie ustalał zasady korzystania z obiektu. Tak jak Toruński Klub Piłkarski w kwestii stadionu przy Bema, a Toruński Klub Hokejowy - lodowiska Tor-Tor.

- Liczymy już koszty utrzymania stadionu przy Szosie Bydgoskiej - mówi Aleksander Dybiński, dyrektor MOSiR-u. - Sprawdzamy też, jakie są rozwiązania w innych miastach w Polsce. Najłatwiejszy system to opłaty za godziny. W taki sposób udostępniamy lód na Tor-Torze i boisko na stadionie przy Bema. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku obiektu żużlowego specyfika jest inna ze względu na dyscyplinę sportu. Sezon w niej trwa przecież od marca do października. Najprawdopodobniej wynajmiemy klubowi tor na ten okres, a cały stadion przy okazji każdych zawodów. Na stadionie będzie mógł znaleźć dla siebie pomieszczenia. Jestem pewien, że w nowym miejscu znajdziemy rozwiązanie satysfakcjonujące każdą ze stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska