MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pięćdziesiąta książka Katarzyny Kluczwajd. Premiera nowego tomu "Toruńskich historii" już w czwartek

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Facebook Katarzyny Kluczwajd
Rozmaitych publikacji w dorobku Katarzyny Kluczwajd było przez lata sporo, ale najnowsza książka, to książka szczególna, bo jak wyliczyła sama autorka, już pięćdziesiąta w jej dorobku. Trzeci tom serii "Toruńskie historie - miejsca i ludzie" właśnie ujrzał światło dzienne i w czwartek będzie promowany w Książnicy Kopernikańskiej.

Nie ma chyba miłośnika Torunia i jego historii, kto choć raz nie wziąłby do ręki którejś z publikacji Katarzyny Kluczwajd. Przez lata ukazały się m.in. zarówno wielotomowe serie wydawnicze, publikacje poświęcone Bydgoskiemu Przedmieściu, szczególnie bliskiemu sercu autorki Podgórzowi, a także niewielkie książeczki typowo popularyzatorskie, dobre także dla młodszych czytelników.

Ostatnia seria, "Toruńskie historie - miejsca i ludzie", to wydawnictwo trzytomowe. Pierwszy z nich ukazał się przed rokiem - bohaterami byli mieszkający na Starym Mieście toruńscy kupcy, rzemieślnicy, handlarze, czy artyści, najczęściej sprzed ponad 100 lat. - Jest to pierwszy z trzech tomów, które powstały z materiałów z kwerend do albumu pocztówek ze śródmieścia. Informacje z tych źródeł zostały połączone z wiedzą gromadzoną przez lata, uzupełnioną o skrupulatne kwerendy w dawnej prasie. Dzięki temu prezentuję inny sposób opowiadania o Toruniu - mówiła wówczas Katarzyna Kluczwajd na naszych łamach.

Wiosną ukazał się tom drugi, ponownie poświęcony Staremu Miastu, w tym szczególnie Rynkowi Staromiejskiemu i ulicy Szerokiej. Latem przychodzi pora na zamknięcie serii i tom trzeci, tym razem o Nowym Mieście.

- Dowiemy się między innymi, jak swoją polskość w księgarskiej działalności wyrażał Julius / Juliusz Reich, w której kamienicy działały dwa kinematografy, gdzie pracowali konkurujący z sobą stolarze Stanisław Wachowiak i Paul Borkowski, co łączy Napoleona z Modrym Fartuchem, gdzie Władysław Katafias urządził swój pierwszy warsztat, dlaczego plakieta z pomnika Ottona von Bismarcka znalazła się w nowomiejskiej kamienicy Pod Gwiazdą, jakie treści symboliczne wyraża kamienica Pod Gutenbergiem, gdzie u schyłku XIX w. miała powstać hala muzyczna, która kamienica została wyposażona w pierwszą elektryczną windę, jak Max Palm na Wilhelmstadt urządzał ujeżdżalnię i koński interes, i jak barwne były dzieje restauracji-ogrodu z salą taneczną przy Woli Zamkowej 3/5 - czytamy w opisie publikacji.

Adresów w nowej książce jest omówionych piętnaście - sześć to Rynek Nowomiejski, trzy dotyczą domów i ludzi ze św. Katarzyny, po dwa z Królowej Jadwigi i Prostej i po jednym z Warszawskiej oraz Woli Zamkowej.

Już w czwartek, 20 czerwca, w toruńskiej Książnicy Kopernikańskie odbędzie się spotkanie autorskie promujące książkę. Początek zaplanowano na godzinę 18:00, wstęp jest darmowy.

Katarzyna Kluczwajd zapowiada już, że pięćdziesiąta publikacja książkowa w jej dorobku, tym razem trzytomowa, nie była ostatnią jaką przygotowała - w najbliższych planach są knajpiane historie, napisane na podstawie pocztówek z kolekcji Wiesława Lutowskiego.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska